Fotorelacje

Fotorelacja: „Zaufanie” w Galerii Jednej Książki

W majowej Galerii Jednej Książki prezentowaliśmy Zaufanie Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej. Najmłodszych zaprosiliśmy na warsztaty.

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie włączył się w kampanię społeczną wokół książki dla dzieci Zaufanie, której autorkami są Anna Cieplak i Lidia Ostałowska. Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna publikacja trafiła do Galerii Jednej Książki, a następnie stała się tematem pierwszej części warsztatów z dziećmi, które odbyły się 19 maja w Filii nr 2 BPMG.

Galeria Jednej Książki to nic innego jak swoista „reklama” wybranej pozycji w gnieźnieńskiej bibliotece, która przez miesiąc eksponowana jest tuż przy punkcie wydawania książek czytelnikom. Celem takiego działania jest oczywiście promocja danej książki, która z różnych względów jest wyjątkowa, lecz bardzo często „ginie” w gąszczu innych lektur czy nowości.

W majowej Galerii Jednej Książki prezentowaliśmy Zaufanie Anny Cieplak  i Lidii Ostałowskiej.

Jednym z podstawowych więzów społeczeństwa, rodzin jest zaufanie. Jest to przekonanie, że inni – ludzie, instytucje – wywiążą się z podjętych wobec nas zobowiązań i że spełnią nasze oczekiwania. Ponieważ nigdy nie możemy mieć względem tego pewności, zaufanie zawsze zakłada mniejsze bądź większe ryzyko. Jest darem i jako dar może zostać zaprzepaszczone. Dlatego zaufanie jest także wyzwaniem – dla ludzkiej odpowiedzialności i wolności. Zaufanie szybko przecież można stracić, buduje się zaś je długo. Nie da się łączyć, uczyć i inspirować bez zaufania innym.

W książce Zaufanie zawarte są treści, dotyczące zaufania w skali mikro (między dziećmi i rodzicami, zaufanie w szkole i grupie rówieśniczej, sąsiedztwie) jak i makro (zaufanie w sieci, konflikty na tle różnic w nowoczesnej Europie). Za pośrednictwem głównej bohaterki, Elizy, sprawdzamy, czy i dlaczego ludzie sobie ufają oraz jak to wpływa nie tylko na życie Elizy. „Co to byłby za świat, w którym wszyscy byliby podejrzliwi? Tam gdzie ludzie sobie ufają, wszystkim żyje się lepiej”.

Warsztaty dla najmłodszych oparte na książkę Zaufanie miały miejsce w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a. Zorganizowane zostały przez Klub KP i dzięki wsparciu Ewy Jaworskiej, czyli nieocenionej bibliotekarki oraz koordynatorki ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, stały się wyzwaniem dla uczniów V klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie.

Na „dzień dobry” młodzi uczestnicy zajęć zostali przywitani zadaniem polegającym na bezpośrednim niewerbalnym kontakcie, podczas którego z zamkniętymi oczami mieli wyciągnąć ręce i szukać innych dłoni budzących ich zaufanie. Po tym wstępie nastąpiła zwyczajowa „burza mózgów” i próba odpowiedzenia sobie na pytanie, czym właściwie jest zaufanie, które dla gnieźnieńskich uczniów najczęściej oznaczało zachowanie przez drugą osobę powierzonej tajemnicy, uczciwość i pewną solidarność. Podczas czytania rozdziału książki zatytułowanego „Afera z koniem”, młodzież była autentycznie zasłuchana, bo okazało się, że problemy książkowych przyjaciółek, internetowa rzeczywistość i język, którym mówią bohaterki, są im bliskie. Kiedy uczestnicy warsztatów mieli wymienić bohaterów godnych zaufania, to najczęściej szukali osób ze swego rówieśniczego grona, mimo że mogli też wskazać literackie czy filmowe postacie. I co znamienne, pomijali rodziców, których niekoniecznie zaliczali „do swojej paczki”. Nie zabrakło wielu innych ćwiczeń jak mapa zaufania czy przeprowadzanie koleżanki lub kolegi z zamkniętymi oczami przez przeszkody.

Warto dodać, że była to pierwsza część warsztatów (kolejne we wrześniu), która miała skłonić młodych ludzi do refleksji nad sensem i potrzebą zaufania, które jak wiemy istotne jest zarówno w skali mikro (więzy rodzinne, koleżeńskie, sąsiedzkie) jak i makro (relacje społeczeństwa z władzą czy dwóch różnych państw).

O warsztatach pisały lokalne media: moje-gniezno.pl, gniezno.eu, kulturawielkopolska.pl

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Gniezna w ramach projektu „Historia i zaufanie”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij