Miasto

Traktor Idea Ursusa

Zbuduj z nami pomnik traktora Ursus!

Traktor Idea Ursusa, czyli pomnik Traktora

Minął ponad rok od złożenia Petycji adresowanej do Prezydentki Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie pozostawienia w Ursusie zabytkowej kolekcji Muzeum Historii Ursusa, gromadzonej przez lata działalności Zakładów Mechanicznych Ursus. Kolekcja składa się z ok. 400 cennych maszyn i pamiątek zakładowych sięgających początków XX w. W wyniku przekształceń własnościowych eksponaty te znalazły się w posiadaniu Polskiego Holdingu Obronnego, który wystawił kolekcję na sprzedaż.

Społeczność Ursusa, byli pracownicy i pracownice fabryki oraz artyści i aktywiści skupieni wokół działań w Ursusie postanowili wspólnie z władzami dzielnicy zawalczyć o zachowanie kolekcji w Ursusie i ustanowienie instytucji dedykowanej dziedzictwu kultury przemysłowej po zamkniętych zakładach. Od roku trwają w tej sprawie negocjacje.

Inicjatorzy Petycji „Ratujmy zabytkową kolekcję fabryki Ursus!” ponownie włączają się w dialog na temat spuścizny po ZM Ursus i 25 czerwca 2016 ustawią przed Urzędem Dzielnicy instalację artystyczną Traktor-Idea- Ursusa.

Instalacja artystyczna – pomnik traktora – została zaprojektowana i wykonana według pomysłu Jaśminy Wójcik z oryginalnych części różnych modeli ciągników marki Ursus przez traktorzystów, pasjonatów maszyn rolniczych, byłych pracowników i pracownice ZM Ursus oraz mieszkańców i mieszkanki dzielnicy podczas wspólnych warsztatów. Jest naszym darem dla przyszłego muzeum Ursusa.
__________

PROGRAM WYDARZENIA:

SOBOTA 25 CZERWCA
godz. 10.00 ul. Traktorzystów 32 (przed budynkiem firmy Asmet)
Wykonanie pomnika traktora Ursus – skręcanie, malowanie, mycie i czyszczenie! Zapraszamy do wspólnej pracy.

godz. 14.00 Plac Czerwca 1976 (przed Urzędem Dzielnicy Ursus)
Uroczyste odsłonięcie pomnika wykonanego przez miłośników traktorów marki Ursus oraz byłych pracowników i pracownice Zakładów Mechanicznych Ursus w darze dla planowanego Muzeum Ursusa.

__________

Za pomoc w opracowaniu i wykonaniu instalacji dziękujemy: Jackowi Grzywaczowi (Skansen Jacka Grzywacza w Łochowicach),Andrzejowi Kaźmierczakowi (Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”), byłym pracownikom i pracownicom fabryki Ursus, mieszkańcom i mieszkankom dzielnicy.

Za podarowanie części traktorów dziękujemy: Mateuszowi Jankowskiemu, Ryszardowi Gierze (Stary Traktor Bieszczady), Romanowi Kawęczyńskiemu.

Organizatorzy:
Krytyka Polityczna
Urząd Dzielnicy Ursus

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać