Jakie to zmiany spowodowały bezprzykładną eksplozję produkcji, innowacji i ludzkiej długowieczności, jaka rozpoczęła się około XVIII wieku? Jeśli nazywamy tę nową epokę „kapitalizmem”, to co ją właściwie definiuje? Wykład otwarty, odbywający się w ramach seminarium „Kultura i rozwój”.
Ursus znaczy niedźwiedź. Film Jaśminy Wójcik o byłych ZPC Ursus i konieczności upamiętnienia ich historii
Debata „Jak ograć Putina?”
Czego chce Putin? Na co stać Zachód? Jak skutecznie pomóc Ukrainie? Dyskutować na ten temat będą Adam Michnik i Gleb Pawłowski. Prowadzenie: Sławomir Sierakowski.
Sławomir Sierakowski: Why are Today’s Social Protests not Turning into Social Movements?
Dlaczego współczesne protesty społeczne nie przeradzają się w ruchy społeczne? Zapraszamy na wykład Sławomira Sierakowskiego, dyrektora Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie, który wygłoszony zostanie w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, Wien).
Premiera filmu Jaśminy Wójcik „Ursus znaczy niedźwiedź”
Serdecznie zapraszamy na premierę filmu Jaśminy Wójcik „Ursus znaczy niedźwiedź”, będącego dokumentacją projektu „Zakłady. Ursus 2014” realizowanego w czerwcu 2014 na terenach byłych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie.
Dr Thomas Palley: Milton Friedman’s Capture of Economics: Exposing the Role of Ideology in Theory
Prof. Kazimierz Łaski: Does declining wage share stimulate economic growth? Some theoretical remarks
prof. Jan Toporowski: Post-keynesian monetary theory and the global financial system
prof. Jan Toporowski: Postkeynesowska teoria pieniężna a globalny rynek finansowy
Postkeynesowska teoria pieniężna pojawiła się po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku jako krytyka monetarystycznego podejścia do kontroli inflacji. …