Miasto

Ferie z O!Świetlicą

Na Śląsku trwają ferie. W tym czasie w naszej Świetlicy odbywają się codzienne zajęcia dla dzieci.

Ferie z O!Świetlicą Krytyki Politycznej odbywają się od poniedziałku do piątku. Bierze w nich udział około 25 dzieci, głównie ze śródmieścia Cieszyna. Grupa została podzielona na podzespoły, które równocześnie wykonują różne aktywności.
 

Świetlica ma dla dzieci kilka propozycji. Pierwsza z możliwości to dwutygodniowe poznawanie technik animacji oraz tworzenie własnych filmów animowanych. Pomaga im w tym Ela Kawka, studentka Uniwersytetu Śląskiego, która wcześniej pracował z dziećmi w Danii. Druga propozycja to pakiet  tematycznych zajęć artystyczno-edukacyjnych, które są kontynuacją cotygodniowych, sobotnich warsztatów, prowadzonych w ciągu roku szkolnego przez Zespół O!Świetlicy. 
 

W pierwszym tygodniu, poza animacjami, dzieci stworzyły razem drzewo genealogiczne O!Świetlicy, na którym znajdują się rysunki i zdjęcia osób, które brały udział w naszych zajęciach: zarówno dzieci jak i wolontariusze. Drzewo jeszcze nie jest skończone, bo od 2009 roku w różnych działaniach Świetlicy brało udział ponad 70 dzieci i pomagało około 50 wolontariuszy. „Ja wszystkich pamiętam!” – mówi Oliwia, uczennica SP 1, która od początku przychodziła na zajęcia. Dzieci tworzą też mapę świata i poznają różne kraje,w których znajduje się „Pamiątka z Cieszyna”. To specjalny produkt, wykonany przez dzieci razem z projektantem Bogdanem Kosakiem podczas letnich półkolonii. Specjalna pamiątka trafiła już do ambasadorów krajów takich jak m.in. Chile, Argentyna, Nowa Zelandia. Środki ze sprzedaży „Pamiątek z Cieszyna” pozwolą dzieciom pojechać na wycieczkę.

W kolejnym tygodniu  ferii dzieci zaczną zajęcia dotyczące etnografii w ramach projektu „200 razy Kolberg” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do projektu zaprosimy lokalnych twórców ludowych i będziemy poznawać dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego. Żeby lepiej przygotować się do tego zadania, część dzieci odwiedziła Książnice Cieszyńską, gdzie w ramach lekcji muzealnej dowiedziały się wielu cennych informacji o przeszłości swojego miasta. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij