Fotorelacje

Amnesty International przeciwko karze śmierci na Białorusi

Wrocławianie spacerujący po ulicy Świdnickiej we wtorek, 27 listopada, mieli okazję podpisać się pod petycjami skierowanymi do prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki. Działacze i działaczki Amnesty International protestowali przeciwko stosowaniu na Białorusi kary śmierci oraz domagali się natychmiastowego zwolnienia więźniów sumienia.

Zainteresowani przechodnie podpisywali list, w którym apelowali o zniesienie kary śmierci: “Uważam, że jest to najbardziej okrutna, nieludzka i poniżająca z istniejących kar. Kara śmierci stanowi naruszenie prawa do życia zagwarantowanego przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka, Konstytucję Republiki Białorusi, a także ratyfikowane przez nią porozumienia międzynarodowe w dziedzinie praw człowieka” – czytamy w liście.

Podpisy zbierano również pod petycją, w której domagano się natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia pięciu białoruskich opozycjonistów, którzy zaangażowali się w demonstrację z 19 grudnia 2010 roku – Alesia Bialackiego, szefa Centrum Praw Człowieka “Wiosna”, Mikałaja Statkiewicza, kandydata na prezydenta w wyborach 2010 r., Pawła Sewjarjanetsa, opozycjonisty i członka zespołu prowadzącego kampanię wyborczą Witala Rymaszewskiego, Żmicera Daszkiewicza, lidera ruchu “Młody Front”, oraz Andreja Lobau, działacza “Młodego Frontu”. W liście, pod którym wciąż można się podpisać, znajduje się też apel o uchylenie wyroków w zawieszeniu ciążących nad innymi działaczami.

Represje wobec skazanych to nie tylko regularne szykany, ograniczanie kontaktu z bliskimi i brak pomocy medycznej. – Los więźniów w ostatnim czasie zdecydowanie się pogorszył. Władze białoruskie starają się skłonić ich do wystąpienia o ułaskawianie. Mogą to jednak zrobić dopiero po przyznaniu się do winy. Kiedy odmawiają, są zastraszani. Przedłuża im się wyroki za rzekome złamanie regulaminu więziennego – tak jak w przypadku Żmicera Daszkiewicza, którego kara dwa lat pozbawienia wolności została powiększona o kolejny rok – mówił Tomasz Fiedorek z Amnesty International.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Dawid Krawczyk

| Reporter Krytyki Politycznej
Autor reportaży, wywiadów, analiz i recenzji. Absolwent Filozofii i Filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Redaktor działu Narkopolityka poświęconego krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Publikował między innymi w Magazynie Świątecznym "Gazety Wyborczej" oraz polskiej edycji "Le Monde Diplomatique". Tłumaczenia jego tekstów ukazywały się w językach: angielskim, czeskim, rumuńskim, węgierskim i włoskim.