Podcasty

Dunin i Sutowski: Nauczyciele mogą ten strajk wygrać. A polska szkoła i jej uczniowie?

Podcast Krytyki Politycznej: Kombinujemy, co robić

– Rząd się raczej nie ugnie, ale nauczyciele i tak mogą strajk wygrać. A polska szkoła i jej uczniowie? – pyta dr Kinga Dunin w rozmowie z Michałem Sutowskim.

O co w ogóle grają dziś nauczyciele? Czy rząd może się jeszcze ugiąć przed żądaniami podwyżek? Czy wywołają one falę protestów kolejnych grup?

To mało prawdopodobne, ale stawką może być coś więcej niż płace: uznanie nauczycieli „za swoich” przez liberalnego wyborcę Koalicji Obywatelskiej. A wtedy, jeśli po wyborach zmieni się władza, to właśnie oświata będzie pierwsza w kolejce ze swymi postulatami mówi Sutowski.

Czy na tym powinno się skończyć? Nie ma wątpliwości, że solidne podwyżki nauczycielom się należą. Ale to dopiero pierwszy, choć konieczny krok do zmian w oświacie. Tylko jakich? Czy chcemy scentralizowanej szkoły szytej na miarę naszych wyobrażeń, czy też będziemy „celebrować różnorodność”? Mamy nadzieję na przejęcie władzy w państwie czy tylko na stworzenie wysp postępu? Czy szkoła egalitarna, jakiej pragniemy, stwarza szanse każdemu dziecku, by mogło zostać członkiem klasy średniej? A może inne klasy społeczne powinny tam czuć się równie dobrze? Czego w ogóle chcemy dziś uczyć?

Kinga Dunin z Michałem Sutowskim pytają i spierają się o granice możliwości politycznych strajku nauczycieli.

**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Kinga Dunin
Kinga Dunin
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".
Zamknij