Premiera książki „Janion. Transe – traumy – transgresje. Tom 1: Niedobre dziecię”

„Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia” – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.

Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

Książka ukazała dziękiu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji im. Róży Luksemburg.

Maria Janion (ur. 1926) – historyczka literatury, przez kilkadziesiąt lat profesor Instytutu Badań Literackich PAN, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadziła legendarne seminarium Transgresje; najwybitniejsza polska znawczyni literatury romantycznej, współzałożycielka Towarzystwa Kursów Naukowych. Autorka kilkuset prac naukowych i książek, z których najważniejsze to Zygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość (1962), Romantyzm, rewolucja, marksizm. Colloquia gdańskie (1971), Gorączka romantyczna (1975), Życie pośmiertne Konrada Wallenroda (1990), Kobiety i duch inności (1995), Płacz generała. Eseje o wojnie (1998), Wampir: biografia symboliczna (2002), Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury (2006), Bohater, spisek, śmierć: wykłady żydowskie (2009).

Kazimiera Szczuka (1966) – feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, uczennica profesor Marii Janion. Wykładała m.in. na Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN i w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca i współorganizatorka Manif. Jako dziennikarka telewizyjna współtworzyła m.in. programy kulturalno‑literackie „Pegaz”, „Dobre książki” i „Wydanie drugie poprawione”, prowadziła również teleturniej „Najsłabsze ogniwo”. Autorka licznych artykułów i esejów publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej”, „Zadry”, „Krytyki Politycznej” oraz książek: Kopciuszek, Frankenstein i inne, Feminizm wobec mitu, Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji i — wspólnie z Katarzyną Bratkowską — Dużej książki o aborcji.

________________________

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audio ze spotkania i obejrzenia galerii zdjęć.