Podcasty

Polityka seksualna mięsa

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.

Ósmy odcinek podcastu Ważne nieważne Dariusza Gzyry poświęcony jest wydanej w roku 2022 przez Wydawnictwo Oficyna 21 książce Carol J. Adams Polityka seksualna mięsa. Feministyczno-wegetariańska teoria krytyczna. Oprócz jej krótkiego omówienia i przedstawienia wydawcy oraz tłumacza poznamy wcześniejsze i nieco zapomniane teksty autorki, upominając się o pamięć o herstorii myśli prozwierzęcej.

Dlaczego w książce Adams mowa jest o wegetarianizmie, nie o weganizmie? Czy dziś jest to już retoryka anachroniczna? Czym jest nieobecny punkt odniesienia, tłumaczony również jako nieobecny referent, a w książce jako nieobecny desygnat? Co to znaczy, że zwierzę znika metaforycznie? Czym jest deanimalizacja w ramach prozwierzęcego aktywizmu, spowodowana złym dotykiem normy społecznej? Czy Adams naprawdę opublikowała książkę z autorskimi modlitwami? Czy Polityka seksualna mięsa to faktycznie jej pierwsza publikacja w Polsce?

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Linki do tekstów wspomnianych w podcaście:

Zły dotyk normy społecznej

Jagnię w Auschwitz

Zapraszamy na stronę podcastu Ważne nieważne na Facebooku.

Słuchaj poprzednich odcinków:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij