Fotorelacje

Fotorelacja: Debata „Jakiej integracji potrzebujemy?”

W sobotę, 13 września, w Świetlicy KP w Trójmieście odbyła się uczestniczyłem debata "Jakiej integracji potrzebujemy? Romowie w Polsce - lokatorzy, turyści, imigranci?".

W sobotę, 13 września, w Świetlicy KP w Trójmieście odbyła się uczestniczyłem debata Jakiej integracji potrzebujemy? Romowie w Polsce – lokatorzy, turyści, imigranci?. Dyskusji towarzyszyły warsztaty pt. Grupy skrajnie wykluczone – strategie pracy z migrantami romskimi.

W rozmowie uczestniczyli: Weronika Rokicka (Amnesty International, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Gdańsku), Grzegorz Ilnicki (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej), Klaudia Iwicka (Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek), Tomasz Nowicki (aktywista, autor petycji „Przeciwko bezprawnej eksmisji Romów w Gdańsku”), Agata Ferenc (Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada), Katarzyna Czarnota (Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów z Poznania), Anna Sobota (Z-ca Dyrektora ds. Rodziny i Dziecka MOPR), Grzegorz Szczuka (zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku), Mariola Paluch (Zastępca Dyrektora ds. Edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku), Monika Ostrowska (rzecznik prasowy MOPR) Dyskusję moderował Roman Kurkiewicz (dziennikarz).

Na początku sierpnia rodzina rumuńskich Romów, mieszkająca w gdańskim Jelitkowie decyzją lokalnych władz i urzędników została wyrzucona z zamieszkiwanego miejsca. Sytuacja Romów rumuńskich z Gdańska pokazała, że niezbędne jest wypracowanie narzędzi, które umożliwiałyby proces budowania wzajemnego zaufania pomiędzy Romami, innymi mieszkańcami miasta, urzędnikami a także potrzeba narzędzi integracji z grupą wykluczonych społeczności migrantów. Temu służyły warsztaty o rozmowa w szerokim gronie urzędników, działaczek społecznych, organizacji pozarządowych, aktywistów i samych Romów.

Czytaj relację z debaty: Nikogo nie można wyrzucać z domu!

Wydarzenie jest częścią projektu Time To Talk – Levels of trust dofinansowanego ze środków Open Society Foundations.

       

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij