Felieton

Przepis na tort z Hitlerem

Screen z programu "Superwizjer" w TVN

Jaka ostatecznie jest różnica między krzyczeniem „Sieg Heil” w lesie na urodzinach Adolfa Hitlera, a robieniem tego w Warszawie pośród tłumów patriotów na Marszu Niepodległości?

Ruch nazistowski rzeczywiście nie ma się w Polsce zbyt dobrze, zważywszy, że jest zmuszony rekrutować reporterów TVN-u. I bynajmniej nie chodzi mi o Filipa Chajzera, ale takich prawdziwych reporterów śledczych. Najwyraźniej neonaziści przyjmują wszystkich jak leci, bo to już kolejny dziennikarz TVN-u, który przeniknął w ich szeregi. Ciekawe jak bardzo musiał się przebrać? I czy w ogóle? Może przyszedł z iPhonem, w garniaku i z sojowym latte, ale krzyknął parę razy „Sieg Heil” i już był aryjskim bratem. Jak na osoby prowadzące nheiielegalną działalność polscy neonaziści wydają się bardzo otwarci. Nieważne, czy jesteś Polakiem, Niemcem, Serbem, czy dziennikarzem, przyjmiemy cię z otwartymi rękami, jeśli tylko poczęstujesz się kawałkiem tortu ze swastyką.

Wbrew zdziwieniu niektórych polskich dziennikarzy nazistowskie wypieki nie są na świecie niczym nowym. Tylko na portalu weknowmemes można zobaczyć dziewięć pięknych nazistowskich tortów, a to zapewne zaledwie promil światowej produkcji, bo podejrzewam, że większość neonazistów na świecie nie jest tak głupia, żeby chwalić się swoimi wypiekami w mediach. Tutaj oczywiście trzeba zadać sobie pytanie, czy można być nazistą i nie być głupim. Ostatecznie, co trzeba mieć w głowie, żeby będąc Polakiem identyfikującym się z polskim narodem urządzać urodziny człowieka, który dążył do eksterminacji ras niższych jak choćby nasza słowiańska? Bitą śmietanę? A może panowie po prostu przedawkowali frankfurterki z grilla? Nawet WHO wie, że można dostać od nich raka, a kto wie, co jeszcze.

Chciałbym wierzyć, że to takie proste, ale z historii wiemy, że naziści wcale nie byli tacy głupi. W końcu udało im się zawojować większą część Europy. No i budowali świetne autostrady. Mógłbym dalej wyliczać, ale Janusz Korwin-Mikke jest tutaj z pewnością bardziej kompetentny, więc pytajcie jego. Nie sposób jednak nazistom odmówić uporu i wprawy w realizowaniu swoich celów, więc nie dziwi mnie podziw niektórych Polaków dla tej zbrodniczej ideologii. Ostatecznie Polacy nigdy nie odnieśli takich sukcesów i muszą się pocieszać zwycięstwem Jan Sobieskiego pod Wiedniem. Może i powstrzymał islamską inwazję, ale jednak lubił się stroić w piórka, co nie bardzo – jak się zdaje – mieści się w kanonie mody obowiązującej wśród dzisiejszych neonazistów.

Polska lewica życzy Krulowi długiego prawitowania

Gdzie zatem mają szukać inspiracji Polacy marzący o Wielkiej Polsce, która nigdy nie była tak wielka jak III Rzesza? I czemu nie w III Rzeszy? Ostatecznie każdy ma prawo marzyć, a nawet modlić się o holocaust. Przynajmniej islamski. Choć hasło, które zyskało sławę przy okazji Marszu Niepodległości, wywieszono w Poznaniu w 2015, to jakoś nie słyszałem, żeby policja dotarła do autorów tych modlitw. „Trudno ocenić, co autor miał na myśli, czy chodzi o holocaust, którego ofiarami czy sprawcami mają być wyznawcy islamu” – twierdził Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. Najwyraźniej towarzyszący transparentowi krzyż celtycki nie był dla rzecznika wystarczającą podpowiedzią. Czyżby służby bały się oskarżenia o obrazę uczuć religijnych? Nie chciały przeszkadzać w modłach?

Gorsza od Hitlera

Choć wydaje się, że setki szkoleń przeprowadzonych przez organizacje pozarządowe na komendach i w sądach, dają nadzieję, że nikt już nie będzie miał problemu z odróżnieniem swastyki od hinduskiego symbolu szczęścia, to wydaje się, że ciągle panuje w tej materii pewnie pomieszanie.

Poseł Marek Jakubiak, który razem z Ziemkiewiczem, postanowił wskrzesić tradycje przedwojennej endecji, tłumaczył w Tok Fm Jackowi Żakowskiemu, że Polacy przebierający się w mundury SS i obchodzący urodziny Adolf Hitlera są wariatami. Co zatem powiedzieć o ludziach, którzy podczas Marszu Niepodległości krzyczą „Sieg Heil”, „biała rasa”, „narodowy socjalizm” albo „Cała Polska krzyczy z nami, wypierdalać z uchodźcami”? Dla posła są dobrymi patriotami, którzy chcą pokazać coś pozytywnego. Poseł oczywiście szedł w środku Marszu, ale żadnych takich haseł nie słyszał, ani nie widział. Czyżby nadmierne spożycie Ciechana powodowało głuchotę? Jeśli jednak naprawdę pośród płonących rac i drących mordy nacjonalistów nie można był usłyszeć, co właściwie krzyczą manifestujący, to nic nie jest jeszcze stracone, mamy nagrane, co lepsze wyimki.

 

Oczywiście nie twierdzę, że wszyscy uczestnicy Marszu są nazistami, ale czy wszyscy mieszkańcy III Rzeszy byli nazistami? Wystarczyło się nie wychylać, a ludobójcza machineria spokojnie podążała swoim torem. Jaka ostatecznie jest różnica między krzyczeniem „Sieg Heil” w lesie na urodzinach Adolfa Hitlera, a robieniem tego w Warszawie pośród tłumów patriotów? Wydaję się, że w żadnym z tych miejsc nikomu to nie przeszkadzało. Nikt z uczestników nie protestował, gdy niesiono transparent „Europa będzie biała albo bezludna”. Ale może to jeszcze żaden nazizm, ani nie faszyzm, tylko zdrowy polskim nacjonalizm.

Dunin: Wielki comeback Hitlera

Po reportażu Superwizjera scena polityczna od lewa do prawa jest oburzona. Nawet zwierzchnik policji Jojo Brudziński podkreśla, że nie ma w Polsce zgody na propagowanie faszystowskiego ani totalitarnego ustroju państwa, ale jakoś ciągle mam wrażenie, że tortu ze swastyką jednak chętnie by spróbował. Wciąż pamiętam jak po Marszu Niepodległości chciał pozywać ludzi twierdzących, że ulicami Warszawy maszerowali między innymi naziści. Czyżby on też nie dosłyszał, co krzyczeli manifestujący?

Premier Morawiecki wypowiada się nawet jeszcze odważniej: „organizacje gloryfikujące totalitaryzm powinny być zdelegalizowane”. Trudno się z tym nie zgodzić. Wygląda na to, że zgadza się z tym nawet deklaracja ideowa ONR, w której czytamy: „Odrzucamy każdą formę totalitaryzmu, w tym liberalną demokrację, jako reżimy polityczne skrajnie szkodliwe dla wspólnoty narodowej”. Kiedyś uważałem, że za otwarte odrzucenie demokracji liberalnej ONR powinien zostać zlikwidowany, dziś już sam nie wiem. Ostatecznie co to za demokracja liberalna, co się boi przyjąć kilka tysięcy uchodźców. Raczej mało liberalna. Oraz czy premier z ramienia partii, która podporządkowała sobie praktycznie całą władzę w Polsce, chcący walczyć z gloryfikowaniem totalitaryzmu, nie powinien zacząć od delegalizacji PiS-u? Łatwo oburzać się na tort ze swastyką z czekoladowych wafelków, trudniej powiedzieć, że chcemy, żeby uchodźcy umierali u siebie z wojny i głodu, ewentualnie tonęli na Morzu Śródziemnym. Choć w sumie w Polsce coraz łatwiej. Nie dziwi więc, że rosnąca liczba ataków na obcokrajowców na tle rasistowskim, wciąż nie wydaje się Polakom takim problem jak pokazany w TVN-ie urodzinowy tort.

Ciekawy artykuł? Pomóż nam pisać takie teksty dalej.

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor trzech książek z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka, „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

 1. Podoba mi się. Niesie stanowisko tak bardzo inne od postaw róznych “antif” i dziwadeł przebranych za Majakowskich czy Lenina.

  Daje wytchnienie w postaci formy i treści przynależnej ludziom dawnej inteligencji, pozycji kultury i sztuki. Niestety, ale prostacka afirmacja wyobrażonej “klasy robotniczej” którą co i rusz można spotkać w szeroko rozumianej nowej lewicy (począwszy od “antyfaszystowskich” hip hopowców hołubiących quasi gryspserę i przemoc ławek pod blokami, kończąc na młode kobiety noszące prochowce i berety z antenką, których mowa zmienia się w rynsztok kiedy usiłują naśladować “dresiary” i jakieś wyimaginowane pracownice ).

  Trzeba przypomnieć, że socjalizm to nie spychanie wszystkich równo w dół, tylko wynoszenie tych z dołu do równości – a nawet strzelistości ! Też w sensie intelektualnym, kulturowym, klasy. Gustu. Smaku. Wiedzy i umiejętności z niej korzystania. A nie udawanie chamów, hołoty, prostactwa, co ma niby “jednoczyć z ludem”. Jeśli mówisz, że masz przekonania lewicowe, a zachowujesz się jak cham w hip hopowych ciuchach, potrafiący tylko bujając się bełkotać o jaraniu, ściechach, “popychaniu świń” i antifie – to nic się nie zmienia, nadal jesteś opresyjnym, głupim, dającym się wykluczać i gnoić estabiliszmentowi bucem.

  Kontrofensywa dla PiSowszczyzny i przaśnego agroskinowstwa z buractwem oenerowskim, koszmarnym pseudo hiphopem i bazarowym patridiotyzmem musi przyjść właśnie z takich środowisk. PiS, sprowadzając to do jednego punktu, właśnie to zrobił – powiedział Polakom i Polkom – jesteście głupi, grubi i śmierdzicie kiełbachą z wódą i cebulą. Nie macie gustu, kupujecie barachło, chcecie się nachapać i słuchacie Zenka Martyniuka. Mało, że możecie być z tego dumni, to jeszcze wam za to zapłacimy. I dali po pińcet.

  Wolactwo musi z powrotem poczuć, że czasem warto się wstydzić za siebie, i że aby być akceptowanym społecznie, należy nad sobą pracować.

 2. >2018
  >petycja online
  wybierz jedno

  Oslo, coś wam się z artykułami pomieszało, bo nie wierzę, że Kapela jest w stanie tak składnie pisać.

 3. Jasiu, wszystko dobre, ale z autostradami przesadziłeś. Jechałem w 80 roku (przez NRD) do RFN i nie dało się zasnąć. Może to i dobrze, bo sen na autostradzie nie koniecznie jest najzdrowszy (zanieczyszczenia itp), ale ona była tak nierówna, że nie tylko sen był trudny, ale i trawienie. Mógłbym o tym zapomnieć, gdyby nie to, że kiedy jak wjechałem do RFN od razu zauważyłem, czym się różni socjalizm, taki panował w PRL i NRD, od kapitalizmu, jaki nękał Zachodnią Europę: tam mój mały FIAT nie podskakiwał, nie uderza o spoiny między betonowymi płytami, gorzej, tam tych, właśnie przez Ciebie chwalonych, a przez Hitlera zbudowanych, betonowych spoin nie było. Tam wszystko było robione na gładko. (Przepraszam, jeżeli o TYM pomyślałeś. Mnie też tak się zdarza.) Proszę, Jasiu, wyprostuj to, bo inaczej to urągasz standardom, standardom i mojej pamięci.

 4. Jakich mamy nazistów, taki mamy poziom debaty sejmowej o ich wyczynach w Polsce. Filmu nie oglądałem i już nie muszę, kilka razy słyszałem o swastyce z wafelka. To musiało wyglądać okropnie. Ale na poważnie: nie ma zgody na aprobowanie działalności nazistów i dobrze że politycy z każdej strony mówią głośno to samo. Można przy okazji zapytać czy Krytyka Polityczna przestanie wspierać zakapturzonych chuliganów z antify, którzy rokrocznie mają schronienie w jej siedzibie, gdy policja bierze się za wyłapywanie agresywnych?

 5. Każda forma przyzwolenia jest dla mnie niedopuszczalna. Kto stwierdził, ze takie organizacje są marginalne skoro służby policyjne nie miały żadnego rozpoznania. Uwazam, że jest to klęska mswia

 6. No, takiego steku bzdur połączonych z przedszkolną manipulacją to ja dawno nie czytałem. Za bardzo to nawet nie ma się do czego odnosić. Śledzę ten portal od jakiegoś czasu w nadziei na jakieś świeże spojrzenie i refleksje dotyczące otaczającej nas rzeczywistości. Ale Pan Jaś Kapela stanowczo ciągnie poziom w kierunku intelektualnego i warsztatowego przedszkola. Chyba że ideologia również tutaj wygrywa z rozumem. A raczej rozumkiem.

 7. Znaj proporcje mocium Panie.
  “Po reportażu Superwizjera scena polityczna od lewa do prawa jest oburzona” – Ale najbardziej TVN – od rana do wieczora zaprasza gości i nawijają, nawijają i nawijają. Próbują zrobić z tego wielki problem polityczny a jest to jedynie problem kryminalny i to na małą skalę. Faszyści ukrywaja sie garstkami po lasach i piwnicach żeby pobawić się atrybutami faszystowskimi jak flagi i mundury a PiS bedzie miał teraz pretekst żeby “wykończyć” niewygodne im organizacje o zabarwieniu brunatnym które próbuje się przedstawiać jako rdzeń pisowskiej mentalności. Dostaną wyroki po 2 lata w zawiasach i gówniarstwu przejdzie zapał do hailowania. 99,99 procenta zwolenników PiS gardzi i patrzy z obrzydzeniem na wybryki fanów faszyzmu. Pamietaj Jasiu: znaj proporcje mocium Panie

 8. Drogi Panie Jasiu, z “hajlowaniem” najbardziej w Polsce to mi się kojarzy ten polityk z lotniska… hm…PiSior ? a nie, nie PiSior… i jego partia taka PrONowoczesna, że nawet nagany nie dostał… trochę się społeczeństwo poburzyło w necie… WOLNE media za bardzo nie pogrillowały… WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, DEMOKRACJA to były czasy…

  Mam nadzieję ze odpowiednio dobrałam poziom komentarza do poziomu tego tekstu i tematyka się zgadza 😉

 9. jasiu, jasiu…

  Jak zwykle – trzech “nazistów” pali w lesie ognisko – ALARM!!! FASZYZM U BRAM!!!! NA POMOC UNIO, ONZ-ecie I WSZYSCY ANTYFASZYŚCI !!!
  – Do Europy wlewa się kilka milionów “uchodźców” – o, wspaniale, ubogacą nas, pokoloruję wstrętną białą Europę i w ogóle witamy
  serdecznie 🙂

  -Swastyka -ZGROZA brrr! Zupełnie jak w Auschwiitz albo na innym parteitagu – zamknąć tych wszystkich faszystów!
  – a symbole w rękach Norweżek (i nie mówię tu o tęczowej fladze) SĄ FAJNE, MIŁE I OK. https://krytykapolityczna.pl/swiat/wybory-norwegia-lewica/

  – Polscy manifestanci krzyczą “Biała Europa” i niosą race (tak!!! STRASZNE RACE!!!) – zgroza, gdzie policja, MSW i Błaszczak!!!!!
  -“Aktywiści” i inna nowa lewica pali sobie Hamburg, ranni liczeni w setkach, straty w milionach euro – to taki pokrzepiający młodzieżowy aktywizm…

  – Polski celebryta powiedział o kobietach “suki” lub “kurwy” – SZOWINISTYCZNA MĘSKA ŚWINIA!!! USUNĄĆ PARSZYWCA Z ŻYCIA PUBLICZNEGO!!!!
  – Afgański “uchodźca”, dwudziestoletni nastolatek zabija nożem swoją byłą dziewczynę – no nie można uogólniać, to tylko nieznaczący odsetek…

  I tak dalej. Orwell nazywał to dwójmyśleniem.

  I na koniec coś krzepiącego dla jasie – wprawdzie Hitler był zbrodniarzem i budował autostrady (nie wiem już co gorsze), ale za to był wegetarianinem, kochał zwierzęta i chronił lasy…

 10. Ach ten jasio….
  Przepis na koktail jasio-antynazi.:
  – troszkę o nazistach
  – dużo o pisiorach
  – nieco o szkodliwości mięsa i piwa Ciechan (jasiu, dobra wiadomość – Hitler był wprawdzie zbrodniarzem, ale i wegetarianinem):))
  – mnóstwo rodzynków uchodźczych (kto nie chce “uchodźców”- ten nazista)
  – no i sos z oburzenia najświętszego 🙂

  Efekt – mdłe i nie nadaje się do picia.
  A co do oburzania się na “staroindyjski symbol solarny”, to jakoś nie zauważyłem żeby się ktokolwiek oburzał na symbole trzymane przez bohaterki tego tekstu:
  https://krytykapolityczna.pl/swiat/wybory-norwegia-lewica/
  I nie mam tu na myśli tęczowej flagi 🙂
  A tefałen jakoś nie tropi i nie infiltruje np. takich organizacji:
  https://kom-pol.org/
  Tutaj propagandy totalitaryzmu nie zauważyli?

 11. No to Kapela, po raz kolejny udowodniłeś, że umiesz posklecać kilka zdań, z ironią, postsarkazmem, dystansem do tego i owego. Napisz proszę jeszcze, ile za to dostajesz? Bo innego powodu pisania tego czegoś nie widzę. Tylko kasa.

  Wyszydzić łatwo, obrzucić gnojem. Uchucha taki jestem w kontrze. A w gruńcie rzeczy robisz cherlaku to samo co Pudelki i inne tego sp…liny.

  Może wy wszyscy z tych ultramundrych periodyków w końcu zamiast pchać dalej ten swój wózek żałosnych karier jako publicystów czy felietonistów lewicowych, tej iluzji zaangażowania, raz, choć raz zmusicie się do napisania CO NALEŻY ZROBIĆ. Te wszystkie Kaje Puto, Szczerki, gruźlicy umiejący się jedynie do…ć i wyzłośliwiać, co macie realnie do zaproponowania ?

  Nic. Rzeczywistość dzieje się obok was, i pomimo waszego wodolejstwa. Weźcie się za poważną pracę. Bo tak, to jesteście celebrycinami jeno.

  1. No faktycznie, układanie swastyki z czekoladowych wafli na pewno są czymś co ma więcej sensu od pisania felietonów i reportaży. Podobnie jak odpalanie setek świec dymnych w imię czystości i zdrowia swojej rasy w mieście, które i tak kilkukrotnie przekracza normy czystości powietrza. Masz rację Hektor, róbmy to.

   1. Nie wiem dlaczego, ale ten komentarz był pisany do innego wrzutu pana Jasia – czemu się pod tym tekstem pojawił ?

    List w sprawie wystawy jak najbardziej popieram. Świetny pomysł.

 12. Najpierw rozkładają parasol ochronny nad faszystami, przymykają oczy na rasistowskie hasła i nazistowskie symbole, a potem wielkie zdziwienie, że takie imprezy brunatni sobie organizują. Zresztą myślę, że najchętniej to ukarali by tych dziennikarzy za szkalowanie patriotów i dawanie argumentów “zachodniej prasie lewicowej”, że jest u nas jakiś problem z nazistami. A przecież wszystko jest tak pięknie.

  1. A jest? Znaczy, problem z nazistami? Bo jak na razie, to chyba taki sam problem mamy z kanibalami, stalinowcami i wyznawcami Seta?

  2. Problem z neonazistami to jest w Niemczech, Szwecji, Francji, Belgii czy we Włoszech. U nas to rzeczywiście jest margines marginesu. A wrzucanie do jednego worka neonazistów spod znaku swastyki z ruchami narodowymi jest wyjątkowym nadużyciem i manipulacją. Chyba że przyjmiemy iż działacze partii Razem są w prostej linii kontynuatorami myśli i działań towarzysza Koby.

   1. W Polsce nie ma problemu z nazistami. W Polsce skutecznie wykuwa się narodowy socjalizm (Nationalsozialismus). Ale właśnie z tego powodu nazizm jest w Niemczech, Szwecji, Francji, Belgii, Włoszech. Ten, kto nie jest w stanie zrozumieć, że jest to prekluzyjne stadium narodowej ewolucji, musi w tym położeniu przyjąć, że doświadczenie jest podstawą wiary w cuda.