Fotorelacje

Fotorelacja: Polski Duch Niepokorny – pokaz filmu „80 milionów” i dyskusja

6 czerwca 2013 w Berlinie odbyło się spotkanie z cyklu „Polnischer Frühling / Polska Wiosna” w księgarni Buch Bund na którym pokazano film 80 milionów który jest komedią sensacyjno-polityczna opartą na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się jesienią 1981 roku, kiedy to peerelowska władza zamykała ostatni etap przygotowań do realizacji planu „Synchronizacja”, czyli wprowadzenie stanu wojennego.

W rozmowie po projekcji udział wzieli:
Krzysztof Niewrzęda – poeta, prozaik, eseista, mieszka w Berlinie i w Szczecinie. Finalista Ngrody Poetyckiej SILESIUS (2011), Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski (2003), orz Europejskiej Nagrody Literackiej (2009) za powieść Wariant do sprawdzenia. Autor zbioru esejów Czas przeprowadzki, powieści poetyckiej Second life oraz wydanej w tym roku powieści Zamęt.

Wacław Sobaszek – kierownik artystyczny Ośrodka Teatralnego „Węgajty”. Jako reżyser, aktor i muzyk od 30 lat tworzy w Węgajtach spektakle (m.in. Historie Vincenza, Kalevala, fragmenty niepisane, Synczyzna, Woda2030, Ziemia B, Ogień, kryzys, Dworzec Centralny). Inicjator i animator długofalowych przedsięwzięć: Inna Szkoła Teatralna, Wioska Teatralna, „teatr potrzebny”. Członek Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

Igor Stokfiszewski – krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książki Zwrot polityczny (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2009) Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Ha!arcie”, „FA-arcie”, „Notatniku Teatralnym” i „Die Tageszeitung”. Był członkiem zespołu 7. Berlin Biennale (2012) przygotowanego pod opieką kuratorską Artura Żmijewskiego.

Polnischer Frühling / Polska Wiosna

Cykl Polnischer Frühling / Polska Wiosna tematycznie nawiązuje do okresu transformacji ustrojowej w Polsce. To okres w którym artyści odegrali bardzo znaczącą rolę. Na projekt składają się trzy wydarzenia, z których każde podporządkowane jest jednemu tematowi odgrywającemu ważną rolę zarówno w polskiej sztuce jak i w polskim życiu społecznym.

Tytuł cyklu nawiązuje do polskiej tradycji sztuki zaangażowanej, która od stuleci stanowi katalizator problemów społecznych i politycznych. Polska Wiosna nawiązuje do wydarzeń ostatnich kilku lat na świecie, do niezadowolenia społecznego wyrażanego na ulicach miast. Sztuka jest również takim polem, w Polsce już od bardzo dawna.

Sztuka jest dla nas polityką w innym stanie skupienia, który to stan może generować niezwykle wartościowe narzędzia i praktyki dla zasadniczej zmiany społecznej, dzięki prezentacji dzieł i rozmowie o niej można więcej dowiedzieć się o polskim społeczeństwie.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij