Kultura

Kim jest Žižek z piosenki Taco Hemingwaya?

zizek-slavoy

„Zamyślony se krążę z brodą jak młody Žižek”, śpiewa na nowej płycie Taco Hemingway. Na KrytykaPolityczna.pl dowiecie się, kim jest ten człowiek.

Portal Eska.pl wyjaśnia, kim jest Kubrick z piosenki Taco Hemingwaya. Poza tym, że dzięki tekstowi można dowiedzieć się, kim jest Taco Hemingway, można też zainspirować się do posłuchania kilku jego piosenek z albumu Cafe Belga.

Cafe Belga, czyli nowa płyta Taco Hemingwaya, to 11 premierowych kawałków. Jednym z nich jest Abonent jest czasowo niedostępny, w której Taco śpiewa, że „zamyślony krąży z brodą jak młody Žižek”. Na KrytykaPolityczna.pl dowiecie się, kim jest ten człowiek.

Kim jest Žižek z nowej piosenki Taco Hemingwaya? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu fanów rapera, którzy zdążyli już przesłuchać Cafe Belga i chca się dowiedzieć, kim jest człowiek, który zainspirował Taco do stworzenia piosenki.

Slavoj Žižek – kim jest człowiek z piosenki Taco?

W piosence Abonent jest czasowo niedostępny mowa jest o Slavoju Žižku. Jest to jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów. Urodził się 21 marca 1949 roku w Lublanie, w Słowenii. Nie wiemy niestety, czy Slavoj od dziecka zdradzał talent filozoficzny. Jako dziecko nie miał też jeszcze brody. Kiedy dorósł, napisał doktorat o Heglu jako najbardziej wzniosłym z histeryków. Przybliżał też myśl francuskiego psychoanalityka Jacques’a Lacana. W swoich książkach często odnosi się do kina, literatury i popkultury, a kino odnosi się do niego – w 2006 roku Slavoj Žižek wystąpił w filmie dokumentalnym Sophie Fiennes Zboczona historia kina.

Do największych dzieł Slavoja Žižka należą Patrząc z ukosa. Do Lacana przez kulturę popularną, Kruchy absolut, Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch​ czy Od tragedii do farsy, Metastazy rozkoszy, Rok niebezpiecznych marzeń.

Nawiązań do tych książek nie znaleźliśmy w piosence Taco Hemingwaya.

Dlaczego Taco Hemingway śpiewa akurat o brodzie młodego Žižka? Nie mamy pojęcia.

Książki (i koszulki!) Žižka możecie kupić na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej, przy okazji wspierając nas w działaniach. Przeczytajcie też wybrane teksty Slavoja Žižka, o których Taco Hemingway nie wspomina w swojej piosence:

Žižek: Ostateczna prawda o Świętym Mikołaju

Norwegia nie istnieje. Slavoj Žižek o uchodźcach

Žižek: „The Wire” jako prawda kapitalizmu

Tekst inspirowany artykułem Kim jest Kubrick z nowej piosenki Taco Hemingwaya?.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij