Jaś Kapela

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Znieważanie głowy obcego państwa stanowi w świetle polskiego prawa przestępstwo, a chyba nie możemy mieć wątpliwości, że poseł Kaczyński pragnął celowo znieważyć kanclerz Niemiec, porównując ją do Hitlera.

Sokołowsko, 9 września 2016

od: Jan Kapela
ul. Foksal 16 II p.
00-372 Warszawa

do: Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście
ul. Krucza 38/42

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Niniejszym składam zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W dniu 7 września podczas debaty z Victorem Orbanem na Forum Ekonomicznym w Krynicy poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział: „Gdy jest opresja, jest winny. Jest winny i to do tego taki winny, z którym wiążą się pewne reminiscencje historyczne. Te twarze pani Merkel, prawda, odpowiednio upozowane, ucharakteryzowane, wiadomo, na kogo, to jest tego bardzo dobry przykład”. Kaczyński gestykulacją wskazywał, że chodzi mu o przyrównanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel do Adolfa Hitlera, co – jak mniemam – stanowi przestępstwo z art. 136 § 3 kk dokonane przez Jarosława Kaczyńskiego.

Mając na uwadze powyższe wnoszę o:

  1. Wszczęcie w przedmiotowej sprawie śledztwa z art. 136§3kk wobec uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstw przez w/w;

  2. Poinformowanie mnie o wszczęciu śledztwa w terminach oznaczonych przepisami kpk;

  3. Uwzględnienie następujących wniosków dowodowych:

nagranie z debaty
– przesłuchanie w charakterze świadka Jarosława Kaczyńskiego

Uzasadnienie

Znieważanie głowy obcego państwa stanowi w świetle polskiego prawa przestępstwo, a chyba nie możemy mieć wątpliwości, że poseł Kaczyński pragnął celowo znieważyć kanclerz Niemiec, porównując ją do Hitlera. W roku 2014 sąd skazał Janusza Palikota za porównanie Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera. Niedawno rozpoczął się też w Niemczech proces o znieważenie tureckiego premiera Erdogana, który został porównany do Hitlera przez jedną z niemieckich gazet. W cywilizowany państwie prawa nie może być miejsca na tego typu znieważające postępowanie, tym bardziej z usta tak prominentnego polityka, jak Jarosław Kaczyński, w związku z czym wnoszę jak na wstępie.

Z wyrazami szacunku,

Jan Kapela

DOBRY-TROLL-Jas-Kapela

**Dziennik Opinii nr 258/2016 (1458)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij