Fotorelacje

Prof. Michael Walzer: Paradox of Liberation – Secular Revolutions and Religious Counter-revolutions

15 października Michael Walzer wygłosił wykład z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/16 w Instytucie Studiów Zaawansowanych.

Wiele udanych kampanii wyzwoleńczo-narodowych po II wojnie światowej było z założenia opartych o demokratyczne i świeckie ideały. Jednak już po powstaniu, nowe niepodległe narody miały do czynienia z zupełnie nieoczekiwaną zapalczywością religijną.

Michael Walzer, jeden z czołowych politycznych myślicieli Ameryki, bada tę zaskakującą tendencję skupiając się na Indiach, Izraelu i Algierii – trzech narodach, których założycielskie zasady i instytucje zostały ostro zaatakowane przez trzy zupełnie różne grupy głosicieli odnowy religijnej: hinduistycznych bojówkarzy, ultra-ortodoksyjnych Żydów i mesjanistycznych syjonistów oraz islamskich radykałów, zastanawiając się dlaczego te świeckie ruchy demokratyczne nie były w stanie rozwijać swojej kultury politycznej dłużej niż przez jedno-dwa pokolenia.

Dyskusję po wykładzie poprowadził Sławomir Sierakowski.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Maciej Komorowski
Maciej Komorowski
Fotograf, japonista
Fotograf, japonista, autor fotoreportaży. Członek zespołu Krytyki Politycznej.
Zamknij