Fotorelacje

Rewolucja w Koninie

Czy samorząd województwa wielkopolskiego może przeprowadzić rewolucję? Może, przynajmniej na poziomie projektu kulturalnego. Nie tylko może, ale i przeprowadza. Wielkopolska: Rewolucje to szereg działań kulturalnych organizowanych w oddalonych od Poznania ośrodkach miejskich. Rewolucje, z którymi mieli okazję spotkać się mieszkańcy Konina, Swarzędza czy Zakrzewa, wprowadzają ferment w funkcjonowanie lokalnej społeczności.

Wielkopolskie rewolucje są niesztampowe. Bo czy w sołectwie Kołata często odbywa się pokaz mody, na którym prezentowane są ubrania uszyte przez mieszkanki z materiałów pochodzących z… recyklingu? A czy w Krzyżu często zaprasza się widzów na przedstawienie teatralne opowiadające o pacyfiście, feminiście, ekologu, wegetarianinie Hansie Paasche?

W Koninie rewolucyjnym działaniom nadano tytuł Kwestia romska. Projekt z większością. Nie było klasycznych paneli dyskusyjnych dotyczących mniejszości czy debat na temat problemów w relacjach polsko-romskich. Było za to dużo mocnych akcentów kulturowych. I społecznych. Zaczęło się od wywieszenia flagi romskiej na wieży ciśnień w Koninie – miejscu widocznym z trasy pociągu Warszawa-Berlin. W wieży miał miejsce także pokaz pierwsza indywidualna wystawa mołdawskiego artysty Pavla Braili w Polsce: instalacja wideo Wzgórze baronów – obraz typologii willi romskich w mieście Soroca, oraz nowy projekt – Talking Letters – film o języku romani. W romskiej willi dobywały się konsultacje z artystami, antropologami, aktywistami, oprowadzano też po architekturze Polska Roma.

Rozmowy prowadzili m.in. Marek Miller – prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polskich Romów, Sara Czureja – muzyk, wirtuozerka cymbałów węgierskich, Sandra Teitge – kuratorka Dinner Exchange Berlin: inicjatywy na pograniczu sztuki i gotowania, która przygotowuje potrawy z niewykorzystanych produktów.

Wydarzenie obiło się szerokim echem zarówno w środowisku romskim, jak i wśród innych mieszkańców Konina oraz okolic. Wielu z nich zachęciło do odwiedzenia romskiej willi, obejrzenia prac artystycznych, posłuchania rozmów na tematy związane z kulturą, sztuką i życiem społeczności, która mieszka w tym samym mieście, a której większość nie zna.

Kulturę postrzegam jako kluczowy tej punkt inicjatywy. Pozostaje mieć nadzieję, że dla mieszkańców Konina nie było to tylko jednorazowe spotkanie z kolorową romską sztuką i pełną energii muzyką, a wstęp do bliższego poznania się.

Kwestia romska. Projekt z większością odbyła się w Koninie w dniach 12-13 października. Kuratorka projektu: Joanna Warsza

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij