dr Agnieszka Łada

„Polskie tematy” w nowym krajobrazie partyjnym Niemiec

Stare partie tracą na sile, nowe podmioty zagrażają dawnym elitom, pewniki polityczne odchodzą do lamusa – nawet w ostoi konserwatywnej stabilności, Republice Federalnej Niemiec. Czy zyskujący poparcie Zieloni z jednej i Alternatywa dla Niemiec zastąpią „wielką koalicję” chadeków i socjaldemokratów jako nowe bieguny niemieckiej polityki, a może dojdzie tam do ogólnego „zwrotu na prawo”? W jaki sposób schyłek „epoki Merkel” i przesunięcia w układzie sił partyjnych między Odrą a Renem wpływają na miejsce i interesy Polski wobec Niemiec i Europy? A przede wszystkim: jak zmieni się mapa polskich ryzyk i szans, zbieżności i kontrowersji z głównymi aktorami polityki naszego sąsiada?

Zapraszamy na seminarium analityczne dr Agnieszki Łady, dyrektorki Programu Europejskiego i Starszej Analityk w Instytucie Spraw Publicznych.

Recenzenci: dr Anna Kwiatkowska-Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich), Kaja Puto (Krytyka Polityczna)

UWAGA MIEJSCE: Seminarium odbędzie się w sali Jewish Community Center przy ul. Chmielnej 9a (budynek w podwórzu, dogodne przejście przez bramę pod adresem Chmielna 11)

Spotkanie w ramach projektu „Zmiana kursu, przyspieszenie czy katastrofa? Niemiecki okręt na unijnym morzu a polskie dylematy w Europie”.

___________

Seminarium analityczne to seminarium jednodniowe prowadzone w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwojga recenzentów/recenzentek.

Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na około tydzień przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.

 

_____________

Seminarium zorganizowane we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.

Informacje dla studentek i studentów:Seminarium odbędzie się w środę, 3 kwietnia, w godz. 16.30-19.00.
Miejsce: Jewish Community Center, Warszawa ul. Chmielna 9a

Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 31 marca 2019.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

DR AGNIESZKA ŁADA – politolożka, niemcoznawczyni, dyrektorka Programu Europejskiego i Starsza Analityk w Instytucie Spraw Publicznych, ostatnio współautorka (wraz z dr Jackiem Kucharczykiem) raportu Polacy a Inni Europejczycy (2018).