Podcasty

Zajrzeć w paszczę chrześcijan [o raporcie „Katolicy i boże zwierzęta”]

Katolicy i katoliczki, którym cierpienie miliardów zwierząt nie jest zupełnie obojętne, próbują pogodzić troskę o ich prawa z nauczaniem i polityką Kościoła. Co na ten temat mówi katechizm i dlaczego nie dowiemy się tego z nowego raportu? Do czego właściwie zachęca ten dokument i co z nim zrobili kościelni oficjele?

Kiedy powiedziałem znajomej, że chcę nagrać odcinek Ważne nieważne o opublikowanym w tym roku raporcie Katolicy i boże zwierzęta, usłyszałem, że mnie podziwia. Że też mam siłę i cierpliwość się tym zajmować. Owszem, miałem i mam, w końcu w mojej książce Dziękuję za świńskie oczy poświęciłem kwestiom religii sześć rozdziałów. Pisałem o niej również wielokrotnie w ramach publicystyki.

Robię to dlatego, że nie jest mi wszystko jedno, co o zwierzętach i ich prawach myśli Kościół. I nie jest mi obojętne, co o stosunku Kościoła do zwierząt myślą katolicy i katoliczki, którzy – czasem desperacko – próbują łączyć swoją wiarę z autentycznym zainteresowaniem krzywdą istot innych niż ludzie.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Przyglądam się więc treści raportu, wskazując jego lepsze fragmenty i opisując te problematyczne. Próbuję odpowiedzieć na pytanie, dlaczego raport jest, jaki jest, i czy mógł być inny.

Co to za twór, ten Kongres Katoliczek i Katolików, który stoi za raportem? Czym jest grupa Troska o Stworzenie? A przede wszystkim – czym jest Stworzenie? Który organizm ma najlepszą immunologię na świecie i dlaczego jest nim Kościół? Co katolicy robili na Marszu Wyzwolenia Zwierząt? Skąd u licha wzięli słowo „patocentryzm”? Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina – przyznają się czy nie? Co blokuje etyczne myślenie? Który święty jest jopkiem? Co o zwierzętach mówi katechizm i dlaczego nie dowiemy się tego z raportu? Do czego właściwie zachęca ten dokument i co z nim zrobili kościelni oficjele?

Ważne nieważne

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.

Dołączcie do Ważne nieważne na Facebooku, żeby nie przegapić kolejnych odcinków.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij