Kinga Dunin czyta

Dunin: Test Huellego

Wzruszają Cię „mitologie miejsca”? A szczególnie Gdańska, jako miejsca spotkania wielu kultur zgodnie współżyjących i wytwarzających piękną różnorodność?

1. Czy chcesz przeczytać powieść-symfonię? Tematy przewodnie, część taneczna, pieśni i wariacje. A nawet rondo. I oczywiście wysmakowany język.

2. Pociąga Cię kulturalna erudycja? Opery Wagnera, klasyczni kompozytorzy. Ale żeby było klasycznie i jednocześnie modernistycznie – trochę jazzu. I poezja też – Rilkego.

3. Pragniesz poznać tajemnice zaginionej opery Wagnera? Dowiedzieć się, jakie dźwięki wydają rozmaite instrumenty muzyczne. I przeczytać o tym, jak altówka spiera się z wiolonczelą.

4. Lubisz, gdy w powieści dominuje pierwszoosobowa narracja? Takie owiane woalem nostalgii wspomnienia z dzieciństwa, dorastanie…

5. Wzruszają Cię „mitologie miejsca”? A szczególnie Gdańska, jako miejsca spotkania wielu kultur zgodnie współżyjących i wytwarzających piękną różnorodność.

6. Oczekujesz, że pojawią się dobrzy i źli bohaterowie?

7. Będziesz zadowolony, że dobrzy występują w dwóch gatunkach?
Bogaci, w willach z ogrodem, kultywujący wartości humanistyczne, wolni od uprzedzeń i wszelkich ideologii.
Biedni, ale uczciwi, kultywujący ludową tradycję i ciężko pracujący. Albo uczciwa inteligencja techniczna w PRL-u, rzecz jasna na emigracji wewnętrznej.

8. A czy źli będą wystarczająco źli?
Źli hitlerowcy – owładnięci zbrodniczą ideologią, oportuniści, brutale, szantażyści i okrutnicy, i oczywiście antysemici. Uwaga! Kaszub wcielony do Wermachtu może być dobry.
Źli komuniści: sowieci, którzy gwałcą i rabują. Cwane peerelowskie gnidy.

9. Nigdy nie nudzi Cię czytanie o dobrym AK, powstaniu warszawskim? O okrucieństwie obozów koncentracyjnych i gehennie polskiej ludności pod okupacją.

10. Wzruszają Cię dworki pełne starych mebli przywiezionych ze Lwowa i zagracone krakowskie mieszkania?

11. Imponuje Ci wiedza botaniczna? Nomenklatura po łacinie, polsku, niemiecku.

12. Może na deser masz ochotę na trochę egzotyki i erotyki z jeszcze dawniejszych czasów? Konkwistadorzy w Ameryce Łacińskiej. Trochę dawnych wojen. I morderstwa na tle seksualnym. Czyli odrobina pieprzu dla lekko znudzonych operą i poezją oraz ukłon w stronę literatury popularnej.

Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś pozytywnie – gratulujemy! Najnowsza, najlepsza od lat powieść Pawła Huellego Śpiewaj ogrody (cytat oczywiście z Rilkego) jest napisana dla Ciebie.

Polecam recenzję z „Gazety Wyborczej”, może z jedną uwagą –  wbrew temu, co twierdzi jej autor, czas powieściowy nie kończy się w latach 50., tylko 70.

Jeśli przeważają odpowiedzi negatywne, też możesz to  przeczytać, ale na własną odpowiedzialność.

Paweł Huelle, Śpiewaj ogrody, Znak 2014

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kinga Dunin
Kinga Dunin
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".
Zamknij