Świat

Media muszą pomóc przełamać bierność polityków w sprawie kryzysu klimatycznego

mlodziezowy strajk klimatyczny apel do mediów

Od 20 do 27 września na całym świecie będzie trwał Globalny Tydzień Protestu, kolejna już masowa mobilizacja dla klimatu. W Polsce na 20 września planowane są demonstracje klimatyczne organizowane przez młodzież. W dniach 23–24 września w Nowym Jorku odbędzie się szczyt ONZ poświęcony kwestii kryzysu klimatycznego. W przeddzień tych ważnych wydarzeń Młodzieżowy Strajk Klimatyczny kieruje apel do mediów o priorytetowe traktowanie zagrażającej nam katastrofy klimatycznej i dołączenie do ogólnoświatowej akcji „Covering Climate Now”.

Zwracamy się do Was – dziennikarek i dziennikarzy, redaktorek i redaktorów, ponieważ jesteście czwartą władzą i również w Waszych rękach leży nasza przyszłość. O pilnej potrzebie zredukowania emisji gazów cieplarnianych mówi się w mediach za mało – kwestia ta nie jest nagłaśniana adekwatnie do jej wagi. Społeczeństwu wciąż brakuje świadomości tego, w jak krytycznym momencie się znajdujemy. Polkom i Polakom nie tłumaczy się, że bez podjęcia natychmiast stanowczych działań procesy przegrzewania się Ziemi przekroczą punkty bez powrotu i zaczną napędzać się same. Nasze jutro zależy od tego, czy będziecie zdecydowanie i rzeczowo informować o kryzysie klimatycznym już dziś.

Walka z katastrofą klimatyczną wymaga naruszenia podstaw kapitalizmu [podcast]

Covering Climate Now to inicjatywa łącząca media z całego świata, świadome ciążącej na nich odpowiedzialności. Ponad 200 stacji radiowych i telewizyjnych, portali internetowych, gazet oraz niezależnych dziennikarek i dziennikarzy, docierających wspólnie do ponad pół miliarda odbiorców, zadeklarowało, że w tygodniu między 16 a 23 września kryzys klimatyczny będzie dla nich tematem priorytetowym.

Biorące udział w akcji media, od „The Guardian” i CBS News, przez „Science” i „Nature”, po Agence France-Presse, „The Christian Science Monitor” czy Bloomberg, będą przez tydzień robić co w ich mocy, by budować świadomość wagi i pilności problemu u swoich odbiorczyń i odbiorców. Równocześnie będą kierować ich wzrok w stronę Nowego Jorku, gdzie w dniach 23–24 września odbędzie się szczyt ONZ poświęcony kwestii kryzysu klimatycznego.

Indywidualizacja winy za katastrofę klimatu – jeszcze większe świństwo niż myślisz

Najbliższy okres stanowić będzie olbrzymią, jeśli nie jedyną taką szansę na przełamanie milczenia i bierności. 20 września w ponad 55 miastach w Polsce i  tysiącach na świecie miliony młodych osób wyjdą na ulicę, by domagać się działań politycznych adekwatnych do skali wyzwania, przed którym stoimy. Odbywające się następnie Światowy Tydzień dla Przyszłości (z inicjatywy Fridays For Future), globalny Strajk dla Ziemi oraz międzynarodowe akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego (inicjatywa Extinction Rebellion) będą wspólnie stanowić największą dotychczas, międzypokoleniową mobilizację w walce o Ziemię. Jednak wydźwięk, jaki uzyskają wszystkie te akcje, zależy od Was.

Tragedii nie ma, czyli wszyscy żyjemy w Czarnobylu

Mimo wszystko nie chcemy, byście czekali na działania aktywistów, choć niewątpliwie łatwiej jest pisać o strajkujących nastolatkach niż o naukowym raporcie. Temat klimatu można i należy poruszać przy okazji wszystkich powodzi i susz, fal upałów, pożarów, huraganów, niedoborów wody i podwyżek cen żywności.

Ze strony naukowej wręcz roi się od faktów, o których społeczeństwo nie wie, ze strony politycznej zaś wciąż mają miejsce kluczowe, wymagające nagłośnienia wydarzenia, które jednak często pomija się na rzecz tych bardziej sensacyjnych. Kwestia najpoważniejszego kryzysu, jakiemu ludzkość kiedykolwiek musiała stawić czoła, powinna być nagłaśniana codziennie. W związku z tym apelujemy – zróbcie to, chociaż w tym jednym, kluczowym tygodniu.

Kierujemy do Was niezwykle ważną prośbę – prośbę młodych pokoleń. W tygodniu przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku dołączcie do historycznego zjednoczenia mediów, dołączcie do Covering Climate Now i wykorzystajcie wszelkie narzędzia, jakimi posługujecie się zawodowo, by zwrócić uwagę swoich słuchaczek i słuchaczy, czytelniczek i czytelników na problem kryzysu klimatycznego, który zdecyduje o naszej wspólnej przyszłości.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

**

Krytyka Polityczna dołącza do inicjatywy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Sprawę kryzysu klimatycznego traktujemy bardzo poważnie i od dawna poświęcamy jej dużo miejsca na naszej stronie, rozmawiając z ekspertami i ekspertkami, nagłaśniając działania ruchów klimatycznych, relacjonując negocjacje na kolejnych szczytach klimatycznych. Unijna polityka klimatyczna jest tematem ostatniego odcinka Podcastu Krytycznego. Nasze ostatnie teksty poświęcone tematyce klimatycznej i ekologicznej możecie znaleźć w serwisie #tojeszczeniekoniec. W tygodniu poprzedzającym Globalny Tydzień Protestu i szczyt klimatyczny w Nowym Jorku ten temat również będzie intensywnie obecny na naszych łamach.

Bińczyk: Ludzkość jest dziś jednocześnie supersprawcza i bezradna!

Krótszy prysznic i gaszenie światła nie uratują nas przed katastrofą [rozmowa z Iloną Jędrasik]

Na wagary, w obronie własnej przyszłości. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Obóz dla Klimatu: Jest nas garstka przeciw ogromnej machinie

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco