Michał Zadara

Instytucja kultury Miasta Stołecznego Warszawy

Plakat dzieli się na trzy poziome pasy o różnej szerokości.  Górny i dolny są błękitne i cieńsze, a środkowy jest żółty i zajmuje mniej więcej siedemdziesiąt procent plakatu. W samym środku żółtej części plakatu znajdują się dwie olbrzymie piersi, zasłaniające głowę kobiety, do której należą. Są przedstawione schematycznie, bardzo prosta komiksową kreską.  Zza nich wyłania się głowa kobiety – białe kółko o tym samym rozmiarze co kółka przedstawiające piersi.


Te piersi znajdują się nad czarnym prostokątem przedstawiającym kamerę,  tak że graficznie ich kształty także pełnią rolę okrągłych skrzynek do taśmy filmowej, zamontowanych na kamerze. Ten plakat reklamuje – to już wiem z prasy – farsę o kręceniu filmu porno.


Na czarnym prostokącie przedstawiającym kamerę widzimy tytuł sztuki.  Jaskrawe, fioletowe litery uderzają widza prosto w twarz: OSTRA JAZDA.  Autorem sztuki jest Norm Foster.


Na niebieskim pasku w górnej części plakatu widnieje duży, biały napis: TEATR KOMEDIA.  A pod nim powód, że piszę ten tekst.  Dumny, tylko trochę mniejszy napis: INSTYTUCJA KULTURY MIASTA ST. WARSZAWY.

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Zadara
Michał Zadara
Reżyser teatralny
Reżyser teatralny, operowy, filmowy. Urodził się w 1976 roku w Warszawie. Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografię w Woods Hole, reżyserię w Krakowie. Od roku 2005 stworzył ponad 50 inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych, m.in w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym i Powszechnym w Warszawie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Schauspielhaus w Wiedniu; Collective: Unconscious w Nowym Jorku, Operze Wrocławskiej, Operze Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Komische Oper w Berlinie. Laureat Paszportu „Polityki” w 2007 roku. W 2013 roku założył CENTRALĘ, organizację realizującą interdyscyplinarne projekty twórcze. W latach 2016–2019 wykładowca akademii teatralnej w Warszawie. W roku akademickim 2019/2020 profesor na wydziałach teatru oraz filologii klasycznej Swarthmore College, gdzie prowadził zajęcia z tragedii greckiej. Autor felietonów politycznych na krytykapolityczna.pl, współinicjator ruchu Obywatele Kultury, gitarzysta zespołu All Stars Dansing Band.
Zamknij