Fotorelacje

Fotorelacja: Przeszedł Marsz Szmat

18 maja ulicami Warszawy przeszedł Marsz Szmat. Akcja odbyła się już w kilkunastu miejscach na całym świecie i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W Polsce Marsz Szmat odbyła się jak dotąd jedynie raz – w październiku 2011 roku w Gdańsku.

Marsz Szmat (ang. Slut Walk) narodził się w Toronto w 2011 roku, gdy tamtejszy oficer policji stwierdził, że kobieta – by czuć się bezpieczną – powinna unikać ubierania się „jak szmata”. Kanadyjskie działaczki postanowiły zaprotestować przeciw tego typu próbom usprawiedliwiania gwałtów i molestowania wyglądem czy zachowaniem ofiary. Protest przyjął formę marszu „prowokacyjnie” ubranych ludzi.

 

Czytaj też:

Agata Szczerbiak, Marsz Szmat: sprowokuj do myślenia

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dominika Wróblewska
Dominika Wróblewska
Sekretarzyni redakcji, producentka podcastów
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, bazę ekspertki.org i TV KP. Aktualnie sekretarzyni redakcji krytykapolityczna.pl i producentka podcastów.
Zamknij