Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Miłość w ukryciu (Un amour à taire); reż. Christian Faure; Francja, 2005
Prowadzenie: Mariusz Kurc
Gościni: dr Joanna Ostrowska
25 stycznia, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Holocaust gejów to temat wyjątkowo unikany przez kino. Zresztą nie tylko przez kino – to temat niemal nieistniejący również w literaturze na temat Holocaustu. Szczególnie w naszym kraju.
Poza filmem „Bent” (1997) oraz dokumentalnym „Paragraf 175” kino zajęło się homoseksualnymi ofiarami nazizmu bodaj jeszcze tylko we francuskim obrazie „Miłość w ukryciu” („Un amour à taire”, reż. Christian Faure) z 2005 r.
Francja, czasy wojny. Rodzina Sary, młodej żydowskiej dziewczyny, zostaje wymordowana, a jej samej udaje się uciec do przyjaciela z dzieciństwa – Jeana. Jean i jego partner Philippe decydują się ukrywać Sarę. Nie zdają sobie sprawy, że jako geje są również w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
W roli głównej Jérémie Renier, znany m.in. z filmów „Saint Laurent” Bertranda Bonello, „Dziecko” braci Dardenne czy „Zabójczy kochankowie” Francois Ozona).
„Miłość w ukryciu” jest luźno oparta na autobiograficznej książce Pierre’a Seela, więźnia nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w którym funkcjonował jako tzw. Różowy Trójkąt, czyli skazany za homoseksualizm. Seel zmarł w tym samy roku, w którym powstał film.
Dyskusję po seansie poprowadzi Mariusz Kurc. Gościem specjalnym będzie dr Joanna Ostrowska, zajmująca się badaniem historii tzw. Różowych Trójkątów i innych zapomnianych ofiar nazizmu.
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
_____________________
Kolejne spotkania cyklu wiosną.
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
_____________________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.