Fotorelacje

Cześć Akademii

Zespół Krytyki Politycznej we wspólnotowym działaniu

Autorami wystawy „Cześć Akademii” są Artur Żmijewski i Paweł Althamer, absolwenci warszawskiej ASP, w której cierpliwie uczono ich rzeźbiarskiego studium aktu, portretu, płaskorzeźby.

Niemal codzienne zajęcia z rysunku, trwające cztery lata, nauczyły ich szacunku dla formy, kompozycji i warsztatu artystycznego, a także wyszkoliły umiejętności i cechy przydatne później w pracy innymi technikami – głównie cierpliwość. Jednym z narzędzi artystycznych, jakim posługują się Żmijewski i Althamer, jest działanie wspólnotowe. Chcą je skojarzyć z innymi narzędziami, tymi, których uczono ich w ASP i którymi mistrzowsko posługują się profesorowie Akademii. Dziś artyści chcieliby pracować wspólnie ze swoimi dawnymi profesorami z ASP – nie tylko tymi, którzy byli ich nauczycielami, ale wszystkich tymi, którzy kiedyś kształtowali tworzyli i którzy kształtują obecnie oblicze uczelni – i którzy wciąż są aktywnymi artystami – oraz studentów ASP. (…)

Jedynym warunkiem, jaki obowiązywać będzie uczestników warsztatów, jest wspólne działanie – wspólne rzeźbienie aktów, wspólne malowanie czy rysowanie. Wspólne, to znaczy nie tylko w jednej pracowni. Wspólne oznacza faktyczną zespołową pracę nad jednym i tym samym studium aktu, muralem czy niewielką akwarelą. Korekta będzie robiona wyłącznie poprzez praktykę, czyli właśnie wspólną pracę. Uczelniana hierarchia zostanie na czas projektu zawieszona, wszyscy uczestniczący w nim zanurzą się we wspólnej artystycznej przygodzie i razem będą ponosili odpowiedzialność za efekt artystycznego działania. (…)

Wystawa i warsztaty będą otwarte dla wszystkich od 11 do 27 maja 2013 roku w godz. 14.00–20.00

 

Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Pałac Czapskich-Raczyńskich,

Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta),

Warszawa

 

W dniu 23 maja we wspólnym malowaniu uczestniczył zespół Krytyki Politycznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Katarzyna Górna
Katarzyna Górna
Artystka
Artystka. W latach 1989-1994 studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, które zazwyczaj zestawia w przestrzenne instalacje, oraz filmy wideo i DVD. Twórczość Katarzyny Górnej opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na rzeczywistość społeczną oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2009 roku współpracuje z Krytyką Polityczną, angażując się w liczne projekty prowadzone w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat i Krytykę Polityczną. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów „Os Warszawa”, „Mały Wspaniały Świat” oraz cyklu seminariów poświęconych najnowszej sztuce wizualnej. Producentka wydarzeń kulturalnych takich jak „House of Change” czy „Obywatelski Kontener Kultury”.
Zamknij