Kraj

Top 10, czyli najczęściej czytane teksty w 2019

W roku 2019 chętnie czytaliście na stronie Krytyki Politycznej felietony, komentarze dotyczące spraw, które was poruszały, ale też rozmowy polityczne i analizy eksperckie.

W roku 2019 chętnie czytaliście na stronie Krytyki Politycznej teksty, które miały w tytułach pytania. A tak na serio, to czytaliście i szerowaliście felietony, komentarze dotyczące spraw, które was poruszały, ale też rozmowy, analizy eksperckie. W drugiej dziesiątce znalazły się m.in. raport z badania Polityczny cynizm Polaków. Raport z badań socjologicznych czy teksty o katastrofie klimatycznej.

Dziękujemy za to, że byliście i jesteście z nami!


10. „Na popielato masz? A ja mam, kurwa, na czerwono!” Na polskiej kolei sterowanie ruchem pociągów odbywa się na słowo honoru

Gdy dyżurni ruchu zaczęli przez radiotelefon wywoływać załogi pociągów TLK „Brzechwa” i InterRegio „Matejko”, odpowiedziała już tylko cisza. Maszyniści obydwu składów zginęli – fragment książki Karola Trammera Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

„Na popielato masz? A ja mam, kurwa, na czerwono!” Na polskiej kolei sterowanie ruchem pociągów odbywa się na słowo honoru

9. Incele kontratakują

Incele to właściwie wyłącznie młodzi mężczyźni. Z ręką na sercu przyznam, że kobiety też czasem nie uprawiają tyle seksu, ile by chciały, ale nie trzeba tłumaczyć, że nie łączymy się na forach w grupki i nie dyskutujemy o tym, jak podcinać facetom ścięgna, żeby nie mogli przed nami uciekać.

Tekst Joanny Jędrusik.

Incele kontratakują

8. Służby, mafie i loże vs „szczęść boże”, czyli magiczny świat Grzegorza Brauna

Żydzi, Niemcy i masoni knują przeciw Rzeczypospolitej, a samotny reżyser jest jej ostatnim sprawiedliwym! Czy Matka Boska z rosyjską pomocą uratują Ojczyznę? Dziś w cyklu „wielka prawicowa szuria” zapraszamy was do magicznego świata Grzegorza Brauna.

Tekst Przemysława Witkowskiego.

Służby, mafie i loże vs „szczęść boże”, czyli magiczny świat Grzegorza Brauna

7. Mamo, on mnie zgwałcił

On jest znanym piłkarzem, ona chce anonimowości. Za kim stanie opinia publiczna? Co powie o tym internet? Kiedy ktoś zostanie skrzywdzony, troska, zainteresowanie i wsparcie są szczególnie ważne, a nawet bezcenne.

Tekst Mai Staśko.

Mamo, on mnie zgwałcił

6. Nauczyciele nie dogadali się z ministerstwem. Co czeka nas we wrześniu?

Brakuje przede wszystkim matematyków, informatyków, anglistów, fizyków. Wiemy, że nauczyciele rezygnowali z pracy w szkołach nawet w trakcie wakacji − mówiła rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis w rozmowie z Katarzyna Przyborską.

Nauczyciele nie dogadali się z ministerstwem. Co czeka nas we wrześniu?

5. Panie Kaczyński, pani Pawłowicz, nie lękajcie się Vegi

Patryk Vega kończył w czerwcu nowy film. Tym razem to opowieść o polityce. Prace nad filmem wciąż trwały, ale kampania reklamowa już ruszyła. Brali w niej udział Krystyna Pawłowicz, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.

Tekst Agnieszki Wiśniewskiej.

Panie Kaczyński, pani Pawłowicz, nie lękajcie się Vegi

4. Najbogatsi dalej bogacą się waszym kosztem

Naprawdę nie ma żadnego powodu, żeby na plecach pracowników i klasy średniej budować Bizancjum dla ludzi, którzy i tak mają już wszystko, co można kupić na ziemi za hajs.

Tekst Kamila Fejfera.

Najbogatsi dalej bogacą się waszym kosztem

3. Dlaczego Paulinę Młynarską wywalili z Onetu?

Przez takie Młynarskie kolejne kobiety przypominają sobie rzeczy, o których dawno powinny już były zapomnieć dla dobra mężczyzn, którzy je skrzywdzili. I już nie można normalnie złapać obcej dziewczyny na imprezie za dupę, żeby się nie obawiać, że naskoczą na ciebie jakieś wściekłe feministki.

Felieton Jasia Kapeli.

Dlaczego Paulinę Młynarską wywalili z Onetu?

2. Dlaczego nie pójdę na nowego Tarantino

Nie chodzi mi o to, żeby wszystkie filmy wyprodukowane przez Weinsteina, z „Trainspotting”, „Fortepianem” i „Fridą” na czele, spalić na stosie czy zamknąć teraz w jakiejś piwnicy, do której klucze wydzielał będzie IPN. To zresztą i tak by się nie udało. Możemy jednak nie oglądać filmów kręconych przez przemocowców, a przynajmniej za ich oglądanie nie płacić. Choć osobiście preferuję to pierwsze.

I kolejny felieton Jasia Kapeli.

Dlaczego nie pójdę na nowego Tarantino

1. Co naprawdę zrobił Piotrowicz i dlaczego jest to gorsze, niż myśleliśmy?

Ksiądz dotyka dzieci w miejsca intymne i mówi, że jest jakimś nowym Kaszpirowskim, prokurator sprawę umarza, a Piotrowicz na konferencji przekonuje, że jest OK? Czy państwo rozumiecie skalę zdegenerowania?

Felieton Galopującego Majora czytaliście najchętniej.

Co naprawdę zrobił Piotrowicz i dlaczego jest to gorsze, niż myśleliśmy?

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać