Widowisko teatralne „Rozmowy przy zbierania borówek” przenosi nas w Beskidy 2016 roku, gdzie toczy się konflikt na tle różnic w postrzeganiu świata i przeżywania wędrówki – zarówno samotnej jak i tej wspólnej, z innymi ludźmi.
PREMIERA: 29.07.16 (piątek), godz. 19.00
dodatkowy pokaz: 30.07.16 (sobota), godz. 19.00
Miejsce:
Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”
w Cieszynie, ul. Zamkowa 1
WSTĘP WOLNY!
„Chodzę po górach i myślę.
Nie o tym jak jestem zmęczony,
ani o tym co jest na obiad.
Bo jak widzisz przestrzeń, czujesz się lepiej.”
„Irytuje mnie chodzenie po górach, nie ma tu zasięgu, można poobcierać sobie nogi a wiatr rozwala fryzurę.”
Widowisko teatralne „Rozmowy przy zbierania borówek” przenosi nas w Beskidy 2016 roku, gdzie toczy się konflikt na tle różnic w postrzeganiu świata i przeżywania wędrówki – zarówno samotnej jak i tej wspólnej, z innymi ludźmi.
Dzieci z O!Świetlicy Krytyki Politycznej w spektaklu w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego zabierają nas na górski szlak, do Istebnej czy na Baranią Górę. Na ich drodze pojawiają się dzikie koty, sowy przecinające drogę i…auta.
„Rozmowy przy zbieraniu borówek” to również historia o ludziach gór, takich jak Jerzy Kukuczka czy 17-letni żołnierz, pochowany w Beskidzkim lesie. Przygody dzieci są magiczne i tajemnicze jak nocna wyprawa na Gańczorkę, śpiew ptaka w ciemności, szum strumyka w drodze na Karolówkę. W spektaklu zagrają „na żywo” „Wałasi” – kapela wykonująca tradycyjną muzykę Beskidów oraz własne kompozycje inspirowane naturą i górskimi krajobrazami.
Scenariusz i reżyseria: Bogusław Słupczyński
Muzyka: Wałasi
Zdjęcia i multimedia: Rafał Soliński
Aktorzy: Dzieci i młodzież z O!Świetlicy Krytyki Politycznej (Natalia Puzoń, Aleksandra Podżorska, PatrycjaKowalska, Dominika Brejza, Oliwia Kral, Natalia Marek, Patrycja Kral, Laura Kacyrz, Kacper Kacyrz, PatrykNowosadko, Patryk Tomaszewicz, Paulina Tomaszewicz, Iwona Żur, Natalia Brejza, Bartek Moik)
Działanie finansowane jest w ramach projektu „Teatr W Ruchu”
(http://latowteatrze.pl/o_programie.html)
———————————————————————————-
Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 9. edycji programu dofinansowanie otrzymały 44 ośrodki z całej Polski – 21 organizacji pozarządowych i 23 samorządowych instytucji kultury.
Podobnie jak rok temu, został wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Ich zadaniem jest wspólna realizacja projektu z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 11 ośrodków. W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Partnerem projektu jest Cieszyńskie Studio Teatralne, prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”.
Więcej o naszym projekcie na stronie Lata w Teatrze
Więcej o programie:
www.latowteatrze.pl
www.instytut-teatralny.pl
www.e-teatr.pl/pl/index.html
www.facebook.com/instytutteatralny