Kultura

Kim jest Žižek z piosenki Taco Hemingwaya?

zizek-slavoy

„Zamyślony se krążę z brodą jak młody Žižek”, śpiewa na nowej płycie Taco Hemingway. Na KrytykaPolityczna.pl dowiecie się, kim jest ten człowiek.

Portal Eska.pl wyjaśnia, kim jest Kubrick z piosenki Taco Hemingwaya. Poza tym, że dzięki tekstowi można dowiedzieć się, kim jest Taco Hemingway, można też zainspirować się do posłuchania kilku jego piosenek z albumu Cafe Belga.

Cafe Belga, czyli nowa płyta Taco Hemingwaya, to 11 premierowych kawałków. Jednym z nich jest Abonent jest czasowo niedostępny, w której Taco śpiewa, że „zamyślony krąży z brodą jak młody Žižek”. Na KrytykaPolityczna.pl dowiecie się, kim jest ten człowiek.

Kim jest Žižek z nowej piosenki Taco Hemingwaya? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu fanów rapera, którzy zdążyli już przesłuchać Cafe Belga i chca się dowiedzieć, kim jest człowiek, który zainspirował Taco do stworzenia piosenki.

Slavoj Žižek – kim jest człowiek z piosenki Taco?

W piosence Abonent jest czasowo niedostępny mowa jest o Slavoju Žižku. Jest to jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów. Urodził się 21 marca 1949 roku w Lublanie, w Słowenii. Nie wiemy niestety, czy Slavoj od dziecka zdradzał talent filozoficzny. Jako dziecko nie miał też jeszcze brody. Kiedy dorósł, napisał doktorat o Heglu jako najbardziej wzniosłym z histeryków. Przybliżał też myśl francuskiego psychoanalityka Jacques’a Lacana. W swoich książkach często odnosi się do kina, literatury i popkultury, a kino odnosi się do niego – w 2006 roku Slavoj Žižek wystąpił w filmie dokumentalnym Sophie Fiennes Zboczona historia kina.

Do największych dzieł Slavoja Žižka należą Patrząc z ukosa. Do Lacana przez kulturę popularną, Kruchy absolut, Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch​ czy Od tragedii do farsy, Metastazy rozkoszy, Rok niebezpiecznych marzeń.

Nawiązań do tych książek nie znaleźliśmy w piosence Taco Hemingwaya.

Dlaczego Taco Hemingway śpiewa akurat o brodzie młodego Žižka? Nie mamy pojęcia.

Książki (i koszulki!) Žižka możecie kupić na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej, przy okazji wspierając nas w działaniach. Przeczytajcie też wybrane teksty Slavoja Žižka, o których Taco Hemingway nie wspomina w swojej piosence:

Žižek: Ostateczna prawda o Świętym Mikołaju

Norwegia nie istnieje. Slavoj Žižek o uchodźcach

Žižek: „The Wire” jako prawda kapitalizmu

Tekst inspirowany artykułem Kim jest Kubrick z nowej piosenki Taco Hemingwaya?.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij