Podcasty

Po co zetkom zielone kompetencje?

To, czy firma, do której pokolenie Z śle swoje CV, dba o kwestie środowiskowe i społeczne, wciąż plasuje się niżej niż wynagrodzenie w kryteriach wyboru pracy. Młodzi szybciej jednak niż starsze pokolenia wyczuwają greenwashing i przywiązują wagę do podnoszenia swoich zielonych kompetencji. Nie chcą uczestniczyć w ściemie – mówi Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci.

Gdy mainstreamowe media konkurują w wyścigu na rzucanie inwektyw pod adresem rzekomo roszczeniowych i leniwych zetek, Polska Zielona Sieć bada, czego naprawdę potrzebują młodzi wchodzący na rynek pracy. W końcu to oni będą głównymi realizatorami sprawiedliwej i zielonej transformacji, a przynajmniej taką deklarują wolę. Skąd to wiadomo?

Z opublikowanego niedawno raportu Pokolenie Z a zielone umiejętności, w którym czytam, że „przedstawiciele młodego pokolenia mają odmienne podejście do kariery zawodowej niż ich poprzednicy oraz otwarcie mówią o tym, że chcą prowadzić inny styl życia niż ich rodzice czy dziadkowie”. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że powszechne i pełne narzekań na generację Z narracje o obijaniu się jako odpowiedzi na kulturę zapierdolu są prawdziwe.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Badania pokazują raczej, że młodzi nie chcą powtarzać błędów starszyzny, która przedkłada zyski nad ochronę klimatu czy inkluzywność. Przede wszystkim jednak lepiej orientują się w tym, co czeka ich w świecie pogrążonym w ekokryzysie, i chcą nabywać takie umiejętności, które pozwolą im pracować na rzecz neutralnych środowiskowo rozwiązań. Prawdziwie neutralnych, a nie jedynie deklaratywnie zielonych. Co jednak proklimatyczna transformacja i podejście młodych do niej oznaczają dla całej reszty?

Rojenia panów w średnim wieku na temat Pokolenia Z

„[…] Wiąże się to z bardzo dużymi zmianami nie tylko na rynku pracy, ale również w systemie edukacji. Odpowiednia polityka rozwoju społecznego człowieka jest istotnym narzędziem wspierającym ten proces, bowiem bez wykwalifikowanej kadry pracowników i świadomego społeczeństwa nie będzie możliwe wdrożenie pozytywnej zmiany. Dlatego zielone kompetencje, miejsca pracy i zawody odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowego modelu ekonomicznego” – przekonują autorzy wspomnianego raportu. O tym, jakie jeszcze wnioski warto z niego wyciągnąć, w najnowszym odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości Paulina Januszewska rozmawia z Alicją Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci.

*

Alicja Piekarz – absolwentka socjologii. W Polskiej Zielonej Sieci zajmuje się zagadnieniami związanymi z ESR – szczególnie redukcją emisji z budynków i efektywnością energetyczną. W zielonej transformacji interesują ją kwestie społeczne, wpływające bezpośrednio na codzienność każdego z nas.

**

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij