Nauka

Masz rower? Sprawdź, do której klasy należysz

Klasy społeczne w Polsce dzieli przepaść - pisze w "Gazecie Wyborczej" Adam Leszczyński.

– Socjologowie badają najbardziej banalne rzeczy. Na przykład stosunek do roweru – pisze Adam Leszczyński o książce Style życia i porządek klasowy w Polsce pod redakcją Macieja Gduli i Przemysława Sadury. – W przyjechaniu na rowerze do pracy nie ma nic oczywistego, podobnie jak w tym, jak się o tej jeździe opowiada: różne klasy społeczne myślą o niej zupełnie inaczej.

Klasy wyższa, średnia i niższa różnią się podejściem do pracy, manier, stylów zachowania, sposobów spędzania czasu. Klasowy wymiar zyskuje także dyskusja o szkole, służbie zdrowia czy emeryturach. – System emerytalny, w którym każdy na indywidualnym koncie odkłada na własną przyszłość, to idealny odpowiednik świata wartości klasy średniej: mało w nim solidarności, każdy pracowicie odkłada na siebie – podsumowuje Leszczyński.

Tekst Adama Leszczyńskiego ukazał się w „Gazecie Wyborczej” z 30 listopada.
 

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Adam Leszczyński
Adam Leszczyński
Dziennikarz, historyk, reporter
Dziennikarz OKO.press, historyk i socjolog, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autor dwóch książek reporterskich, „Naznaczeni. Afryka i AIDS" (2003) oraz „Zbawcy mórz” (2014), dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak za reportaże. W Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazały się jego książki „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) i „Eksperymenty na biednych” (2016). W 2020 r. ukazała się jego „Ludowa historia Polski”.
Zamknij

Zapisz się na newsletter Krytyki Politycznej
i bądź na bieżąco