„Spięcie”: 2021-22. O projekcie
W cyklu tekstów pod wspólnym tytułem „Spięcie” dyskutują ze sobą redakcje: Nowa Konfederacja, Klub Jagielloński, Kontakt, Kultura Liberalna i Krytyka Polityczna.
Wola dyskusji i współpracy nad przebijaniem baniek społecznościowych – to nasz punkt wyjścia.
„Spięcie”:
Badania alarmują: młodzi nie chcą głosować! Urodzili się za pierwszego PiS, szkoła po reformach okazała się przemocowa, do tego długa izolacja w czasie pandemii, niezauważana przez politykę katastrofa polityczna. Skoro państwo pokazało, że o nich nie dba, czemu oni mają dbać o państwo?
„Spięcie”:
Społeczeństwo nadzoru oparte na big data, choć wydaje się ukoronowaniem utylitarnych wizji państwa porządku, w istocie coraz bardziej przypomina orwellowski folwark big techów.
„Spięcie”:
Pełzająca prywatyzacja polskiej szkoły nie jest efektem spisku konserwatywnego ministerstwa ani liberalnych rodziców, lecz konsekwencją chronicznego niedoinwestowania edukacji. Tymczasem publiczna szkoła powinna być miejscem, w którym spotykają się dzieci z różnych środowisk.
„Spięcie”:
Chaos przestrzenny, przeludnione mieszkania, nieuregulowany rynek najmu i wiele innych – liczba problemów, które wpływają na mieszkaniową sytuację Polaków, przytłacza.
„Spięcie”:
Czego nauczyła nas rosyjska agresja na Ukrainę? Jak zmienił się świat przez 50 dni wojny? Komentują publicyści zaprzyjaźnionych redakcji projektu „Spięcie”.
„Spięcie”:
Podatki nie są po prostu niskie lub wysokie. Są wysokie dla jednych, a niskie dla drugich. W dzisiejszej Polsce najwyższe są dla ubogich, niskie dla bogatych, a globalne korporacje nie płacą ich wcale.