Miasto

Czego centrum (nie) uczy się od peryferiów?

Debata towarzysząca „Kongresowi Kultury 2016”. Cieszyn.

7 października rozpoczyna się w Warszawie „Kongres Kultury 2016”, czyli oddolna inicjatywa ludzi kultury, twórców, animatorów, artystów, krytyków sztuki, kulturoznawców z całej Polski, której celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakiej kultury dziś potrzebujemy oraz jakie wyzwania stoją w najbliższej przyszłości przed ludźmi zajmującymi się kulturą w dużych ośrodkach miejskich, małych miasteczkach oraz wsiach na terenie naszego kraju.

W Cieszynie, daleko od centrum, odbędzie się spotkanie towarzyszące „Kongresowi Kultury 2016”. Będziemy rozmawiać na nim o tym czego centrum (nie) uczy się od peryferiów.

W debacie wezmą udział:
Edwin Bendyk (dziennikarz publicysta, pisarz),
Marta Frej (malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska Fundacji Kulturoholizm z Częstochowy),
Anna Sadowska i Katarzyna Pągowska (Teatr Realistyczny ze Skierniewic/Lublina),
Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury w Lublinie, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”),
Joanna Wowrzeczka (Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”)

Moderacja: Igor Stokfiszewski (krytyk literacki, dramaturg, publicysta).

Podczas dyskusji będziemy zastanawiać się nad tym czy centrum może przyjmować kulturę z peryferiów jako prekursorską? Czy małe ośrodki, takie jak Cieszyn, Sejny czy Skierniewice (skąd wywodzi się Teatr Realistyczny, a którego twórczynie wezmą udział w dyskusji) mają znaczenie dla centrum i czego można się od nich nauczyć? Czy prowincja jest tylko „pracownią” dla jednostek badawczych, animatorów i artystów, z której awansuje się gdzieś indziej i zapomina o długofalowych zmianach, tu, na miejscu? Porozmawiamy również o lokalnych uwarunkowaniach pracy „poza centrum”, konfliktach i metodach współpracy z kulturą instytucjonalną oraz oddolną.

Podejmiemy tę dyskusję 21 września 2016 o godz. 17.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”, czyli budynku dawnego przejścia granicznego w Cieszynie, które zmieniło swój charakter w 2009 roku, kiedy rozpoczęto tutaj szeroką działalność społeczno-kulturalną i edukacyjną. Do 30 września twórcy i organizacje, pracujący w tym miejscu muszą je opuścić. Stąd nasza dyskusja będzie odbywać się z wizją przeprowadzki i zmiany w tle.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij