Miasto

Debata: Komu wolno żyć w Polsce?

Czy stosunek Polaków do Żydów, do innych w czasie II wojny światowej, różni się czymś od postawy wobec uchodźców dziś?

Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**

 

21 września, poniedziałek, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

W spotkaniu udział wezmą:

Jan Gross,

Aleksander Smolar,

Anna Bikont,

Marcin Zaremba.

Prowadzenie: Sławomir Sierakowski.

Polacy słusznie byli dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców – napisał w tekście dla Project Sindicate prof. Jan Gross z Uniwersytetu Princeton, autor przełomych prac dla zrozumienia historii Polski czasów II Wojny Światowej. Autor tłumaczył tym między innymi dzisiejszy stosunek Polaków do uchodźców.

Tekst Grossa został ostro skrytykowany przez Aleksandra Smolara, a także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdając sobie sprawę zarówno z powagi tematu stosunku Polaków do Żydów przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej, jak i z dzisiejszych reakcji na obecność imigrantów i uchodźców w Polsce, zapraszamy do pogłębionej dyskusji na temat stosunku Polaków do Innych.

Liczba miejsc na publiczności jest ograniczona, wstęp na spotkanie będzie możliwy od godz. 17.30. Wydarzenie będzie też transmitowane na żywo na kanale YouTube Krytyki Politycznej.

Wsparcie: Open Society Foundations.


__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco