Na Śląsku trwają ferie. W tym czasie w naszej Świetlicy odbywają się codzienne zajęcia dla dzieci.
Ferie z O!Świetlicą Krytyki Politycznej odbywają się od poniedziałku do piątku. Bierze w nich udział około 25 dzieci, głównie ze śródmieścia Cieszyna. Grupa została podzielona na podzespoły, które równocześnie wykonują różne aktywności.
Świetlica ma dla dzieci kilka propozycji. Pierwsza z możliwości to dwutygodniowe poznawanie technik animacji oraz tworzenie własnych filmów animowanych. Pomaga im w tym Ela Kawka, studentka Uniwersytetu Śląskiego, która wcześniej pracował z dziećmi w Danii. Druga propozycja to pakiet tematycznych zajęć artystyczno-edukacyjnych, które są kontynuacją cotygodniowych, sobotnich warsztatów, prowadzonych w ciągu roku szkolnego przez Zespół O!Świetlicy.
W pierwszym tygodniu, poza animacjami, dzieci stworzyły razem drzewo genealogiczne O!Świetlicy, na którym znajdują się rysunki i zdjęcia osób, które brały udział w naszych zajęciach: zarówno dzieci jak i wolontariusze. Drzewo jeszcze nie jest skończone, bo od 2009 roku w różnych działaniach Świetlicy brało udział ponad 70 dzieci i pomagało około 50 wolontariuszy. „Ja wszystkich pamiętam!” – mówi Oliwia, uczennica SP 1, która od początku przychodziła na zajęcia. Dzieci tworzą też mapę świata i poznają różne kraje,w których znajduje się „Pamiątka z Cieszyna”. To specjalny produkt, wykonany przez dzieci razem z projektantem Bogdanem Kosakiem podczas letnich półkolonii. Specjalna pamiątka trafiła już do ambasadorów krajów takich jak m.in. Chile, Argentyna, Nowa Zelandia. Środki ze sprzedaży „Pamiątek z Cieszyna” pozwolą dzieciom pojechać na wycieczkę.
W kolejnym tygodniu ferii dzieci zaczną zajęcia dotyczące etnografii w ramach projektu „200 razy Kolberg” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do projektu zaprosimy lokalnych twórców ludowych i będziemy poznawać dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego. Żeby lepiej przygotować się do tego zadania, część dzieci odwiedziła Książnice Cieszyńską, gdzie w ramach lekcji muzealnej dowiedziały się wielu cennych informacji o przeszłości swojego miasta.