Dużo w KP rozmawiamy i wypytujemy się o to, co jest w waszym kraju, środowisku, regionie tematem sporów, co robią aktywiści i przede wszystkim jak.
Zaczynaliśmy w Warszawie. Jako pismo „Krytyka Polityczna”. Potem zaczęliśmy jeździć po Polsce i z czasem działać w całym kraju organizując środowisko aktywistów, którzy angażują się w kampanie społeczne, są dziennikarzami obywatelskimi, prowadzą Świetlice. Nauczyliśmy się, że z perspektywy stolicy widać niewiele. Prawdziwa Polska jest często oddalona od Warszawy o 6 godzin pociągiem.
Z czasem zaczęliśmy działać na Ukrainie, przygotowaliśmy też dwa numery pisma „Krytyka Polityczna” z przyjaciółmi z Rosji i jeden w Niemczech. Regularnie odwiedzali nas goście z innych krajów i my zaczęliśmy ich odwiedzać: konferencje, wizyty studyjne, wspólne kampanie. Z każdej z takich wizyt przywozimy zagraniczne cukierki, żeby poczęstować wszystkich tych, którzy zostali w redakcji, z każdej przywozimy też dziesiątki spostrzeżeń, przemyśleń.
Wszystkie spotkania Krytyki Politycznej z innymi aktywistami czy organizacjami są podobne – dużo rozmawiamy i wypytujemy się o to, co jest w waszym kraju, środowisku, regionie tematem sporów, co robicie i przede wszystkim jak. To każe nam zastanowić się nam odpowiedziami na te same pytania: jak zmienić rzeczywistość wokół.
Po setkach godzin rozmów i setkach godzin wspólnych działań zaczęliśmy w Krytyce Politycznej zauważać, że o czym innym rozmawiamy z aktywistami i organizacjami z Europy Środkowej a o czym innym z przyjaciółmi z Włoch czy Hiszpanii. Że gdzie indziej kładziemy akcenty, inny słownik nam w tych rozmowach towarzyszy – niestety głównie anglojęzyczny. My mówimy często używając perspektywy 25 letniej, oni 5 letniej. Oni śmieją się z filmików na temat Trojki, my często nie łapiemy zupełnie tych dowcipów. Pojawiła się w naszych głowach hipoteza, że Europa Środkowo-Wschodnia ma swoją narrację i że bardzo byśmy chcieli ją poznać.
Inspiracją była dla nas Agora 99, spotkania aktywistów, które odbyły się w Madrycie w 2012 roku i Rzymie w 2013. Zobaczyliśmy, jak ważne są regularne spotkania międzynarodowe.
CEE Meeting – Krytyka Polityczna & friends było zaczynem takiego procesu, miejscem weryfikacji hipotezy o istnieniu Europy Środkowo-Wschodniej. Zaprosiliśmy do Cieszyna przyjaciół, znajomych, znajomych znajomych. Żeby się lepiej poznać i żeby wspólnie zastanowić się jak zmienić świat.
Zobacz: fotorelacja ze spotkania CEE Meeting 2014 w Cieszynie.
Czytaj: program spotkania CEE Meeting 2014 [pdf].
–
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
Debaty zorganizowano w ramach cyklu „Time To Talk” wspieranego przez Open Society Foundation. Wydarzenie wsparła także European Cultural Foundation. Dziękujemy partnerom i partnerkom za pomoc w przygotowaniu spotkania!