Klub Krytyki Politycznej w Opolu zaprasza na otwarcie wystawy.
20 listopada, czwartek, godz, 18.00 Studenckie Centrum Kultury UO (ul. Katowicka 95) oraz godz. 19.30 Galeria Aneks (pl. Teatralny 12)
Do udziału w wystawie zaprosiliśmy artystów z całej Polski. W Opolu zobaczymy prace:
Barbary Białowąs
Marty Frej
Elżbiety Jabłońskiej
Rafała Jakubowicza
Arka Pasożyt
Aleksandry Winnickiej
Joanna Wowrzeczki
***
Wystawę będzie można oglądać do 6 grudnia 2014 r.
***
Sztuka nie będąc obszarem funkcjonującym w próżni, jest immanentnym elementem sfery społecznej, posiadając zarazem wymiar publiczny. Przez ów wymiar rozumiemy praktyczną działalność, której efekty umiejscawiają się w przestrzeni dostępnej szerokiemu audytorium. Wystawa Czego nie widać ma za zadanie nie tylko zwrócić uwagę odbiorcy na tematy spychane albo wręcz skrywane w oficjalnym, mainstreamowym obiegu, ale i również jak twórcy mogą poszerzać pole widzialności tych tematów. Chcemy pokazać ludzi, których często ekstremalna sytuacja życiowa jest problematyczna dla decydentów, a trudna dla samych doświadczonych tą sytuacją. Wierzymy, że językiem sztuki możemy zwrócić uwagę na te pomijane obszary społeczne.
Fakt zagospodarowywania spluralizowanych przestrzeni publicznych uwydatnia potencjał społeczny i polityczny pola sztuki, w który wpisać należy zaangażowanie społecznie. Gama postaw, postulatów, ocen, może manifestować się poprzez działalność artystyczną, które są budowane wobec doniosłych kwestii, dotykających konkretne grupy społeczne, ich usytuowania materialnego, ale i stosunek do nich innych grup, władzy, etc.
W związku z powyższym, pragniemy w myśl hasła – Czego nie widać, które nam towarzyszy, zgromadzić w niniejszym przedsięwzięciu reprezentacje praktyk artystycznych, dokonujących się na przecięciu głównego nurtu życia społecznego i jego marginesu. Ukazują one bowiem niejednokrotnie to, co nie mieści się w powszechnie akceptowanych ramach; to, co być może podważa słuszność i dobrotliwą legitymizację polityki instytucjonalnej. Przypisanie więc fundamentalnego znaczenia zaangażowaniu twórcy i jego dzieła w szeroko rozumianą problematykę społeczną wobec działania na rzecz upodmiotowienia danych grup i rewaloryzacji danych kwestii, należy uznać za istotowe założenie naszej planowanej wystawy.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
– Sztuka jako przeciwny biegun społeczeństwa – wykład Stanisława Rukszy, 25 listopada, wtorek, godz. 18:00, Biblioteka Artpunkt (ul. Kośnego 32a)
– Sztuka na rzecz demokracji – spotkanie z Igorem Stokfiszewskim, 4 grudnia, czwartek, godz. 18:00, Biblioteka Artpunkt (ul. Kośnego 32a)
—
Organizator: Klub Krytyki Politycznej w Opolu
Partner: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Patroni medialni: TVP Opole, Radio Opole, Artpunkt
Patronat: Stowarzyszenie Kobiet Filmowców
Wydarzenie powstało przy wsparciu Open Society Foundations