Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Ta przeklęta niedziela (Sunday Bloody Sunday), reż. John Schlesinger, Wielka Brytania 1971
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
29 września, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Na otwarcie kolejnego sezonu Klubu Filmowego LGBT pokażemy głośny film z roku 1971, „Ta przeklęta niedziela” („Sunday Bloody Sunday”) w reżyserii Johna Schlesingera. Wtedy po raz pierwszy kino głównego nurtu pokazało miłosny trójkąt, którego jedno ramię jest homoseksualne, bez sensacyjnej ekscytacji.
Dwoje ludzi w średnim wieku – rozwódka Alex (Glenda Jackson) i pochodzący z żydowskiej rodziny, lekarz Daniel Hirsh (Peter Finch) – łączy jeden kochanek. Młody hipis o imieniu Bob (Murray Head), który krąży między łóżkami bohaterów. Alex i Daniel wiedzą o swoim istnieniu, choć nigdy nie poznali się osobiście. Połowiczny związek z Bobem ich nie satysfakcjonuje, boją się jednak naruszyć status quo w obawie, że zostaną całkiem sami. Ale pewnego zimowego weekendu wszystko się zmieni.
Schlesinger nakręcił ten dramat obyczajowy, wzbogacony o cierpką angielską ironię, w rodzinnej Wielkiej Brytanii, tuż po wielkim sukcesie „Nocnego kowboja”, który przyniósł mu m.in. Oscara. Także za „Tę przeklętą niedzielę” dostał nominację do tej nagrody, podobnie jak Jackson, Finch i scenarzystka, Penelope Gilliatt. Film otrzymał również pięć nagród BAFTY, w tym najlepszego dla brytyjskiego filmu roku. Jako ciekawostkę, warto przypomnieć, że odtwarzający rolę Boba, Murray Head dekadę później wylansuje wielki przebój „One Night in Bangkok”.
W „Tej przeklętej niedzieli” debiutował w epizodzie, wtedy zaledwie 13-letni, Daniel Day-Lewis. Można go wypatrzeć jako jednego z ulicznych chuliganów.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
__________
Kolejne spotkania cyklu:
27.10: Dziewczęta w mundurkach (Mädchen in Uniform), reż. Leontine Sagan, Niemcy 1931
24.11: Querelle, reż. Reiner Werner Fassbinder, RFN 1982
15.12: Lianna, reż. John Sayles, USA 1983
19.01: Pocałunek kobiety pająka (Kiss of a Spider Woman), reż. Hector Babenco, USA 1985
__________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.