Analiza ISZ | Dr Janina Petelczyc: Emerytury po „dobrej zmianie”

System emerytalny raczej nie zbankrutuje, za to przyszli emeryci mogą nie mieć za co żyć – a już zwłaszcza emerytki. Mimo dobrej koniunktury gospodarczej, spadku bezrobocia, a nawet kilku korzystnych reform na rynku pracy, ostatnie trzy lata reform PiS nie przybliżyły nas do godnego zabezpieczenia większości Polek i Polaków na starość. Wiele i wielu z nas nie zdoła uzyskać nawet świadczeń minimalnych. Obniżenie i zróżnicowanie wieku emerytalnego według płci tylko pogłębia ten problem, a rozwiązania takie jak Mama 4+ czy Pracownicze Plany Kapitałowe to rozwiązania w najlepszym razie niewystarczające, w najgorszym – pozorne.

W dziesiątym zeszycie analiz ISZ dr Janina Petelczyc, ekspertka związana z Instytutem Polityki Społecznej UW, diagnozuje szanse i zagrożenia dla naszych emerytur w świetle polityki ostatnich lat.

Sprawdź też: „System poradzi sobie świetnie. Emeryt dużo gorzej” – rozmowa Michała Sutowskiego z dr Janiną Petelczyc

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów analitycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów i ekspertek w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy ekspertki i ekspertów – praktyczki i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.