Świat

Adam Balcer analizuje relacje krajów Bliskiego Wschodu z Rosją i ich wpływ na UE

Tekstem Adama Balcera otwieramy cykl Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Sojusz Turcji, Iranu i Rosji mógłby odmienić panujący układ sił na Bliskim Wschodzie, a nawet w całej Eurazji. Ocieplenie relacji rosyjsko-tureckich i chłód między Turcją a Zachodem budzą niepokój krajów UE, obawiających się eskalacji konfliktu w Syrii i kryzysu uchodźczego. Mimo doraźnego zbliżenia, powstanie antyzachodniej „osi wykluczonych” w regionie wydaje się jednak mało prawdopodobne. Rosję i Turcję dzieli przeszłość oraz odmienne priorytety w sprawie Kurdów i reżimu syryjskiego; Turcję z Iranem – religia i przeciwstawne aspiracje mocarstwowe; interesy Rosji i Iranu wchodzą w konflikt w obszarze energetyki. Z punktu widzenia interesów Zachodu najpoważniejsze zagrożenia to pogłębienie chaosu na Bliskim Wschodzie oraz destabilizacja wewnętrzna Turcji (w skrajnym wypadku wojna domowa), której skutki dotknęłyby krajów UE z ich turecką diasporą. UE powinna prowadzić asertywną politykę wobec prezydenta Erdogana i jednocześnie otworzyć się na aspiracje tureckiego społeczeństwa.

Chaos w Turcji pogrąży Unię

Czytaj pełen raport Instytutu Studiów Zaawansowanych:

 

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów badawczych z udziałem najwybitniejszych ekspertów w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy znawców – praktyków i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.

ISZ-logo

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij