Od lat piszemy o problemach związanych z ekologią czy prawami zwierząt. Choć nasza (i wasza) wiedza na ten temat jest coraz większa, nie możemy i nie chcemy spocząć na laurach.
Czy rozmawialiście dziś z kimś o zmianach klimatu, zjadaniu zwierząt, dołączeniu do kooperatywy spożywczej albo o pacyficznej wyspie śmieci? Jeśli nie, to służymy inspiracją – o zjadaniu zwierząt mamy książkę, o zmianach klimatu prowadziliśmy międzynarodowy projekt i – tak jak o wielu innych związanych z ekologią tematach – piszemy o nich na naszej stronie.
A to jeszcze nie koniec. Chętnie nauczymy się też czegoś od was. Choć świat wydaje się zmierzać do samounicestwienia, to wciąż możemy i powinniśmy o niego walczyć!
Hodując larwy na gruzach kapitalizmu. Dekalog na czas katastrofy klimatycznej
Bycie buntownikiem w dzisiejszych czasach to produkowanie własnej żywności i dzielenie się nią.
Krótki tekst o nadziei
Regularnie koszony trawnik – to zielona pustynia. Trawnik nie jest w stanie utrzymać wokół siebie żadnego ekosystemu, nie podtrzymuje życia owadów i wymaga ciągłego podlewania, bo korzenie trawy nie sięgają głęboko.
Po szczycie Bidena: globalne oczu mydlenie czy zielone przebudzenie?
O najważniejszych wnioskach z międzynarodowej debaty klimatycznej rozmawiamy z ekspertkami z WiseEuropa, Greenpeace Polska i Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Trucizna, którą wdychamy. To nie metafora
Od roku o smogu nie mówimy – ale nie zniknął on wraz z pojawieniem się COVID-19.
Homo Polonus ecologicus – kto jest gotowy na zmianę klimatu?
Czy „młodzi, wykształceni, z wielkich ośrodków”, w domyśle też: postępowi, obronią Polskę przed skutkami kryzysu klimatycznego?
Chińskie potyczki z dekarbonizacją
Xi Jinping zapowiedział niezwykle ambitne cele klimatyczne. Nawet jego olbrzymia władza ma jednak trudności z przełamaniem oporu państwa.
Ale co nas właściwie obchodzą lodowce?
Jak szybko topnieje lód na naszej planecie? Za szybko. Obserwujemy właśnie początek końca świata, jaki znamy. Na własne życzenie.
W 2008 uratowaliśmy banki. W 2021 czas uratować planetę
Pandemia koronawirusa to nieodosobniony przypadek – to jeden ze skutków ubocznych systemu ekonomicznego.
Przekażmy naturze znak pokoju
Chcemy przetrwać jako jednostki i jako gatunek. Dlatego potrzebujemy zgody – ze sobą, a przede wszystkim z naturą – mówi nam Kamil Wyszkowski z United Nations Global Compact Network Poland.
Zielona gospodarka jest możliwa technicznie i ekonomicznie. A politycznie?
Zielona transformacja UE jest projektem ambitnym, ale jak najbardziej wykonalnym – choć akurat w Polsce będzie nam trudniej niż innym. Teraz trzeba jednak chcieć.
Markiewka: Nie uratujemy świata na skróty, bez polityków i „brudnej” polityki
Ani świadomi konsumenci, ani technokraci nie powstrzymają katastrofy klimatycznej bez obywatelek na ulicach i posłanek w parlamencie.
Wszyscy jesteśmy klimatycznymi soft negacjonistami
Stres, smutek, depresja są normalnymi, a nie patologicznymi reakcjami na wiedzę o zmianach klimatu i degradacji przyrody.
Dekarbonizacja to nie dopust boży. To opłacalna inwestycja
Zieloną transformację analizuje się głównie z punktu widzenia tego, ile za nią zapłacimy. Jednak inwestycja przynosi też zyski, prawda?
Wielki kapitał chciał nas zatruć ołowiem. Nie tylko on
Przemysł paliwowy robi dziś wszystko, żeby dla własnych korzyści powstrzymać działania na rzecz klimatu. Ale mało kto pamięta, że kilka dekad temu omal nie potruł nas ołowiem. I nie był w tym zakresie pionierem.
Egoizm klimatyczny Polaków, czyli jak nas zmienia koronawirus
Postanowiliśmy zbadać, jak COVID-19 wpłynął na postawy Polek i Polaków wobec zmian klimatu. Czego się dowiedzieliśmy?
Lewe alibi, czyli wszyscy jesteście sprawcami
Wydaje ci się, że decyzje – choćby te o eksploatacji zwierząt i lekceważeniu kryzysu klimatycznego – zapadają gdzie indziej? Że to oni są winni, nie ty?
Świat, który musimy stworzyć
Jest rok 2050. Udało nam się ograniczyć emisje gazów o połowę w ciągu każdej kolejnej dekady, począwszy od 2020 roku. Zmierzamy w kierunku świata, którego temperatura do 2100 roku wzrośnie najwyżej o 1,5 stopnia Celsjusza.
Markiewka: Kultura zaradności czyni nas bezradnymi
Jeszcze nigdy w dziejach ludzie nie byli tak gorąco zachęcani, przyuczani i dyscyplinowani do brania spraw we własne ręce. Skąd więc to poczucie bezradności?
Gdańsk jak Wenecja, a Hel będzie wyspą. Co cieplejszy klimat robi z Bałtykiem?
O tym, jakiej ochrony potrzebuje polskie Wybrzeże i dlaczego wody w morzu jest coraz więcej, rozmawiamy z prof. Jackiem Piskozubem.
Bal na Titanicu, czyli jak Bełchatów odchodzi od węgla (choć jeszcze o tym nie wie)
Całemu regionowi, a w efekcie także programowi transformacji energetycznej, grozi katastrofa.
Menu przyszłości? Masowe wymieranie. Już podano do stołu
Żywność nigdy nie była tak tania jak w tej chwili, a jej podział i pozyskiwanie – tak niesprawiedliwe i nieracjonalne.
Czystsze powietrze, tańsza energia i lepszy klimat to kwestia woli politycznej
Bardzo istotne jest, żeby państwo nie chroniło monopolu kilku zaledwie firm. To zawsze skutkuje mniejszą konkurencją, zacofaniem i wyższymi kosztami. Michał Sutowski rozmawia z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską think tanku Forum Energii.
Chcecie postępu? Oto on: zdrowie zupełne
Odkładanie zielonej transformacji na później jest ekonomicznym absurdem. Za dziesięć lat walka ze zmianą klimatu będzie nas kosztować sto razy więcej.
Antynataliści klimatyczni nie ocalą planety Ziemia
Uważają za niemoralne rodzenie dzieci, których dorosłość przypadnie na okres katastrofy klimatycznej. Cóż, może tak być. Ale nie musi. A katastrofę klimatyczną zatrzyma nie to, że część osób zdecyduje się nie mieć dzieci, ale coś zupełnie innego.