Kultura

Stypendium Pamięci Konrada Pustoły dla Tytusa Szabelskiego

W drugą rocznicę śmierci Konrada chcemy pomóc w pracy i w rozwoju na polu sztuki zaangażowanej kolejnej osobie.

Dwa lata temu odszedł nasz przyjaciel Konrad Pustoła – fotograf, artysta, współzałożyciel „Krytyki Politycznej”. W pierwszą rocznicę śmierci Krytyka Polityczna ufundowała stypendium jego pamięci, które trafiać będzie do fotografów zaangażowanych społecznie. W tym roku nagroda jest współfinansowana przez Fundację Nowych Działań zajmującą się spuścizną artystyczną Konrada Pustoły.

Stypendium pamięci Konrada Pustoły

W roku 2017 Stypendium Pamięci Konrada Pustoły w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymuje Tytus Szabelski.

O wyborze laureata zdecydowała rada, w skład której weszli Karolina Ochab reprezentująca Fundację Nowych Działań, przedstawicielki Krytyki Politycznej Dorota Głażewska i Agnieszka Wiśniewska, artysta Wojciech Pustoła i krytyk Adam Mazur.

O pracach Konrada Pustoły pisano, że mają rys socjologiczny. „Rys socjologiczny to ostrożniejsza nazwa na zaangażowanie polityczne czy społeczne artysty” powiedział po śmierci Konrada Sławomir Sierakowski. Ten rys socjologiczny i zaangażowanie widzimy w takich pracach Tytusa Szablewskiego jak Żywy nośnik protestacyjny czy Transparent.

Tytus Szabelski
Fot. Tytus Szabelski

Cechami fotografa zaangażowanego, jakie znaliśmy u Konrada, były między innymi mobilność, podążanie za zdarzeniami. Ale też konsekwencja. Wszystko to dostrzegamy w zdjęciach i pracy Tytusa, który jest i fotografem, i działaczem społecznym. Zaangażowany się w inicjatywę Grupa nad Wisłą – niezależną grupę artystyczną związana z Toruniem, która 1 maja tego roku ogłosiła „Deklarację Sprzeciwu”, protestując wobec aktualnej polityki kulturalnej w Polsce. W „Deklaracji” czytaliśmy: „Sprzeciwiamy się aktualnej polityce kulturalnej, która zapanowała zarówno na gruncie lokalnym – toruńskim – jak i ogólnopolskim! Ignorancja władzy wobec Twórców i notoryczne spychanie kultury na margines życia społecznego doprowadzają nas do SZAŁU, wywołując w nas OPÓR”.

Wszelkiej maści decydenci kultury! Ministrze! Sprzeciwiamy się waszej polityce!

Konrad Pustoła był naszym przyjacielem, ale też nauczycielem. Pomagał młodym aktywistom i początkującym fotografom. Dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, bo wiedział, jak ważne jest wspieranie innych.

W drugą rocznicę śmierci Konrada chcemy pomóc w pracy i w rozwoju na polu sztuki zaangażowanej kolejnej osobie. Gratulacje, Tytus!

***

Tytus Szabelski (1991) – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego zdjęcia ukazywały się zarówno w prasie lokalnej jak i ogólnopolskiej, współpracował z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, Galerią Miłość oraz Krytyką Polityczną. Autor dwóch wystaw indywidualnych i uczestnik kilku zbiorowych (m.in. w CSW w Toruniu, Galerii Miłość i Galerii Sztuki Wozownia), dwukrotny laureat stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury (2012 i 2016), autor fotograficznej dokumentacji wnętrz wykorzystanej na dwóch edycjach Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR w toruńskim CSW (2014 i 2015). Redaktor magazynu o współczesnej fotografii „Magenta” (www.magentamag.com), publikował w internetowym wydaniu magazynu SZUM.

Portfolio Tytusa Szabelskiego.

***

Konrad Pustoła (1976-2015) – artysta, fotograf, absolwent Wydziału Ekonomii UW. Studiował fotografię w łódzkiej Filmówce. Współorganizator i autor zdjęć w ramach akcji społecznej „Tiszert dla Wolności”. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w „Piktogramie”, „Fototapecie”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Pozytywie”. Autor projektów pokazywanych w ramach wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą, w CSW Zamek Ujazdowski („Nowi dokumentaliści”, „Autor”), na V Biennale w Poznaniu („Antyfotografie”) oraz w ramach multimedialnej instalacji przestrzenej „S(t)mylacje” w Galerii Otwarta Pracownia w Krakowie. Ukończył podyplomowe studia w londyńskim Royal College of Art na wydziale fotografii. Autor cyklu fotografii Darkrooms oraz książki pod tym samym tytułem wydanej przez Nowy Teatr i Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Współzałożyciel „Krytyki Politycznej”.

Pożegnanie Konrada

Fundacja Nowych Działań skupia się na projektach kulturalnych i edukacyjnych, wspierając wszechstronny rozwój społeczeństwa poprzez działania w zakresie sztuki, kultury, nauk społecznych i humanistycznych oraz propagowanie i promocję kultury i sztuki polskiej za granicą. Celem fundacji jest wspieranie i realizowanie działań twórczych oraz multidyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych oraz społecznych, wspieranie artystów w kraju i za granicą, działalność impresaryjna, organizacja i produkcja przedstawień teatralnych i imprez kulturalnych. Fundacja wydała album z twórczością fotograficzną Konrada Pustoły.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij