Raport: dr hab. Iwona Kurz, Powrót centrali, państwowcy wyklęci i kasa. Raport z „dobrej zmiany” w kulturze

„Raport z »dobrej zmiany« w kulturze” Iwony Kurz to więcej niż analiza polityki kulturalnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Autorka rekonstruuje stanowiska odnośnie kultury, jej funkcji społecznej i zakorzenienia systemowego, wyrażane przez postsolidarnościowe, postkomunistyczne i liberalne środowiska polityczne od roku 1989 do 2015, rzutując je zarazem na koncepcje i idee wyrażane przez intelektualistów, intelektualistki, twórców i twórczynie kultury, mających największy wpływ na kształtowanie się zbiorowej wyobraźni. Zapraszamy do lektury!

Krytyka Polityczna

Seminarium analityczne: Piotr Buras „Pożegnanie z francusko-niemiecką Europą?”

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w cyklu „Zmiana kursu, przyspieszenie czy katastrofa? Niemiecki okręt na unijnym morzu a polskie dylematy w Europie”. O tym, dokąd nas zaprowadzi napięcie między asertywną Francją i zachowawczymi Niemcami i co z tego wynika dla polityki Polski w Europie będziemy rozmawiać na marginesie tekstu Piotra Burasa, dyrektora warszawskiego biura ECFR.

Krytyka Polityczna

Debata: Podział polityczny w Europie – szansa na postęp czy droga do katastrofy?

Czy grożą nam rozpad narodowych wspólnot i „zimne wojny domowe” w poszczególnych krajach Europy? Zapraszamy na debatę z udziałem Davida Goodharta, autora głośnej książki „The Road to Somewhere: The Populist Revolt and the Future of Politics”, Agnieszki Graff i Macieja Gduli.

Krytyka Polityczna

Troska o nasze polskie dzieci, rozleniwianie nierobów, manipulowanie pokrzywdzonymi: analiza dyskursu publicznego wokół programu Rodzina 500+

Co mówi prasa i Polacy w sieci o najbardziej znanym programie społecznym po 1989 roku? Bardzo dużo, zwłaszcza o tym, kto na 500+ zasługuje. O beneficjentach programu mówi się i myśli przede wszystkim w trzech kategoriach: członków wspólnoty narodowej; underclass i „nierobów” oraz zmanipulowanych klientów politycznych Prawa i Sprawiedliwości. Strategie dyskursu na ten temat nie są przypadkowe: służą symbolicznemu określaniu pozycji klas społecznych względem siebie.

Krytyka Polityczna

Publikacje poświęcone problematyce sztuki i kultury

Zapraszamy do zapoznania się z powstałymi w 2018 publikacjami poświęconymi problematyce sztuki i kultury, w których opracowanie zaangażowany był zespół Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Krytyka Polityczna

„Kuracjuszki z Interno”

Zapraszamy na projekt artystyczno-badawczy towarzyszący modułowi „Teatr Empatii”, realizowanemu w ramach Studium Kultury Społecznej.

Krytyka Polityczna
Zamknij