– Wielka Brytania decyduje się na Brexit, Erdogan wprowadza dyktaturę w Turcji, Orban zacieśnia więzi z putinowską Rosją, a w USA wygrywa Donald Trump. Jesteśmy w momencie przesilenia – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w programie „Sterniczki w Krytyce Politycznej” Roberta Kowalskiego.

Członkini zarządu krajowego partii Razem uważa, że w obecnej sytuacji geopolitycznej działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej mogą mieć dla nas fatalne skutki.

– Jeśli Trump zdecyduje o wprowadzeniu w Europie nowej żelaznej kurtyny, to możemy znaleźć się, właśnie ze względu na ślepe i nieodpowiedzialne decyzje naszych strategów politycznych, po niedobrej stronie – mówi Dziemianowicz-Bąk.

– Jeśli kontynuowana będzie polityka zagraniczna prowadząca do izolacji Polski na arenie międzynarodowej, do marginalizacji na arenie europejskiej, to tak się to może skończyć. Zamiast mądrych i ważnych sojuszników europejskich, zamiast silnej Europy, możemy mieć faszyzującą partyzantkę w postaci obrony terytorialnej finansowanej z programu Karabin+.

„Nie” dla status quo

Dziemianowicz-Bąk odnosi się do roli, jaką na polskiej scenie politycznej powinna odgrywać lewica.

– Lewica jest przede wszystkim w przyszłości. To na lewicy ciąży odpowiedzialność, żeby zaproponować tym zwaśnionym stronom, ale przede wszystkim Polkom i Polakom, alternatywę dla tego duopolu, podziału między konserwatywnych, autorytarnych przedstawicieli partii rządzącej a liberalną opozycję.

Działaczka partii Razem uważa, że choć opozycja ma rację organizując kolejne protesty przeciwko działaniom rządu, to jednak nie zgadza się ona na powrót do rzeczywistości sprzed objęcia władzy przez PiS.

– [Opozycja] w tej chwili protestuje, słusznie, przeciwko przekraczaniu pewnych granic i podważaniu fundamentów parlamentaryzmu. Ale jako drogę wyjścia widzi jako powrót do tego, co było. Lewica Razem uważa, że nie tędy droga, że powrotu do tego, co było przed wyborami parlamentarnymi, nie ma. Nie ma powrotu do status quo – mówi.

– Musimy przekonać ludzi, że możemy mieć zarówno demokrację, państwo prawa, jak i bezpieczeństwo socjalne, poczucie wspólnoty i samorządności. I to jest zadanie lewicy – konkluduje działaczka Razem.

Nagroda dla tysięcy dziewczyn

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, współorganizatorka Czarnego Protestu, została uznana przez amerykański magazyn Foreign Policy za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie w 2016 roku. Na liście znalazła się również Barbara Nowacka, także zaangażowana w organizację Czarnego Protestu.

– Mamy poczucie że zostałyśmy wyróżnione symbolicznie. To jest nagroda dla wszystkich kobiet, które były zaangażowane w Czarny Protest i masowe protesty kobiece przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Dla tysięcy dziewczyn, które zdecydowały się zawalczyć o swoje prawa. To zostało zauważone na świecie. I docenione – mówi w Dziemianowicz-Bąk w programie Roberta Kowalskiego.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Robert Kowalski
Robert Kowalski
Dziennikarz radiowy i telewizyjny
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, jego program "Sterniczki" usunięto z radiowej Jedynki w ramach "dobrej zmiany". Obecnie program gości na stronie Krytyki Politycznej.

Komentarze archiwalne

 1. Polska niestety nie jest gotowa na Razem.
  Na dzień dzisiejszy luki państwa zostały wypełnione przez liberalne protezy.
  Zamiast Policji są osiedla chronione, zamiast NFZ prywatne ubezpieczenia, zamiast mieszkań komunalnych kredyty we Frankach, itd Ciężko w tej sytuacji sprzedać Socjalizm bo będzie to uważane za zamach na umowę społeczną w obrębie której te protezy wyrosły po 89. Niemniej jednak jak mawiał Piłsudski “Kto za młodu nie był Socjalistą na starość będzie sk…synem”

 2. Bardzo mądrze Pani Agnieszko, całym sercem z Razem! Nie kumam tylko co ten prowadzący, pytania tendencyjne że cześć. Od roku ta sama rozkmina, czy iść z KOD czy nie, nie dotarło jeszcze do niego, nie rozumiem

 3. PS.
  CZYTAJĄC / słuchając
  takie wypowiedzi
  aż rzuca się na myśl
  NIE TYLE co – do garów,
  ale
  DO LALEK ! bardziej by pasowało

 4. LEWICA ma podobną schizofrenie
  … jak Kościół katolicki …
  i wam i kościołowi,
  WYDAJE SIĘ, że
  wasze owieczki TO wciąż DURNA MASA,
  którą wy pasterze …
  czarni bądź czerwoni …
  poprowadzicie na zielone pastwiska !
  WY -wiecie- zawsze lepiej od wszystkich.
  Dlatego też macie tak silną pozycję w Sejmie !

 5. Może sobie Pani snuć swoje wizje, bo Polacy cały czas pokazują gdzie mają tak zwaną opozycję. O poparciu dla Partii Razem z litości nie wspomnę. Nie pomogą wam żadne tego typu “wyróżnienia”, bo nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Nie przesadzając byle wiejski proboszcz jest bardziej wpływowy od takiej Pani Agnieszki.

Zamknij