Kraj

Za przyszłość waszą i naszą − antyfaszystowska demonstracja 11 listopada

Rekordowo liczny marsz antyfaszystowski przeszedł 11 listopada ulicami Warszawy. Według organizatorów uczestniczyło w nim 15 000 osób. Bez incydentów, bez haseł nienawiści, bez rac i dymu. Dla przyszłości, dla miłości, dla wolności.


Mimo że prawicowy Marsz Niepodległości rozpoczął się niemal w tym samym czasie − do kolizji nie doszło. Trasa demonstracji antyfaszystowskiej prowadziła z placu Unii Lubelskiej, ulicami Marszałkowską i Piękną, Alejami Ujazdowskimi do placu Trzech Krzyży. Pochód licznie ochraniany był przez policję, ale nie mieli zbyt wiele pracy − żadnych incydentów nie było. Demonstracja była taneczna, pokojowa i kolorowa.

Za Wolność Waszą i Naszą

Tylko kilka dni dzieli nas od największej manifestacji antyfaszystowskiej w Polsce (być może największej jaka odbyła się w tym kraju) – Za Wolność Waszą i Naszą! Przygotowania trwają pełną parą. Produkujemy flagi, drukujemy ulotki, czyścimy banery, montujemy sprzęt muzyczny, zapinamy na ostatni guzik kwestie logistyczne. Wszystkie grupy robocze pracują do późnych godzin, by w poniedziałek spotkać się z Wami na czymś naprawdę wielkim. Będzie głośno, kolorowo i pokojowo. Jeśli chcecie pomóc w ostatniej chwili, gorąco namawiamy do wsparcia zbiórki https://zrzutka.pl/tdk2amNasza zabawa jest formą protestu przeciwko faszyzacji tego kraju, ale także wyrazem solidarności, ze wszystkimi, których dotyka niesprawiedliwość. Większość z nas cały rok aktywnie działa w organizacjach społecznych przeciwko wykluczeniu, rasizmowi, wyzyskowi i prześladowaniom. 11 listopada wszyscy i wszystkie spotkamy się na ulicach, by naładować siły do dalszej aktywności, która niewątpliwie będzie potrzebna. DO ZOBACZENIA!

Opublikowany przez Koalicja Antyfaszystowska Czwartek, 7 listopada 2019

Marsz organizowany był przez Koalicję Antyfaszystowską: Koalicję Antyfaszystowską,
Porozumienie Kobiet 8 Marca, Antyfaszystowską Warszawę, Akcję Demokrację, Rok Antyfaszystowski
Studencki Komitet Antyfaszystowski
.

W blokach: klimatycznym, queerowym, za wolność waszą i naszą, feministycznym i dla Rożawy, przeszło 15 tysięcy osób. Z mobilnych platform rozbrzmiewała muzyka, każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie.

Z hasłami: „Niepodległość, wolność, antyfaszyzm!”, „Warszawa, Rożawa, wspólna sprawa”, skandowanymi pod ambasadą amerykańską, „Za przyszłość waszą i naszą”, z portretami antyfaszystów: Marka Edelmana i Ireny Sendler, szli ludzie w każdym wieku, z wnukami, dziećmi, przyjaciółmi.

W marszu wzięli też udział politycy lewicy: Agata Diduszko-Zyglewska, Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Magdalena Biejat, a z Koalicji Obywatelskiej Franek Sterczewski, Barbara Nowacka i Klaudia Jachira.

Fot. Jakub Szafrański

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać