Kraj

Tokarczuk: Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami

Olga-Tokarczuk

– Rządzący uwikłali polskie państwo w inkwizycyjne prawo. To kolejna odsłona wojny prowadzonej od wieków przez patriarchat przeciwko kobietom, tym razem pod pretekstem ochrony życia – napisała Olga Tokarczuk.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, czy też pseudotrybunał, atrapa albo jak zwać tę instytucję, która pełnić powinna funkcję TK, wydał wyrok zakazujący w praktyce legalnej aborcji w Polsce. TK orzekł niezgodność z konstytucją zabiegów aborcji przeprowadzanych ze względu na wady lub chorobę płodu.

Po tej decyzji na ulice wielu miast Polski wyszli demonstrujący. W czwartek i dziś, w piątek, wieczorem odbywają się masowe protesty przeciwko decyzji TK.

Zgotowaliście kobietom piekło. Ono do was wróci. Szybciej, niż się spodziewacie

Głos w sprawie zabrała pisarka, noblistka Olga Tokarczuk. W piątek na swoim profilu na Facebooku napisała:

„Religijny fundamentalizm zawsze niósł tylko cierpienie, tortury i śmierć. Znamy to już z historii. Pamiętacie próbę wody? Podejrzaną o czary kobietę wiązano i wrzucano do wody. Jeżeli uratowała się, sąd uznawał ją za winną. Kiedy zaś tonęła, była niewinna i odzyskiwała szacunek. Podobnie dziś – bez winy i godne szacunku mają być te kobiety, które zostaną skazane na urodzenie zdeformowanego i/lub niezdolnego do życia dziecka.

Rządzący uwikłali polskie państwo w inkwizycyjne prawo.

To kolejna odsłona wojny prowadzonej od wieków przez patriarchat przeciwko kobietom, tym razem pod pretekstem ochrony życia. Obsesyjna nienawiść do kobiet, do ich ciała, kompulsywna potrzeba kontroli seksualności i rozrodczości, bierze się z przeczuwanej własnej słabości. Patriarchat to kolos na glinianych nogach.

Nie oszukujmy się – ten system cynicznie będzie wykorzystywał każdy moment kryzysu, wojny, epidemii, żeby cofnąć kobiety do kuchni, kościoła i kołyski. Prawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Musimy ich strzec jak każdej innej zdobyczy poszerzającej zakres swobód obywatelskich i ludzkiej godności. Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij