Kraj

Za przyszłość waszą i naszą − antyfaszystowska demonstracja 11 listopada

Rekordowo liczny marsz antyfaszystowski przeszedł 11 listopada ulicami Warszawy. Według organizatorów uczestniczyło w nim 15 000 osób. Bez incydentów, bez haseł nienawiści, bez rac i dymu. Dla przyszłości, dla miłości, dla wolności.

Mimo że prawicowy Marsz Niepodległości rozpoczął się niemal w tym samym czasie − do kolizji nie doszło. Trasa demonstracji antyfaszystowskiej prowadziła z placu Unii Lubelskiej, ulicami Marszałkowską i Piękną, Alejami Ujazdowskimi do placu Trzech Krzyży. Pochód licznie ochraniany był przez policję, ale nie mieli zbyt wiele pracy − żadnych incydentów nie było. Demonstracja była taneczna, pokojowa i kolorowa.

Za Wolność Waszą i Naszą

Tylko kilka dni dzieli nas od największej manifestacji antyfaszystowskiej w Polsce (być może największej jaka odbyła się w tym kraju) – Za Wolność Waszą i Naszą! Przygotowania trwają pełną parą. Produkujemy flagi, drukujemy ulotki, czyścimy banery, montujemy sprzęt muzyczny, zapinamy na ostatni guzik kwestie logistyczne. Wszystkie grupy robocze pracują do późnych godzin, by w poniedziałek spotkać się z Wami na czymś naprawdę wielkim. Będzie głośno, kolorowo i pokojowo. Jeśli chcecie pomóc w ostatniej chwili, gorąco namawiamy do wsparcia zbiórki https://zrzutka.pl/tdk2amNasza zabawa jest formą protestu przeciwko faszyzacji tego kraju, ale także wyrazem solidarności, ze wszystkimi, których dotyka niesprawiedliwość. Większość z nas cały rok aktywnie działa w organizacjach społecznych przeciwko wykluczeniu, rasizmowi, wyzyskowi i prześladowaniom. 11 listopada wszyscy i wszystkie spotkamy się na ulicach, by naładować siły do dalszej aktywności, która niewątpliwie będzie potrzebna. DO ZOBACZENIA!

Opublikowany przez Koalicja Antyfaszystowska Czwartek, 7 listopada 2019

Marsz organizowany był przez Koalicję Antyfaszystowską: Koalicję Antyfaszystowską,
Porozumienie Kobiet 8 Marca, Antyfaszystowską Warszawę, Akcję Demokrację, Rok Antyfaszystowski
Studencki Komitet Antyfaszystowski
.

W blokach: klimatycznym, queerowym, za wolność waszą i naszą, feministycznym i dla Rożawy, przeszło 15 tysięcy osób. Z mobilnych platform rozbrzmiewała muzyka, każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie.

Z hasłami: „Niepodległość, wolność, antyfaszyzm!”, „Warszawa, Rożawa, wspólna sprawa”, skandowanymi pod ambasadą amerykańską, „Za przyszłość waszą i naszą”, z portretami antyfaszystów: Marka Edelmana i Ireny Sendler, szli ludzie w każdym wieku, z wnukami, dziećmi, przyjaciółmi.

W marszu wzięli też udział politycy lewicy: Agata Diduszko-Zyglewska, Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Magdalena Biejat, a z Koalicji Obywatelskiej Franek Sterczewski, Barbara Nowacka i Klaudia Jachira.

Fot. Jakub Szafrański

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij