Debata towarzysząca „Kongresowi Kultury 2016”. Cieszyn.
7 października rozpoczyna się w Warszawie „Kongres Kultury 2016”, czyli oddolna inicjatywa ludzi kultury, twórców, animatorów, artystów, krytyków sztuki, kulturoznawców z całej Polski, której celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakiej kultury dziś potrzebujemy oraz jakie wyzwania stoją w najbliższej przyszłości przed ludźmi zajmującymi się kulturą w dużych ośrodkach miejskich, małych miasteczkach oraz wsiach na terenie naszego kraju.
W Cieszynie, daleko od centrum, odbędzie się spotkanie towarzyszące „Kongresowi Kultury 2016”. Będziemy rozmawiać na nim o tym czego centrum (nie) uczy się od peryferiów.
W debacie wezmą udział:
Edwin Bendyk (dziennikarz publicysta, pisarz),
Marta Frej (malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska Fundacji Kulturoholizm z Częstochowy),
Anna Sadowska i Katarzyna Pągowska (Teatr Realistyczny ze Skierniewic/Lublina),
Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury w Lublinie, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”),
Joanna Wowrzeczka (Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”)
Moderacja: Igor Stokfiszewski (krytyk literacki, dramaturg, publicysta).
Podczas dyskusji będziemy zastanawiać się nad tym czy centrum może przyjmować kulturę z peryferiów jako prekursorską? Czy małe ośrodki, takie jak Cieszyn, Sejny czy Skierniewice (skąd wywodzi się Teatr Realistyczny, a którego twórczynie wezmą udział w dyskusji) mają znaczenie dla centrum i czego można się od nich nauczyć? Czy prowincja jest tylko „pracownią” dla jednostek badawczych, animatorów i artystów, z której awansuje się gdzieś indziej i zapomina o długofalowych zmianach, tu, na miejscu? Porozmawiamy również o lokalnych uwarunkowaniach pracy „poza centrum”, konfliktach i metodach współpracy z kulturą instytucjonalną oraz oddolną.
Podejmiemy tę dyskusję 21 września 2016 o godz. 17.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”, czyli budynku dawnego przejścia granicznego w Cieszynie, które zmieniło swój charakter w 2009 roku, kiedy rozpoczęto tutaj szeroką działalność społeczno-kulturalną i edukacyjną. Do 30 września twórcy i organizacje, pracujący w tym miejscu muszą je opuścić. Stąd nasza dyskusja będzie odbywać się z wizją przeprowadzki i zmiany w tle.