Podcasty

Pies bez nogi i podziemne miasto. Puto o Gruzji i Ukrainie w konfrontacji z Rosją

W jubileuszowym, bo już dziesiątym odcinku „Bloku wschodniego” rozmawiamy z Kają Puto, której chyba nie trzeba przedstawiać. Reporterka, dziennikarka i publicystka Krytyki Politycznej spędziła ostatnie tygodnie w Gruzji i Ukrainie, z bliska obserwując sytuację w tych krajach.

Rozmowę zaczynamy od Gruzji, gdzie Kaja miała szansę zobaczyć masowe protesty przeciwko tzw. rosyjskiej ustawie. Chociaż ich skala i atmosfera robią wrażenie, to ostentacyjna apolityczność rodzi obawy, czy w nadchodzących jesienią wyborach parlamentarnych uda się obalić rząd Gruzińskiego Marzenia i zawrócić kraj z niebezpiecznej ścieżki.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Ukrainę Kaja odwiedziła w kwietniu, w momencie, kiedy ciągle ważyła się sprawa amerykańskiej pomocy wojskowej dla walczącego z rosyjską agresją kraju. Czy wśród Ukraińców pojawił się w związku z tym defetyzm? Kaja opowiada o życiu w Charkowie – mieście położonym zaledwie 40 km od granicy z Rosją, które ostrzeliwane jest właściwie bez przerwy. Mimo to jego mieszkańcy z wielkim uporem żyją, pracują i bawią się, nawet jeśli część z tych działań musiała dosłownie zejść do podziemia.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Od Ukrainy po Kaszmir, między okupowanymi nie będzie solidarności [rozmowa]

czytaj także

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij