Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Johnson: Trump może wygrać z Chinami – w Ukrainie. Niech tylko robi to, co mu idzie najlepiej
Co jak co, ale ponuro grozić i nakładać bezwzględne sankcje to Trump potrafi.Simon Johnson, Oleg UstenkoWiną za to, że Amerykanie dobrowolnie wydali nas wszystkich na pastwę nieobliczalnego faszysty, nie można obarczyć słabej kampanii Kamali Harris. To nie była ani słaba kampania, ani słaba kandydatka. To my jesteśmy słabym gatunkiem.
Trump stanowi ostateczny dowód na to, że liberalizm i faszyzm idą ręka w rękę, że to dwie strony tego samego medalu.
Ikonowicz: Jestem przerażony
Brunatne siły zła nie muszą szturmować pałaców władzy. Sfrustrowani ludzie sami wynoszą do władzy najgorszych socjopatów.Piotr IkonowiczPrawica spiskowa charakteryzuje się tym, że podważa zaufanie do instytucjonalnych podwalin współczesnych państw demokratycznych. Nikt nie obrazuje tego procesu lepiej niż para Trump-Musk.
Całkiem sporo wyborców w USA uważa, że nadszedł czas na wielkie polityczne przetasowanie.
Wszystkie największe media w USA są już własnością ultrabogatych miliarderów i choć pełnią one istotną funkcję publiczną, nie są już zasobem publicznym.
Chrześcijańscy nacjonaliści maszerują przez instytucje i próbują wpływać na wszystkie dziedziny życia, a są przy tym zadziwiająco zdyscyplinowani.
Wulgarną filozofię życia: „ciągle atakuj, nigdy się nie przyznawaj, co by się nie stało – ogłaszaj zwycięstwo” Cohn przekazuje młodemu Trumpowi niczym szatańską wiedzę tajemną; to kolejny rytuał przejścia do twardego, męskiego świata.
Mamy dokładnie 50 proc. szans na to, że „stabilny geniusz” wróci do Białego Domu.
Część popierających Kamalę Harris republikanów to bardzo nieoczywiści sojusznicy, zwłaszcza w oczach bardziej liberalnych wyborców demokratów.
Druga kadencja Trumpa mogłaby oznaczać dla nas niepewność w obszarze bezpieczeństwa, jakiej nie doświadczaliśmy od naszej akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 roku.
Trump traktował Harris jako niepoważną marionetkę z administracji Bidena. Ona grała rolę cierpliwej prawniczki, a momentami załamanej cioci, pouczając Trumpa, jaki powinien być lider USA.
RFK Jr był antyszczepionkowcem, zanim jeszcze zaczęła się pandemia. Teraz ma nadzieję zostać ministrem zdrowia w rządzie Trumpa.
W USA nie można dzisiaj przeprowadzić żadnych poważnych reform – mówi Łukasz Pawłowski, współtwórca „Podkastu amerykańskiego” i autor książki „Stany podzielone Ameryki”.
QAnon oferuje proste wyjaśnienie problemów, które trapią Amerykanów: nasz kraj i w ogóle świat są w porządku, ale złowrogie elity przejęły władzę. Jeśli je obalimy, zapanuje utopia – mówi Will Sommer, autor książki „Uwierz w Plan”.
Kamala Harris przyjęła nominację prezydencką. Wsparli ją Obamowie, Clintonowie, Oprah Winfrey, bez której nic ważnego w Ameryce wydarzyć się nie może, i Bernie Sanders, który zawsze wybiera jedność partii przeciw prawicy.
Obajtek, Trump czy Mentzen to ludzie, których Rutger Bregman nazywa „przesuwaczami bogactwa” – bo przesuwają oni tylko dobrobyt z jednego miejsca na drugie, ale go nie wytwarzają. Dlatego większość ludzi, w szczególności pracownicy, nie mają z nich większego pożytku.
Gdy USA zaczną gromadzić istotną część swoich rezerw w kryptowalutach, to w oczywisty sposób skłonią się do tego również wszystkie inne liczące się kraje. Rola dolara jako głównej waluty rezerwowej będzie więc topnieć.
Trump powtarza: żadnej obrony słabszych, mają ginąć. A zamach na niego sprawił, że z oprawcy stał się bohaterem.
Na pierwszym publicznym wystąpieniu po zamachu Trump pojawił się w obstawie samych mężczyzn. Dla prawicy to dowód, że ci bardziej nadają się do tej roli.
Wybór Vance’a to fatalna wiadomość dla Polski. W kwestiach polityki zagranicznej trudno o polityka o poglądach bardziej wchodzących w konflikt ze strategicznymi interesami naszego kraju.
Dyrektor Heritage Foundation ostrzega, że jeśli Amerykanie odrzucą prawicową rewolucję, na ulicach poleje się krew.
W sobotę wieczorem, 13 lipca młody mężczyzna postrzelił Donalda Trumpa przemawiającego do swoich wyborców w Pensylwanii. Zapewne wpłynie to na wynik wyborów prezydenckich, które odbędą się już za cztery miesiące.
Ostatnie decyzje Sądu Najwyższego to m.in. bezkarność Trumpa i okrutny atak na najbiedniejszych w najbogatszym kraju na świecie.
Pierwsza kadencja Trumpa nie skończyła się katastrofą tak wielką, jakiej można się było spodziewać. Druga kadencja naprawi ten błąd.
Biden wypadł słabo, mówił ochrypłym głosem i często plątał się w odpowiedziach, czasami nie kończąc zdania. Trump był znacznie bardziej dziarski, choć dużo kłamał. Debatę prezydencką relacjonuje korespondentka KP w USA Agata Popęda.
Trump nie ma wyborców, lecz wyznawców. A kto wierzy w Trumpa, zaczyna składać pokłony także Putinowi.
Kampania prezydencka w USA toczy się przed sądami.
Proces Trumpa jest policzkiem wymierzonym obywatelom, którzy zamiast polityki o nas i dla nas muszą się zadowolić wewnętrznymi gierkami elit.
Publicznie bredzi o fikcyjnym psychopacie. Prywatnie domaga się od koncernów naftowych miliarda dolarów na kampanię wyborczą.
Przywódcy europejskich państw wykazują zdumiewający brak poczucia palącej konieczności działania.
Haiti to aktualny przykład tego, jak wygląda państwo dysfunkcyjne w wersji ekstremalnej.
Jeśli, co całkiem prawdopodobne, Trump znów zostanie prezydentem, to tu znajdziecie wyjaśnienie, dlaczego tak się stało.
Europę straszy widmo ponownego nadejścia trumpizmu.
Rok 2024 jest dla połowy świata rokiem wyborów – do głosowania uprawnione są aż 4 miliardy ludzi. To też potęguje niepewność.
Oczywiście wiele z tych prognoz się nie sprawdzi. Wystarczy jednak, że sprawdzą się dwie lub trzy, a i tak już będzie fatalnie. Lepiej więc nastawić się na wszystkie.
O planach na politykę zagraniczną i komunikacyjną nowego rządu rozmawiamy z Pawłem Kowalem, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.
Wygląda na to, że USA albo będą musiały zaakceptować wchłonięcie Tajwanu przez Chiny, albo jeszcze bardziej ograniczyć swoje zaangażowanie w Ukrainę.
Czy zwrot dziennikarstwa w stronę technologii internetowych był jednym wielkim błędem?
W środę amerykański Senat zatrzymał ustawę o pomocy dla Ukrainy. „Ameryce grozi w tej chwili kompromitacja globalna” – mówi Piotr Łukasiewicz.
Znów zapowiada się wybór między Bidenem a Trumpem. Ale jak to w Ameryce, będzie co oglądać.
Republikańskie grzechy przeciw kobietom kładą się długim cieniem. Ale dziwnym trafem ten cień nie sięga Donalda Trumpa.
Trump może stracić nie tylko symbol swojej potęgi, nowojorską Trump Tower, ale, kto wie, może nawet własną markę.
Były burmistrz Nowego Jorku i bohater 11 września ma dziś 79 lat – i stał się pośmiewiskiem Ameryki z ręką w spodniach.
Z każdą sprawą w sądzie, z każdym poważnym zarzutem i z każdym aresztowaniem Trump umacnia się jako najpopularniejszy polityk wśród republikanów.
Jakkolwiek rozumiem, że kopanie Trumpa jest niezwykle satysfakcjonujące i zasłużone, obawiam się, że wszystkie te pozwy skończą się wygraną republikanów w 2024 roku.
Trump jest oskarżony o bezprawne przetrzymywanie i udostępnianie osobom nieupoważnionym tajnych dokumentów.
DeSantis to kandydat, którego ewentualna prezydentura byłaby równie polaryzująca jak ta Trumpa.
Sprawa Trumpa nie jest precedensem. Kiedy w 1998 roku Bill Clinton zgodził się wypłacić Pauli Jones 850 tysięcy dolarów w ramach pozasądowej ugody w sprawie o molestowanie seksualne, nie stracił na popularności.
Chcąc za wszelką cenę wsadzić Trumpa do więzienia, demokraci pomagają mu w powrocie do władzy.
Kiedy kraj jest tak podzielony politycznie jak obecne Stany Zjednoczone, to nawet katastrofa kolejowa staje się okazją do nawalanki.
Łatwo postępować szlachetnie dla dobra ojczyzny, ale prawdziwy hart ducha widać dopiero w gotowości popełniania dla niej zbrodni.
Połączenie urażonego ego, fantastycznych teorii spiskowych, medialnych zasięgów i popularności Trumpa czyni z byłego prezydenta coraz poważniejsze zagrożenie dla amerykańskiej demokracji. Język, jakim się posługuje, podważa zaufanie do amerykańskiego systemu wyborczego i może popchnąć zwolenników Trumpa do wymierzonej w porządek konstytucyjny przemocy.
Komentatorzy są zgodni: to Donald Trump jest największym przegranym tych wyborów. Widmo triumfu trumpizmu w wyborach prezydenckich za dwa lata nieco się oddaliło.
Oto zwycięzcy i przegrani w kluczowych wyścigach amerykańskich wyborów do Senatu. Co porażka Trumpowskich kandydatów oznacza dla prezydentury Joe Bidena?
Od 1975 roku amerykańska gospodarka notuje nieustannie deficyt handlowy. Demokraci mają trzy pomysły, które mogą pomóc w odwróceniu tego trendu.
Naziści garściami czerpali inspiracje z amerykańskiego ustawodawstwa. Z Jasonem Stanleyem, autorem książki „Jak działa faszyzm”, rozmawia Michał Sutowski.
Według własnej narracji Ye jest ofiarą represji, a nie kimś, kto sam wywołuje problemy i powołuje się na dyskryminację, gdy coś mu nie wyjdzie.
Spośród 10 kandydatów na urząd prezydencki w Brazylii od początku liczyła się tylko dwójka z nich. Skrajnie odmienne poglądy, którymi charakteryzują się Lula i Bolsonaro, doprowadziły do niespotykanej polaryzacji całego narodu, czego efektem był wynik niedzielnych wyborów.
Prawo USA chroni wolność słowa tak mocno, że od przyłapania mediów na wielokrotnym kłamstwie do wygranego procesu droga jest długa i trudna.
Republikanie coraz bardziej świadomie starają się też przedstawić jako partia ludzi pracy, w przeciwieństwie do reprezentujących elity Demokratów. Jak miałaby wyglądać nowa polityka prawicy?
Są trzy grzechy główne, które – poza byciem megawkurwiającym klaunem – trudno jest wybaczyć legendzie amerykańskiej alt-prawicy.
Większość popartych przez Trumpa kandydatów łączy to, że mniej lub bardziej negują to, że dwa lata temu Biden faktycznie został wybrany na prezydenta. Tezy podważające wyniki wyborów głosiło publicznie ponad stu zwycięzców republikańskich prawyborów.
Oto pornograf, który stymuluje supermarksistów.
Gubernator Florydy chce się ubiegać o prezydenturę. Nazywają go „Trumpem z mózgiem”.
Największą chorobą polityki naszych czasów nie jest po prostu nacjonalizm, ale nacjonalizm nostalgiczny: ogarnięty manią „przywrócenia dawnej świetności”.
Pierwsza Afroamerykanka w Sądzie Najwyższym USA nie zmienia układu sił. Konserwatywni sędziowie porządzą tam jeszcze długo.
Lekarze naszych pieniędzy ostrzegają: przepisali nam leki, które z dużym prawdopodobieństwem nas zabiją.
Wpisy prezydentów i premierów w mediach społecznościowych uważa się za istotne dla opinii publicznej. Co jednak, kiedy ta „istotność” polega na kłamstwie czy podżeganiu do przemocy?
Amerykanom zależy dziś na silnej Europie. Nawet za cenę ewentualnych napięć czy sporów między jej państwami członkowskimi. Polska, osłabiając Unię, skazuje się na nieistotność.
Niedawne neokonserwatywne elity nie mają już nic do gadania w Partii Republikańskiej. Rząd dusz należy tu do Trumpa.
Reagan składał mu podziękowania, a Bush senior wizyty. Oto Rush Limbaugh, którego głos przez 30 lat uczył amerykańską prawicę nienawiści.
Amerykański prezydent może faktycznie zastrzelić kogoś na Piątej Alei i nie ponieść żadnych konsekwencji.
Sprawa nie jest prosta. Trzeba pogodzić pragmatyzm dzisiejszej walki politycznej z poszukiwaniem takich rozwiązań, które rzeczywiście nie skończą się nowym zamordyzmem.
Nigdzie na świecie nie ma uzasadnienia dla rządów sprawowanych za pomocą nienawiści rasowej i szowinizmu etnicznego.
W ostatnich godzinach prezydentury Trumpa opublikowano listę 143 ułaskawionych przez niego osób. Wśród nich są raperzy.
Problem z kapitalistyczną utopią polega na tym, że „wycofywanie państwa” kończy się nie światem wolnych jednostek, ale wszechwładzą korporacji.
Za cztery lata, może za osiem, pojawi się lider podobny do Trumpa – w nowej, doskonalszej formie. Czekają na niego miliony wyborców.
Zarzut jest jeden i konkretny: podżeganie do buntu przeciwko legalnie wybranej władzy. Co zrobi Senat i co zrobią wyborcy Trumpa na ulicy?
Szturm na Kapitol to nie wyjątek. Od ponad 150 lat wyższe klasy białej Ameryki prowokują takie rozruchy w obronie hierarchicznego społeczeństwa.
Jeśli nie dokona się natychmiastowa i całkowita detrumpizacja Partii Republikańskiej, sprawy przybiorą dużo, dużo gorszy obrót.
Dwupartyjny system wyborczy sprzyja polaryzacji, a ubożenie klasy średniej i przemiany kulturowe wywołują u mniej zamożnych białych niepokój. Wzrastające nierówności społeczne są zaś zarzewiem buntu wśród mniejszości etnicznych.
Nie ma co snuć opowieści, że Kaczor to Trump, a Trump to Kaczor, a więc za chwilę poseł Fogiel w przebraniu szamana będzie szturmować siedzibę PKW.
„Wielka lekcja z prezydentury Trumpa jest taka: demokracja jest krucha i niedoskonała. Wszędzie”. Rozmowa z prof. Davidem Ostem.
W czwartek rano czasu polskiego Kongres uznał Joe Bidena zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA. Jeszcze nigdy procedura ta nie wywołała tylu emocji.
Agata Popęda wybrała 20 wydarzeń, które zmieniły Amerykę w 2020 roku. Pomijając, na ile to możliwe, Donalda Trumpa.
My, zamożni Amerykanie, żyjemy teraz jak pączki w maśle. Ale robotnicy nie uczestniczą w tym boomie, chyba że na warunkach prekariackich – mówi Adam Tooze w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Większość ludzi na świecie odetchnie z ulgą, kiedy Donald Trump ustąpi z urzędu. Ale czy cokolwiek zmieni się na lepsze dla Amerykanów?
Amerykanie nie stali jedynie przed wyborem między republikanami a demokratami, ale między republikanami a demokracją.
Michał Sutowski rozmawia z filozofką Karoliną Lewestam, szefową działu Idee miesięcznika „Pismo”.
Tegoroczne wybory w USA symbolicznie zbiegają się z głębokimi przemianami światowego porządku i schyłkiem dominacji Zachodu – a szczególnie Ameryki – w świecie.
Twitter ten post amerykańskiego prezydenta oflagował, Facebook usunął. Ale media społecznościowe za dobrze zarabiają na fake newsach, żeby je na poważnie zwalczać.
Politycy kłamią? Nic nowego. Fascynujące jest to, że ich zwolennicy uwielbiają ich kłamstwa – mówi Peter Pomerantsev, autor książki „To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością”.
Dowody naukowe nie mają dla Trumpa żadnej wartości. Jeśli przegra wybory, być może będzie się musiał zmierzyć z innego rodzaju dowodami, w sądzie.
Amerykański dziennik „New York Times” ujawnił długo skrywane przed opinią publiczną zeznania podatkowe prezydenta Donalda Trumpa. Oto 10 rzeczy, które warto o nich wiedzieć.
Amerykańskie media niemal jednogłośnie oceniły starcie Joe Bidena z Donaldem Trumpem jako totalny chaos, który zniszczył powagę instytucji prezydenckich debat.
Wybór tekstów z tygodnia przygotowała Kaja Puto.
Jak to możliwe, że polityka Republikanów jest tak skrajnie sprzeczna z interesami amerykańskiego społeczeństwa, a mimo to nie spotyka ich odwet wyborców?
Demokraci muszą się oprzeć na różnorodnej koalicji – od konserwatywnych obyczajowo czarnych kobiet, przez liberalnych obyczajowo mieszkańców przedmieść, po socjalistów.
Filmik z tą sceną można oglądać na okrągło. Oczy Vučicia robią się wielkie jak dwa jaja, patrzy to na dokument, to na swoich współpracowników, po czym ewidentnie chce strzelić facepalma, ale orientuje się, że przecież wszędzie są kamery.
Jedną z największych porażek amerykańskiej polityki zagranicznej jest fakt, że szalony chiński miks niby-kapitalizmu z niby-komunizmem tak świetnie działa.
Personel Facebooka apeluje do Marka Zuckerberga o usunięcie postów prezydenta, które nawołują do przemocy i mordowania demonstrujących.
Zamieszki trwały cały weekend i nie słabną. Ponad 100 tys. Amerykanów zmarło na koronawirusa, a eksperci boją się, że tłumy na ulicach doprowadzą do drugiej fali epidemii.
Choć światowe centrum pandemii COVID-19 przesunęło się do Ameryki, a w Minneapolis trwają wielotysięczne rozruchy, to Donald Trump postanowił przerzucić siły na front walki z… Twitterem.
My, Amerykanie, musimy teraz inwestować w sektor publiczny i to nie jest żaden socjalizm – mówi Daniel Fried, był ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Jeśli chcemy, żeby globalna wolność prasy miała jakąś przyszłość, musimy się o nią starać.
Reakcje liderów skrajnej prawicy na pandemię noszą wyraźne znamiona ideologii faszystowskiej.
Zaczęło się od pełnego wyparcia. Trump negował problem tak długo, jak mógł, uznając epidemię za kolejną teorię spiskową Demokratów.
Z Agnieszką Lichnerowicz rozmawia Michał Sutowski.
Ani Trump, ani amerykańska służba zdrowia nie są gotowi na to, co mogą przynieść następne tygodnie.
Czas na rozpoczęcie przygotowań do pandemii – tak jak do katastrofy klimatycznej – minął wiele lat temu.
Amerykańskie centrum znów żyje złudzeniem o bezstronnym republikańskim herosie.
Chcąc dobrze ocenić kondycję gospodarki, najlepiej zacząć od zdrowia obywateli. Pod tym względem Ameryka zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów rozwiniętych.
Donald Trump przedstawił „plan pokojowy” dla Izraela i Palestyny. Prawdziwym zagrożeniem dla pokoju byłoby wcielenie go w życie.
Od zamachów z 11 września po atak na Iran – Agata Popęda przedstawia przegląd najważniejszych wydarzeń z USA.
Dlaczego Stany Zjednoczone tak „uwzięły się na Iran? Jeffrey Sachs przypomina ostatnie 70 lat historii.
USA dało ajatollahom bohatera – coś, czego Islamska Republika nie ma od dawna, bo żyjący przywódcy to w oczach ludzi tylko skorumpowani biurokraci.
Dlaczego demokraci prą do impeachmentu, chociaż projekt usunięcia Trumpa z urzędu niemal z pewnością upadnie w Senacie?
Żyjemy w rewolucyjnych czasach, kiedy zakres możliwości jest znacznie większy, a wynik bardziej niepewny niż w czasach normalnych.
Klikalność jest bogiem, oburzenie – wartością, limit znaków i attention span – jedynymi uznanymi prawami. Albo jesteś dosadny, albo cię nie ma – pisze Marcin Napiórkowski.
Bliski Wschód przybliżył koniec niejednego amerykańskiego polityka. Czy zakończy też prezydenturę Trumpa?
Sobotę spędziłam na festynie Trumpstock, gdzie celebrowałam „radość z bycia Amerykaninem”.
Recep Tayyip Erdoğan zaatakował demokratyczną autonomię na terytorium Syrii − Rożawę.
W poniedziałek tureckie wojska rozpoczęły inwazję na kontrolowaną przez Kurdów Rożawę.
Pytanie, kto mocniej oberwie: Trump czy jego potencjalny kontrkandydat w przyszłorocznych wyborach.
Trump czynnie stara się zaszkodzić każdemu państwu, które nie spełnia jego żądań. Europa musi go wreszcie okiełznać.
Amerykańska gospodarka miała być „great”. Wystarczy jednak poskrobać paznokciem z wierzchu i od razu ujawnia się wiele powodów do niepokoju.
Kryzys anglo-amerykańskiej demokracji.
Poznajcie drużynę, która stała się najnowszym celem ataków Trumpa.
Trump nakłada blokady gospodarcze dekretami, przy znikomej debacie publicznej i braku nadzoru ze strony Kongresu. To teatr jednego aktora.
Zdaniem Departamentu Sprawiedliwości USA koc, mydło i szczoteczka do zębów nie są konieczne, by zapewnić dzieciom „bezpieczne i sanitarne” warunki.
Uznając przyłączenie Wzgórz Golan do Izraela, Trump przekreślił uświęconą zasadę prawa międzynarodowego i otworzył drogę do nowych wojen.
Zamiary Iranu nietrudno odczytać, znając układ sił w kraju i jego historię. Za to Trump zachowuje się jak małpa z brzytwą.
A Trump uważa inaczej, ponieważ jest ignorantem. Komentarz Jeffreya Sachsa.
Wskaźniki zrównoważonego rozwoju znów świecą na czerwono, a tymczasem nowym prezesem Banku Światowego został człowiek Trumpa – David Malpass.
Amerykanie mają nową popularną towarzyską zabawę: jaka jest najgorsza, ale bezwzględnie najgorsza rzecz, którą zrobił Trump?
Najpierw George W. Bush, po nim Barack Obama, a teraz Donald Trump – każdy kolejny prezydent przybliża Amerykę do zbrojnego starcia z Iranem.
Zapowiadane z wielką pompą spotkanie między dyktatorem Korei Północnej Kim Dzong Unem a prezydentem USA zakończyło się niespodzianką.
Wewnętrzna opozycja odchodzi, a Trump ma wreszcie wokół siebie ludzi, którzy nie hamują zapędów prezydenta, ale dodają mu skrzydeł.
Państwo Islamskie nie zostało „praktycznie pokonane”. Aktywowało się na głębokich tyłach i przeprowadza zuchwałe zamachy w miejscach, które uchodziły dotąd za spokojne.
Za nami już dwa sezony serialu „Trump w Białym Domu”. Agata Popęda wybrała najlepsze odcinki.
Polska pod rządami PiS osiągnęła poziom kraiku, który przesunął się w newsach z rubryki „świat” do rubryki „ciekawostki”.
Pokój jest możliwy, o ile amerykański establishment raz w życiu przyzna, że zabiegi dyplomatyczne są roztropniejszym wyjściem niż wojna.
Czekamy na bunt maszyn rodem z „Terminatora”, a roboty już dawno zabrały się do eksterminacji człowieczeństwa.
Donald Trump „rozkręcił” gospodarkę, „pokonał” Państwo Islamskie, a teraz „naprawił” amerykańskie więziennictwo. A wy nadal będziecie się czepiać.
Queerowy styl życia może pomóc w krytyce heteronormatywności całego społeczeństwa.
Prawicowcy z wypiekami na twarzy słuchają o rywalizacji wiodących sił, snują rozważania o zakulisowych spiskach i przypominają, że ludzkością zawsze będą rządzić odwieczne prawidła, które mają naturalny charakter.
Nie widzieliśmy jeszcze Trumpa w pełnej furii, ale wkrótce możemy jej doświadczyć.
O książce „Strach” Boba Woodwarda.
PiS stawia wszystko na jedną kartę – sojusz z Donaldem Trumpem w kontrze do Unii Europejskiej.
Nie uwierzycie, co stało się później!
– Chłopie, nie mam czasu się tym brandzlować – wyznał Bannon. – Trump nigdy nie będzie kandydował na prezydenta, zapomnij.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, w prawo zwrot!
Pytanie brzmi: kiedy korporacje i rządy odwrócą się od Wall Street i skierują do Szanghaju?
Uniwersytety powinny stać na straży zarówno wolności do zadawania pytań, jak i wartości liberalnej demokracji.
Putin i Trump są z tej samej reakcyjnej, nacjonalistycznej gliny. Ich sojusz powinien niepokoić każdego, komu zależy na demokracji.
Nowa teoria spiskowa, tzw. QAnon, zyskuje wśród Amerykanów coraz większą liczbę sympatyków.
Spotkanie Putin – Trump w Helsinkach komentuje Michał Sutowski.
Jest coś groźniejszego niż działania wszystkich rosyjskich hackerów razem wziętych. Donald Trump właśnie wskazał, co to jest.
Celem „reguły knebla” jest zmuszenie lekarzy i edukatorów seksualnych do milczenia. Nie możemy się ugiąć pod tym szantażem.
Trump wykazuje niebezpieczne oznaki paranoi, braku empatii i sadyzmu. Powinien opuścić urząd prezydencki.
Pierwszy szczyt Trump-Kim może nie rozwiązać na raz wszystkich trzech głównych problemów stojących na drodze do porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, ale to nie znaczy, że jest porażką.
Z jednej strony Trump, z drugiej antyunijni populiści – wszyscy grają na rozkład UE.
Moi drodzy, czas porzucić oglądanie „House of Cards” na rzecz „Billions”, serialu znacznie bardziej adekwatnego do ery Trumpa.
Okazało się, że podobnie jak Michael Corleone nie może uwolnić się od swojej przeszłości, tak Ameryka jest skazana na powrót na Bliski Wschód i ponowną próbę grania roli gwaranta stabilności i impulsu do zmiany.
Kiedy ku zdziwieniu medialnego mainstreamu Donald Trump wygrał wybory prezydenckie, oczy wielu rozczarowanych obserwatorów zwróciły się ku archetypicznemu źródłu wszelkiego skrajnie prawicowego zła – amerykańskiemu Południu.
Podobno najlepsze, co może zrobić prezydent USA, żeby zapewnić sobie wybór na drugą kadencję, to wypowiedzieć komuś wojnę. Donald Trump będzie wojował z dilerami.
O zwolnieniu Tillerson dowiedział się, zgadliście, z Twittera.
Trump jest nie tylko wymuszającym posłuszeństwo osiłkiem, showmanem oraz kłamcą.
Przykład Hope Hicks jest bez precedensu – jeszcze żadna osoba bez doświadczenia politycznego nie pracowała na tak ważnym stanowisku w Białym Domu.
Po krótkotrwałym kryzysie rząd USA znów jest „otwarty”, w przeciwieństwie do umysłu prezydenta Trumpa.
Trump, Kushner i wielu innych urzędników administracji sądzi, że to ostatnia szansa, żeby się tak nażreć.
Na czym polega bezczelny geniusz Michaela Wolffa, autora ksiązki „Fire and Fury”? Na tym, że postanowił być dziennikarzem na miarę swoich czasów i na miarę dzisiejszej administracji USA.
W naszej lewicowej bańce też możemy być klasowo uprzedzeni. Musimy się tego wyzbyć. Robert Reich rozmawia z Arlie Hochschild o jej książce „Obcy we własnym kraju”.
Całkowity roczny budżet ONZ wynosi tyle, ile Ameryka wydaje na wojsko w jeden dzień i dziewięć godzin. Cóż za marnotrawstwo.
Zanim zajmiemy się możliwymi decyzjami politycznymi w obliczu atomowego kryzysu, warto rozwiać kilka mitów o Korei Północnej.
Rozmawiamy z żarliwą krytyczką współczesnego kapitalizmu o tym, jak twardo walczyć o przyszłość lepszą niż ta, którą oferuje prawica.
Z Arlie Hochschild, autorką książki „Obcy we własnym kraju”, rozmawia Kaja Puto
Liberalne media triumfują – ich zdaniem zeznania Papadopoulosa są dowodem na zmowę między ludźmi Trumpa a rządem Putina.
Fragment książki „Obcy we własnym kraju”.
Trump, złośliwy narcyz, chce natychmiastowej gratyfikacji i politycznego „zwycięstwa”, które może doprowadzić do katastrofy.
Zakończenie programu DACA otwiera drogę do aresztowania i deportowania setek tysięcy młodych ludzi, którzy na wskroś czują się Amerykanami.
Jak prawica wygrała trollingową wojnę kulturową w sieci.
To może doprowadzić do kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie – ostrzega Jeffrey D. Sachs.
Podczas wizyty Donalda Trumpa na warszawskim placu Krasińskich postanowiłem zrobić coś, czego z zasady nie robię.
Ludzie Trumpa byli gotowi przyjąć od Rosjan pomoc w wyborczej walce z Hillary Clinton. I co z tego? Siła rażenia dziennikarskich śledztw może się okazać mniejsza, niż byśmy sobie tego życzyli.
Dlaczego jednak Ameryka i świat nie świętuje tego zwycięstwa, a na jedynkach gazet nie czytamy tryumfalistycznych nagłówków, jak na początku dekady, gdy ogłoszono śmierć Bin-Ladena?
Trump wygrał wizytę, PiS z rządowymi mediami ją zdyskontują na krajowym podwórku. A gdzie w tym wszystkim Polska?
Sławomir Sierakowski komentował wizytę prezydenta Trumpa w Polsce dla Project Syndicate.
Zamiast zatrudnić doświadczoną ekipę, Trump wybrał zajmujące się myciem okien przedsiębiorstwo należące do emigranta z Polski. Sąd ustalił później, że „nie mieli dokumentów i pracowali «z pominięciem księgowości»”.
„Podręczne” stały się wyrazistym, współczesnym symbolem zniewolenia przez autorytarną i seksistowską władzę. Dlatego to one powitają w Polsce Trumpa.
Nasi decydenci, zapatrzeni w Trumpa niczym w święty obrazek, nie zauważają zmieniającej się sytuacji międzynarodowej i niekorzystnych dla nas przemian w polityce amerykańskiej.
Brednie wygłaszane przez Trumpa w całości opierają się albo na rojeniach, albo na głębokim cynizmie, albo kompletnej ignorancji.
Trzy sposoby odsunięcia prezydenta Trumpa od władzy.
Fotorelacja Agnieszki M. Lisik, Bruksela
Nawet jeśli rozwinięte demokracje liberalne podtrzymają status quo swojej polityki, to wyrwani z korzeniami pracownicy dalej będą wyalienowani.
Niespójna polityka finansowa Trumpa z czasów kampanii nagle nabrała konkretów, a te konkrety to m.in. ludzie z… Goldman Sachs.
Rozmowa z Iwanem Krastewem.
Dla wielu kobiet przekaz Clinton był za mało socjalny, a za bardzo celebrycki. Rozmowa z Karoliną Krasuską.
Ekscytujemy się oskarżeniami o to, że Obama podsłuchiwał Trumpa, a republikański Kongres urządza legislacyjną orgię.
Prof. Marek Cichocki o międzynarodowej sytuacji Polski.
Trump, Ryan, CIA: trzygłowa hydra idzie do lekarza.
Możemy spodziewać się z jego strony siedmiu posunięć.
Prawica nie jest zestawem przekonań politycznych. To pewien stan emocjonalny – Agata Popęda o Trumpie i Kaczyńskim.
Wiele z nadziei i obaw amerykańskich liberałów i lewicy dokładnie odpowiada temu, co znamy z Polski.
Pytają John Andrews, Leonardo Maisano i Sławomir Sierakowski.
„To nie płot, to mur i Meksyk zapłaci za ten mur”. Serio?
W ciągu ostatniego 20-lecia tylko dwie tragedie wyrwały USA z politycznej śpiączki – 11 września i prezydentura Trumpa.
Bez zaangażowania USA, NATO nie jest żadną poważną przeciwwagą dla Rosji.
Kobiety mają wszystkie instrumenty, by wykorzystać swą rosnącą siłę do zainicjowania nowej, progresywnej polityki.
Kilka pytań na dzień pierwszy nowej epoki.
„Sterniczki w Krytyce Politycznej” Roberta Kowalskiego.
Cztery stany zagłosowały za legalizacją marihuany. Czy administracja Trumpa uszanuje ich wybór?
Czy Trump zaryzykuje kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie?
Czy Państwo wiedzą, z czego się robi pieniądze?
Gościnią „Sterniczek w KP” jest dr Karolina Krasuska. – Trump wygrał wybory, ponieważ przekonał nieprzekonanych, porzuconych przez establishment białych mężczyzn, ale również białe kobiety – mówi dr Karolina Krasuska w programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej.
Najbardziej kontrowersyjne figury, które mają szansę odegrać poważną rolę w ciągu najbliższych czterech lat.
Największe zagrożenie, jakie może przynieść światu prezydentura Donalda Trumpa, to wcale nie pomysły na relacje z Rosją czy budowa muru na granicy.
Analizy podzielonego społeczeństwa.
Od tygodnia trwa dość chaotyczny proces dobierania najbliższych pracowników, w którym Trumpowi doradza zięć.
To media głównego nurtu zrobiły Trumpowi darmową reklamę.
Prof. Zygmunt Bauman komentuje wynik amerykańskich wyborów.
Trump u władzy w USA może się dla nas skończyć 20 latami z Kaczyńskim – mówi Sławomir Sierakowski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
Gościnią „Sterniczek w KP” jest dr Karolina Krasuska.
Antypolityczne może się okazać to, co będzie po Trumpie.
Jesteśmy debilami, i Ty, i ja, i Trump. Jesteśmy debilami, wie o tym cały świat. Czyli kolejna piosenka Jasia Kapeli!
Pytamy publicystów, aktywistów, działaczy politycznych.
Te wybory złamały mi serce.
Praktycznie cała amerykańska prasa nie tylko poparła Hillary, ale pomagała utrzymać liberałów w przekonaniu, że są większością.
Polityka przeżywa dziś wstrząs, jakiego świat nie widział od lat 30.
Fascynat Putina w Białym Domu i smoleński nekrofil w polskim Ministerstwie Obrony – to nasza perspektywa na przyszłość.
You can’t always get what you want… Ale dlaczego Amerykanie znowu muszą dostać Reagana?
Elektorat Trumpa składa się z ludzi sfrustrowanych i wściekłych na rząd.
Portret krętacza z czasów młodości.
Kaczyński naprawdę doszedł do przekonania, że „droga do unarodowienia Polski prowadzi przez chrystianizację zdeformowanych płodów”. Felieton dla wp.pl
Pierwsza debata nie była zła, druga była upiorna.
Jeśli masz rację, to jest to najlepszy dowód, że należy ci odebrać władzę. Dlaczego? Felieton dla wp.pl
Niekompetentny i pełen pychy Trump kontra merytoryczna, ale pozbawiona wyrazistości Clinton.
Wszystko, co robi postradziecka Rosja, robi dlatego, że inni to też przecież robią.
Za sprawą Trumpa po raz pierwszy od czasów zimnej wojny w centrum amerykańskiej kampanii prezydenckiej znalazła się Rosja.
Dylematy lewicy w stanach-huśtawkach.
Był skandal, była rywalizacja między samcami alfa, a to wszystko okraszone bronią i seksem.
O Donaldzie Trumpie w najnowszych Sterniczkach mówiła Irena Grudzińska-Gross, historyczka z Uniwersytetu w Princeton.
„Bohater białych, niewykształconych mężczyzn”. Gościnią programu „Sterniczki” jest Irena Grudzińska-Gross.
Wydaje się, że losy republikańskiej nominacji są przesądzone.
Donald Trump właśnie wygrał republikańskie prawybory w Nowym Jorku. Jego biografię recenzuje Jakub Dymek.
Fala niezadowolenia wyniosła republikanów, podmywając przy tym fundamenty prezydentury Baracka Obamy – tak w skrócie można opisać wyniki.