UE

Drodzy państwo, w Zjednoczonym Królestwie skończył się thatcheryzm

Jeremy Corbyn. Fot. Sophie Brown, Wikimedia Commons

Theresa May, choć jej partia zdobyła najwięcej głosów, jest wielką przegraną tych wyborów. Corbyn, choć jego partia zajęła drugie miejsce, został ich wielkim zwycięzcą.

Niemożliwe stało się możliwe. Jeszcze w środę scenariusz, w którym Torysi tracą większość w Izbie Gmin, a Jeremy Corbyn ma realnie szanse stanąć jako premier na czele progresywnej koalicji, nikomu nie wydawał się prawdopodobny. Komentatorzy jeszcze przed miesiącem zastanawiali się, czy Partia Pracy poniesie największą klęskę wyborczą od 1983, czy od 1935 roku. Tymczasem Laburzyści przegrali co prawda wybory, ale z wynikiem znacznie lepszym niż w 2015 roku. Zyskali ponad trzydzieści mandatów w Izbie Gmin i odebrali Torysom bezwzględną większość.

Od zera do bohatera: jak Jeremy Corbyn tchnął nowe życie w Partię Pracy

Fatalny gambit May

Takie wyniki są jednak przede wszystkim polityczną klęską premier Theresy May. Gambit, jakim było zwołanie wcześniejszych wyborów, dramatycznie się nie powiódł. Gdyby nie referendum w sprawie Brexitu Davida Camerona, decyzję o skróceniu przez May kadencji można by uznać za najgłupszy politycznie ruch Torysów w najnowszej historii partii.

Kalkulacje May wydawały się przy tym całkiem sensowne. Zakładała słusznie, że Brexit uderzy prędzej czy później w brytyjską gospodarkę, wokół jego kształtu toczyć się będzie bardzo ostry polityczny spór. Najlepiej więc odnowić konserwatywny mandat wyborczy nim zaczną się kłopoty uderzające w standard życia Brytyjczyków i pokazać pozostałym partiom, kto ma poparcie społeczne do prowadzenia negocjacji z Brukselą.

May chciała także wykorzystać słabość Partii Pracy pod przewodnictwem Corbyna. Gdy podejmowała decyzję o wyborach Laburzyści nie tylko dołowali w sondażach, ale także zajęci byli wewnętrznymi walkami o przywództwo. Naprawdę można było odnieść wrażenie, że May nie ma szans tego przegrać.

Jednak przegrała, a jej losy jako liderki partii są teraz mocno niepewne. Już po ogłoszeniu sondażowych wyników pojawiały się pierwsze głosy, że May popełniła błąd i powinna ustąpić. Gdy spływały faktyczne wyniki zliczane w kolejnych okręgach, głosy te stawały się coraz bardziej donośne. Jeśli May nie uda się w nowym parlamencie utworzyć rządu, będzie to koniec jej kariery jako liderki Torysów.

Corbyn ustał

May, choć jej partia zdobyła najwięcej głosów, jest wielką przegraną tych wyborów. Corbyn, choć jego partia zajęła drugie miejsce, został ich wielkim zwycięzcą. Wyniki Partii Pracy z czwartku ocaliły jego przywództwo w partii i chyba zamknęły na jakiś czas usta wewnętrznej opozycji. Okazało się, że budząca sceptycyzm wśród wielu sympatyków Laburzystów – w tym u autora tych słów – wyborcza taktyka Corbyna zadziałała. Przynajmniej na tyle, by odebrać większość Torysom.

Gdy wyniki sondażowe sugerowały bardzo przyzwoity wynik Laburzystów, wielu działaczy partii nie chciało w nie wierzyć. „Czekajmy, sondaże mogą się mylić” – studzili nastroje. Rezultaty spływające z kolejnych okręgów wyborczych potwierdzały jednak, że sondaże chyba tym razem się nie mylą. W tradycyjnie laburzystowskich regionach widać było znaczący wzrost frekwencji. W okręgach, gdzie Torysi liczyli na odebranie Partii Pracy mandatów, utrzymywała się laburzystowska większość. Kandydaci Partii Pracy wygrywali także w od dawna torysowskich okręgach – zdobyli np. symboliczny mandat z Canterbury, reprezentowanego w Izbie Gmin przez konserwatystów od końca XIX wieku.

W ciągu wieczoru, wraz ze spływającymi wynikami, kolejni krytycy Corbyna – nawet z najbardziej prawego skrzydła partii – składali mu gratulacje w telewizji, skromnie deklarowali poparcie i gotowość do służenia w kierowanym przez niego rządzie, choć wcześniej wykluczali taką możliwość.

Mądry radykalizm

Wynikom Partii Pracy z pewnością pomogła całkowita implozja Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. UKIP nie zdobył w tych wyborach nawet dwóch procent głosów, jego wynik jest o 10 punktów procentowych gorszy niż przed dwoma laty. Brexit wyraźnie spuścił powietrze z tej populistycznej partii jednej sprawy.

Jednak sama klęska UKIP nie wystarczyłaby dla tak dobrych wyników Partii Pracy. Wszystko wskazuje na to, że zapewniła je mobilizacja wyborców, którzy dotychczas pozostawali politycznie obojętni. Frekwencja w czwartek należała do najlepszych od lat i wyraźnie pomogła Laburzystom. Znaczenie miał zwłaszcza głos młodych wyborców. Do głosowania zarejestrowało się około miliona wcześniej niezarejestrowanych (więc politycznie nieaktywnych) wyborców w przedziale wiekowym 18–34. To oni mogli pozbawić Torysów większości.

Partia Pracy była w stanie przyciągnąć wyborców dobrze przeprowadzoną kampanią, łączącą stare z nowym. Przywództwo Laburzystów było w stanie wykorzystać możliwości, jakie do oddolnej aktywizacji wyborczej bazy dają media społecznościowe, łącząc oddolny aktywizm z mądrą, tradycyjną kampanią wyborczą. Corbyn wyraźnie sięgnął po pomoc specjalistów od wizerunku, wykonał dużą pracę nad sobą i zaprezentował się brytyjskiej opinii publicznej jako ktoś, komu naprawdę można powierzyć rządzenie państwem.

Przedstawił przy tym program wyborczy, zawierający propozycję mądrego radykalizmu. Mądrego, gdyż wolnego od nieznośnych idiosynkrazji lewego skrzydła Partii Pracy (wegetarianizm, „antysyjonizm”, pacyfizm), a przy tym oferującego realną zmianę tam, gdzie to najbardziej dziś istotne: w polityce gospodarczej. Program Partii Pracy wychodził z słusznego założenia, że dotychczasowe taktyki radzenia sobie ze skutkami Wielkiego Kryzysu z 2008 roku po prostu nie działają. Wielka Brytania jest najgorzej radzącą sobie gospodarką grupy G7, pensje brytyjskich pracowników wrócą przy obecnych trendach do poziomu z 2008 roku dopiero w 2020, prywatnemu sektorowi nie udało się wygenerować inwestycji, zdolnych zapewnić Brytyjczykom godziwe miejsca pracy, ciągle rosnące ceny mieszkań (zwłaszcza w Londynie) i opłaty za studia hamują niezbędną dla dynamicznie rozwijającej się gospodarki mobilność społeczną.

Program Partii Pracy mówił wprost: tak dalej być nie może. A co ważniejsze: wcale nie musi. Tam, gdzie rynek nie działa, powinno wkroczyć państwo. Państwo może uzdrowić rynek mieszkaniowy, zapewniając Brytyjczykom dostęp do dachu nad głową w sensownej cenie; państwo ma narzędzia, by prowadzić gospodarcze inwestycje w długim okresie czasu zapewniające prawdziwy rozwój społeczny; może też dostarczać niektóre usługi taniej i lepiej niż nastawione na zysk rynkowe podmioty. Można było się czepiać niektórych punktów tego programu – np. pewnej populistycznej obsesji na punkcie opodatkowania dochodów wcale nie tak zamożnej klasy średniej, połączonej z milczeniem na temat podatków od majątku; czy braku pomysłów na to, co z presją na płacę stwarzaną przez nowe technologie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Torysi i liberałowie z Lib Dems w zasadzie proponowali kontynuację dotychczasowej polityki, o której wiemy na pewno, że nie działa, gospodarcze propozycje Corbyna pozostawały najlepszym dostępnym Brytyjczykom rozwiązaniem.

Zdecyduje Irlandia?

Co się teraz stanie? Wszystko wskazuje na to, że przyszłość następnej rządowej większości Zjednoczonego Królestwa rozstrzygnie się w Irlandii Północnej. Naturalnym koalicjantem Torysów jest bowiem Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) – konserwatywna partia z Ulsteru opowiadająca się za pozostaniem Irlandii Północnej w unii z Londynem. W tych wyborach zdobyła 10 mandatów i mogą się one okazać decydujące dla rządu Torysów. DUP bliska jest programowo partii May, w dodatku jej działacze szczerze nie znoszą Corbyna – jakaś forma porozumienia, nawet bez oficjalnej koalicji rządowej, jest więc wysoce prawdopodobna. Ale zawsze może wywrócić się na szczegółach.

Wiele zależy też od tego jak zachowa się Sinn Feinn – republikańska, lewicowa partia, opowiadająca się za zjednoczoną Irlandią. Zdobyła w tym roku 7 mandatów, ale jej działacze tradycyjnie odmawiają zajmowania miejsc w Izbie Gmin, więc te miejsca pozostają puste. Być może jednak Corbynowi w tym roku uda się przekonać działaczy Sinn Feinn, by jednak zajęli swoje miejsca w Izbie – od tego zależeć będzie, czy rząd antytorysowskiej koalicji będzie w ogóle możliwy.

Jaka koalicja nie powstanie, będzie bardzo mało stabilna i krucha. Jedno przegrane głosowanie, czy to nad budżetem, czy mową królowej, może oznaczać zmianę rządu lub kolejne wcześniejsze wybory.

Stare się kończy, nowe nie zaczyna

Przed wyborami „The Economist” opublikował bardzo ciekawą analizę wskazującą, że wybory te oznaczają koniec thatcherowskiego paradygmatu w brytyjskiej polityce. Od 1979 roku thatcheryzm wyznaczał ramy programu każdego torysowskiego przywódcy. Od czasu, gdy przewodniczącym Partii Pracy został Tony Blair (1994), także Laburzyści przeszli głęboką, thatcherowską korektę.

Te wybory zamknęły ten okres w brytyjskiej polityce. May odrzuciła thatcheryzm na rzecz bardziej populistycznego, nacjonalistycznego i protekcjonistycznego programu. Corbyn radykalnie zerwał z dziedzictwem Blaira, a wyniki z czwartku obroniły ten ruch.

Jednocześnie, choć stare upada, to nadal nie wyłania się nowe. Zmierzch thatcherowskiej hegemonii nie przynosi żadnej nowej. Ciesząc się z sukcesów Corbyna pamiętajmy, że jego propozycje także nie zdobyły wyraźnej większości.

Zjednoczone Królestwo tkwi w politycznym klinczu. Żadna partia nie ma wyraźnej większości, społeczeństwo pozostaje głęboko podzielone. Na horyzoncie nie ma żadnej nowej wielkiej idei, która byłaby w stanie zgromadzić poparcie konieczne dla przeprowadzenia progresywnej zmiany społecznej. Program Partii Pracy wskazuje pewne kierunki, w jakich zmiana ta powinna przebiegać, ale jej treść ciągle czeka na zdefiniowanie – nie tylko w Zjednoczonym Królestwie.

10 rzeczy, które możesz zrobić, żeby utrudnić jej Brexit

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Jakub Majmurek

| Publicysta, krytyk filmowy
Filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, Oko.press, „Aspen Review”. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, ostatnio (wspólnie z Łukaszem Rondudą) "Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej".

Komentarze archiwalne

 1. Napisałem dwa komentarze i żadnego nie widać, choć żaden nie był wulgarny, czy obraźliwy. Usuwam KP z ulubionych. Od dzisiaj uznaję KP za szkodnika dla lewicowej sprawy. Pozdrawiam.

 2. “(wegetarianizm, „antysyjonizm”, pacyfizm)” jako niemądry radykalizm.

  Nie wytrzymałem. To nie tylko nie jest żaden radykalizm, ale przede wszystkim to postawa mądra. Żaden człon się nie zgadza. Ja naprawdę nie sądziłem, że KP jest tak konserwatywna i zachowawcza. Ciągle oddajemy innym pole i nie mamy swojej narracji bo zawsze wyskoczy jakiś strateg,który będzie temperował podstawowe lewicowe postawy.

 3. Zmierzch Thatcheryzmu? To raczej porzucenie jego zasad i zwrot w stronę populizmu jaki zrobiła May pozbawił znaczącą część dotychczasowych wyborców zaufania do Konserwatystów. May, celowała w ten sam elektorat który wybrał brexit, nie przewidziała że to jest grupa o którą może powalczyć również Partia Pracy. Tutaj była już tylko kwestia kto lepiej wypadnie w kampanii, i obieca większe gruszki na wierzbie. A propo działania brytyjskiej gospodarki, to w pierwszej kolejności porażkę i to z kretesem poniosły pomysły laburzystów 30 lat temu. Przez pierwsze kilka lat jest euforia, a potem wychodzi na to że państwo jednak działać lepiej od sektora prywatnego nie będzie.
  Ja rozumiem że każdego kto nie wymachuje czerwoną flagą nazywacie neoliberałem, ale ogromnej różnicy między Blairem a Thatcher nie dostrzega tylko ten kto nie chce, bo tak jest wygodniej i pasuje do tezy.

 4. Artykul nie wspomina o dwoch sprawach ktore kosztowaly Torysow wiele glosow w centrum: chcieli przywrocic legalne polowanie na lisy z nagonka i zrezygnowali z zakazu handlu koscia sloniowa. Wielu ludzi uznalo ich za “animal cruelty enthusiasts” i woleli oddac glos na Labour mimo watpliwosci co do bardziej radykalnego niz dawniej programu gospodarczego Corbyna.

 5. zapominacie o jednym – Jeremy Corbyn to twarz nowego antysemityzmu w europie; toleruje w swoich szeregach i on sam osobiscie legitymizuje to co Natan Sharansky nazwał 3D – deminizacja, deligitymizacja i podwójne standardy wobec Izraela

  1. Pisz jaśniej. Krytyka polityki państwa Izrael nie jest antysemityzmem. Tak samo jak krytyka polityki Rosji nie jest rusofobią. Podaj konkretne przykłady bo nie wiadomo do czego się odnosisz.

 6. Gdyby Partia Pracy opowiedziała się jednoznacznie przeciw brexitowi, zamiast kluczyć i kombinować, to by wygrała referendum, zapędziła Torysów w kozi róg i następnie wygrała wybory (inna sprawa, kiedy one by się odbyły). A tak zostali dalej z niczym. I taki to jest sukces. A składanie thatcheryzmu do grobu jest grubo przedwczesne, o czym się nieraz dowiemy. To by wymagało cudownej przemiany demografii w tą, jaka była po wojnie.

  1. Najbardziej mi się podoba, gdy liberałowie mówią lewicy jaka ta lewica powinna być i co powinna była zrobić. Dziś np. w tok.fm Lis uznał, że to porażka Cobryna, bo nie wygrał tych wyborów. Obstawiam, że Lis chciałby by Cobryn podał się do dymisji, a jego miejsce zajął ktoś pokroju Blaira, czyli typowy nijaki polityk, który porzucił lewicowe hasła i stał się właściwie liberałem. Widać, że Lisowi to jak zmienia się Partia Pracy się nie podoba, ale mam nadzieję, że tej zmiany już nic nie zatrzyma. Mnie cieszy, że poglądy lewicowe, prawdziwi lewicowe znowu zyskują u młodych. Tak było teraz, tak było wcześniej z Sandersem, oby kiedyś tak samo było w Polsce. Tak więc Razem nie powinno się oglądać na liberałów, którzy będą cały czas mówić, że ta lewica powinna być taka czy owaka, a w rzeczywistości będzie się to sprowadzać do tego, że lewica ma być właściwie mało różniąca się od liberałów. Trzeba robić swoje, trzeba próbować swoimi hasłami trafiać do najmłodszych, bo pokolenie np. 40-50 może być ciężko dotrzeć – tam neoliberalizm niektórym już kompletnie namieszał w głowach. Pokolenie 20-30 to znowu narodowy-konserwatyzm, który był reakcja na wcześniejszy neoliberalizm. Teraz pora by to najmłodsze pokolenie próbowała przejąć lewica, mam nadzieję że się uda.

   1. Gdzie ja coś piszę o Razem albo Corbynie? Chcą przegrywać wybory, ich wybór, nic w tym złego.

    1. W polityce nie chodzi tylko o wygrywanie wyborow, ale tez o ksztaltowanie dyskursu w sferze publicznej.

  2. Nie wygrałaby, bo straciłaby liczne grono swoich wyborców, którzy głosowali za Brexitem. Teraz nawet prounijny i anty-Corbynowski Guardian przyznał, że wstrzemięźliwość w kwestii Brexitu prawdopodobnie się tej partii opłaciła.

   1. Dokladnie. Labour przejela wiele glosow UKIP na polnocy Anglii. Liberal Democrats postawili na zablokowanie Brexitu i szalu nie bylo.

 7. May poniosła porażkę bo ludzie ja obwiniają że nie zapobiega serii zamachów. W ogóle coś u was cicho o tych wydarzeniach. Są nie pomyśli redakcyjnej i złe ukazują religię pokoju. Dziś mamy kolejny incydent w Newcastle..

  1. Patrzyłeś/-aś w ogóle na to, jak zmieniało sìę poparcie dla partii i liderów i za co obrywało się May w pytaniach or publiczności w BBC (natomiast nie w debatach liderów, bo w tych nie brała udziału – co też było przedmiotem krytyki)? Zamachy były może gwoździem do trumny May, ale na pewno nie najważniejszą kwestią w ten kampanii.

 8. Dziękuję bardzo za świetny artykuł, ciekawy i przejrzysty dla osoby na co dzień nie interesującej się polityką UK. Bardzo mi się podoba ta filmowa narracja!