Kasia Malinowska-Sempruch

Empire State Building świeci na niebiesko

Nie miałam racji, mówiąc, że nie będzie radości, tylko wielka ulga: jest radość, i ulga! Empire State świeci na niebiesko na cześć Obamy i demokratów. Nowy Jork zdecydowanie się cieszy. Obama to prezydent tego miasta, w którym różnorodność jest wartością.

Początek dnia był trudny – Floryda zdecydowanie głosowała na Romneya. W trakcie głosowania, gdy coraz więcej młodych ludzi docierało do lokali wyborczych, szala poparcia przechylała się na stronę Obamy, aby w końcu zmienić się w 303 elektoralne głosy, które otrzymał. To świetna wygrana (303:206) nie pozostawia miejsca na dyskusje, które próbował zaczynać obóz Romneya. Prawie 20 procent głosujących to ludzie pomiędzy 18 – 24 rokiem życia.

Wraz z wyborem prezydenta poszczególne stany głosowały na wiele ważnych inicjatyw – między innymi za zniesieniem drakońskiego prawa „three strikes” w Kalifornii, legalizacją marihuany w Waszyngtonie i Kolorado oraz małżeństw osób tej samej płci w Maine i Maryland.

Kilka powyborczych przemyśleń: bez głosów mniejszości i młodych nie można wygrać wyborów w Stanach Zjednoczonych; jest dość powszechna zgoda na podniesienie podatków dla najbogatszych; druga kadencja Obamy to szansa na wywiązanie się z obietnic z 2008 roku; demokraci, choć marudzili, wsparli swojego prezydenta – głosowało na niego 92 procent demokratów, kobiety stają się ogromną siłą wyborczą.

Mam nadzieję, że Yes-We-Can-Obama powrócił i że druga kadencja to będzie czas rzadszych kompromisów, a odważniejszych przemian.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kasia Malinowska
Kasia Malinowska
Specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego
Specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego. Kieruje Programem Międzynarodowej Polityki Narkotykowej w Open Society Institute. Wcześniej zajmowała się polityką wobec HIV/AIDS, w latach 90. współtworzyła pierwszy w Polsce narodowy program walki z AIDS.
Zamknij