Fotorelacje

Razem przeciwko nacjonalizmowi! [fotorelacja Agaty Kubis]

Razem powiedzmy NIE nacjonalizmowi i faszyzmowi!

8 listopada 2014, w przeddzień rocznicy Nocy Kryształowej i Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, ulicami Warszawy przeszła demonstracja pod hasłem „Razem przeciwko nacjonalizmowi”. Spod bramy głównej UW na pl. Zbawiciela ruszyło ok. 1500 osob.

Jak pisali organizatorzy:

„9.11.1938 r. miała miejsce tzw. Noc kryształowa, czyli pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech. Ulice niemieckich miast zostały tej nocy zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd nazwa tego pogromu. Wydarzenie to stanowiło zapowiedź holocaustu w Europie.

Obozy zagłady, rasistowska przemoc, mające podstawy w ideologii narodowego szowinizmu, doprowadziły do tragicznych wydarzeń w przeszłości. Niestety zwolennicy tej ideologii istnieją nadal i dążą do wcielenia jej w życie. Między innymi tacy ludzie nazywają się obecnie nacjonalistami i maszerują co roku ulicami Warszawy 11 listopada. Również w ramach obchodów narodowego święta podżegają do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym, kulturowym czy religijnym, marzą oni o „Polsce dla Polaków”.

Nie zgadzamy się z taką wizją naszego kraju! Chcemy żyć w atmosferze wzajemnego szacunku i tolerancji, bez chorej nienawiści do drugiego człowieka ze względu na kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną. Pokażmy, że nie odpowiada nam działalność grup skrajnie prawicowych w Polsce. Razem powiedzmy NIE nacjonalizmowi i faszyzmowi!”.

Organizatorem wydarzenia była warszawska koalicja „Razem Przeciwko Nacjonalizmowi”, w której skład wchodzą: 161 Crew, Antyfaszystowska Warszawa, Przychodnia Skłot, Kolektyw Syrena, Pracownicza Demokracja, Warszawska Federacja Anarchistyczna.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij