Kultura

Państwo Palestyńskie. Projekt Khaleda Jarrara

Artysta i działacz – Khaled Jarrar – dokonuje aktu jednostronnego powołania do życia Państwa Palestyńskiego.

Artysta i działacz – Khaled Jarrar dokonuje aktu jednostronnego powołania do życia Państwa Palestyńskiego. Czyni to za pomocą produkowania i rozprowadzania atrybutów państwowości. Jarrar zaprojektował, wykonał i puścił w obrót pieczątkę paszportową Państwa Palestyńskiego, którą stempluje paszporty. Już setki, jeśli nie tysiące, ludzi poruszają się po świecie z dokumentami, w których znajduje się pieczątka Palestyny. Artysta fotografuje podstemplowane paszporty wraz z wizerunkami ich posiadaczy oraz zbiera relacje od ludzi, którzy z tak podstemplowanymi paszportami przekraczali granice. Podczas 7. Berlin Biennale inicjatywie Jarrara poświęcona zostanie osobna przestrzeń. Będzie można zapoznać się ze szczegółowym przebiegiem zainicjowanego przez Jarrara procesu powołania Państwa Palestyńskiego. Celem akcji Khaleda Jarrara jest przyczynienie się do powstania samodzielnego Państwa Palestyńskiego.

 

Tymczasem drugim obok pieczęci dokumentem wprowadzonym przez artystę do obiegu publicznego są znaczki pocztowe z wizerunkiem ptaka – symbolu Państwa Palestyńskiego. Poczta niemiecka posiada program pozwalający na wydrukowanie własnego znaczka pocztowego, funkcjonującego jako oficjalny znaczek umożliwiający przesłanie listu. Korzystając z tej opcji artysta wyprodukował serię znaczków, z których pond 20 tys. egzemplarzy już się sprzedało i wraz z listami, na które zostały naklejone krąży po świecie. Zakup znaczków i używanie ich, podobnie jak zgoda na podstemplowanie paszportu pieczątką wytworzoną przez Jarrara, jest indywidualnym gestem poparcia dla inicjatywy powołania Państwa Palestyńskiego.

 

Znaczki zamówić można kontaktując się z biurem Biennale pod adresem: [email protected].

Szpalta 20 znaczków kosztuje 16 euro. Nominalna cena jednego znaczka to 55 centów. W przypadku zamówienia, doliczany jest również koszt wysyłki. Znaczki sprzedawane są tylko szpaltami.

 

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać