Historia

Ursus C4011

Pan Kazimierz kupił ciągnik osiem lat temu, ale traktor pochodzi z 1969 roku.

Wykonuje nim wszystkie prace na dziesięciu hektarach własnych i trzech dzierżawionych. Za dużo w nim przepinania narzędzi – sianie nawozu, potem rekultywacja, sianie zboża – gdyby były dwa, to chłopak by już jeździł, a pan Kazimierz by siał, a tak trzeba na bieżąco przepinać. W tamtym roku robił kapitalny remont silnika, a wczesniej dokupil kabinę. Bieżące naprawy robi w swoim zakresie – nie prowadzi ciągnika do nikogo. Dorobił do niego pług, którym spycha zima śnieg na drodze, koło domu i na podwórzu.

***

Zdjęcia i opisy pochodzą z projektu Jaśminy Wójcik „Posag siedmiu panien”. Tytuł nawiązuje do początków Zakładów Przemysłu Ciągnikowego. W 1893 r. powstała spółka, której kapitałem założycielskim był posag siedmiu panien – córek jej założycieli. „Posag siedmiu panien” to audiowizualny projekt dokumentalny. Jaśmina Wójcik podróżowała po polskich wsiach, poszukując rolników chętnych do opowiedzenia swojej historii zawiązanej z traktorem Ursus. Następnie wybrane osoby zostały nagrane i sfotografowane na tle traktorów. Wyłonił się portret polskiej wsi.

***

W dniach 13-15 czerwca zapraszamy do warszawskiego Ursusa na wydarzenia w ramach akcji ZAKŁADY. URSUS 2014, organizowane na terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie.

Zobacz także:

Ursus C330M

Ursus C360

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij