Promocja czytelnictwa w Polsce i Szwecji – czemu po drugiej stronie Bałtyku sukcesy są większe niż w Polsce? Debata poświęcona czytelnictwu w czwartek, 26 listopada o godz. 17.00.
Debata poświęcona czytelnictwu w Polsce otworzy gdański festiwal Sztuka Czytania. W panelu dyskusyjnym udział wezmą: Beata Stasińska, dr Maja Chacińska, Joanna Cichocka-Gula, Anna Czekanowicz-Drążewska, Paweł Braun i Władysław Zawistowski. Debat połączona będzie z promocją książki Szwecja czyta. Polska czyta pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej opublikowanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących?
Opis Wydawnictwa Krytyki Politycznej
Debata poświęcona czytelnictwu w Polsce odbędzie się w czwartek, 26 listopada o godz. 17.00 w Starym Maneżu, Garnizon Kultury, ul. Słowackiego 23, Gdańsk Wrzeszcz.
Debata jest oficjalnym otwarciem festiwalu Sztuka Czytania organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w partnerstwie m.in. ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.